PÖH Maaşları

PÖH Maaşları

PÖH günümüzde en çok tercih edilen meslek grupları arasında bulunmaktadır. Polis Özel Hareket Başkanlığı ya da Polis Özel Harekât olarak adlandırılan bu meslek gruplarının ülkemiz ve devlet adına pek çok önemli görevleri ve sorumlulukları bulunmaktadır. PÖH olarak görev alabilmek için mesleğin gerekliliklerini ve şartlarını yerine getirmek gerekiyor. Alımlar belirli bir şekilde ilerlemekte olup, bu alana başvuran kişilerde özel şartlar alınmaktadır. PÖH nasıl olunur sorusunun cevabı da içeriğimizde bulunmaktadır. PÖH maaşları da dahil olmak üzere merak edilen tüm detaylar içeriğimizde..

PÖH Görevleri Nelerdir?

PÖH alımları da çok fazla araştırılmaktadır. Sizlerin de bildiği gibi bir takım özel görevleri ve sorumlulukları bulunmaktadır. Genel olarak görevleri şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Devlet büyüklerinin ve halkın güvenliğini sağlamak
 • Kaçırılan uçak, otobüs, gemi vb. ulaşım araçlarının kurtarma operasyonlarını düzenlemek
 • Terör örgütlerinin gerçekleştirildiği durumlarda teröristleri etkisiz hale getirmek
 • Rehin alınmış kişilerin kurtarılmasını sağlamak
 • Devletin hayati çıkralarına karşı yöneltilen tehditlere karşı mücadele etmek
 • Silahlı ve tehlikeli şahısları yakalamak, halkın güvenli bir şekilde yaşamasını sağlamak

Görüldüğü üzere PÖH olarak görev alan kişilerin önemli görevleri bulunmaktadır. Her şeyden önce halkın ve devletin güvenliği ön plandadır. PÖH olabilmek için de bir takım şartları karşılamak gerekiyor. Diğer mesleklere kıyasla PÖH olarak çalışabilmek ve bu alana girebilmek zordur. Kişilerin bu alanda başarılı olabilmek için kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir.

pöh maaşları

PÖH Şartları Nelerdir?

PÖH alımı da devlet tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Kişilerin PÖH olabilmeleri için de KPSS’ye hazırlanmalı ve bu sınavlardan en az 65-70 almaları gerekmektedir. Genel olarak PÖH şartları şu şekildedir:

 • Türk vatandaşı olmak
 • Lise ya da dengi bir kurumdan mezun olmak
 • Emniyetin belirtmiş olduğu şartları sağlamak
 • Evli olan adaylar için eşinin de sabıkasının bulunmaması gerekmektedir
 • Kamu haklarından hiçbir şekilde mahrum olmamaları gerekmektedir
 • Psikolojik ve fizyolojik olarak kişilerin silah taşımaya uygun olması gerekmektedir
 • Kişilerin, yüz kızartıcı herhangi bir ceza almaması gerekmektedir

Görüldüğü üzere PÖH olmak için gerekli olan şartlar şu şekildedir. Bunların dışında PÖH maaşları da çok merak edilmektedir. İçeriğimizin devamında PÖH maaşları hakkında da bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

PÖH Maaşları Hakkında

Her yıl PÖH maaşı değişkenlik gösterebilmektedir. 2020 yılı için belirli oranlarda zam yapılmaktadır. İlk olarak göreve başlayan adaylara en düşük 5 bin 950 TL civarında maaş bağlanmaktadır. Aynı zamanda maaşların içerisinde ayriyeten operasyon ücreti de eklenmektedir. Güney Doğu ve Doğu Anadolu bölgesinde görev alan PÖH çalışanları ayriyeten 3 bin TL civarında operasyon ücreti almaktadır. Meslekleri içerisinde deneyimli olan ve 20 seneye civarında görev yapan kişilerin aylık maaşları 7 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir