Psikolog Maaşları

Psikolog Maaşları

Psikolog mesleği günümüzde en çok tercih edilen mesleklerin arasında bulunmaktadır. Çünkü bu meslek türü hem yüksek maaş almakta hem de çok fazla iş imkânı olan bir bölüm olmaktadır. Bizler de bu noktada nasıl Psikolog olunur? sorusunun yanında psikolog maaşları hakkında da önemli bilgiler vermek istiyoruz. İçeriğimizde konuyla ilgili pek çok bilgi bulabilirsiniz.

Psikologlar Hakkında Merak Edilenler

Psikolog, aslında kelime anlamı olarak ele alındığı zaman ruh bilimci anlamı çıkmaktadır. Bu kişiler birey ya da grup olarak çalışmalar yapmaktadır. Kişilerin hareket etme ve davranışlarını incelemektedir. Kişiler bir takım incelemeden geçtikten sonra, psikologlar tarafından çeşitli konularda çözüm üretmektedir. Çalışabilecekleri çok fazla alan olmasına karşın maaşları da oldukça yüksektir. Peki, görevleri tam olarak neyi kapsamaktadır?

Psikologların Görev Tanımı

Klinik psikolog olarak çalışan kişilerin pek çok görevi bulunmaktadır. Aslında psikologlar hakkında yanlış bilinen bir kanı vardır. Genel olarak psikologlar, kişileri dinleyen kişiler olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli alanlarda görev yapabilen psikologların genel görev tanımları şu şekildedir:

  • Eğitimini ve sertifikasını aldığı tüm testleri, danışanları üzerinde uygulamaları gerekmektedir.
  • Görevli oldukları alanlarda psikolojik destek vermeleri gerekmektedir.
  • Test sonuçlarına göre gerekli olan kurumlarda paylaşımlarda bulunmak ve analizler gerçekleştirmek.
  • Konuyla ilgili neden ve sonuç ilişkisi kurmak.
  • Davranışları, güdüleri ve dürtüleri incelemek, bir sonuca ulaşmak.

Görüldüğü gibi psikolog olarak görev yapacak olan kişileri çok fazla görev ve sorumluluk beklemektedir. Ancak herkesin de psikolog olmayacağının altını çizmek istiyoruz. Psikolog olabilmek için de bir takım şartları taşımak gerekiyor. Bu şartlardan bazılarını şöyle açıklayabiliriz.

psikolog maaşları

Kimler Psikolog Olarak Görev Alabilir?

Psikolog olmak için ilk olarak üniversitelerin gerekli alanlarından mezun olmak gerekiyor. Sizlerin de bildiği gibi hemen hemen her üniversitede psikoloji bölümü bulunmaktadır. Bu bölümden mezun olan kişiler psikolog unvanında görevli bir şekilde çalışabilmektedir. Hem devlet kurumlarında hem de özel alanlarda çalışabilecek pozisyonları mevcuttur. Eğer devlette çalışmak isterlerse bu durumda KPSS sınavına girmeleri ve kazanmaları gerekmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Okumaya devam edip, yüksek lisansa devam eden kişiler de uzman psikolog olarak çalışmaya başlarlar. Bu kişilerin çalışabileceği alanlarda hastane, ordu, okul vb. alanlar olarak ifade edilmektedir. Aslında kişilerin iş bulabileceği alanlar, kendi becerilerine ve tecrübelerine dayanmaktadır.

Psikolog Maaşları Hakkında

Psikolog ücretleri de psikolog bölümü hakkında çok fazla merak edilmektedir. Maaşlar yukarıda da belirttiğimiz gibi kişilerin becerisine ve durumlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Maaşlar hakkında şunları ifade edebiliriz:

  • En düşük psikolog maaşları: 2.020 TL civarındadır.
  • Ortalama psikolog maaşları: 2.900 TL civarındadır.
  • En Yüksek psikolog maaşları: 4.000 TL civarındadır.

Kişiler devlet kurumlarında çalıştıklarında maaşlarında düzenli olarak bir artış görülebilmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi özel kurumda maaşların yükselmesi başarıya ve tecrübeye dayanmaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir