Rbc Nedir?

Rbc Nedir?

Rbc nedir sorusu özellikle kan testi yaptırıldıktan sonra ki süreçte sıklıkla sorulmaktadır. Kan testlerinde rbc olarak görülen eritsosit kırmızı kan hücresine verilen bir isimdir. Kırmızı kan hücreleri akciğerden aldıkları oksijen ve karbondioksiti vücutta bulunan organ ve dokulara iletmektedir. Esnek bir yapıya sahip olan kırmızı kan hücrelerinin bilinen bir diğer adı ise alyuvarlardır. Vücuttaki alyuvar miktarı kan testleriyle kolaylıkla anlaşılabilir. Kırmızı kan hücre miktarı dokulara ne kadar oksijen gittiğini göstermektedir. Rbc seviyesinin ideal oranda olması gerekmektedir, rbc düşüklüğü ve yüksekliği durumu olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Kırmızı kan hücreleri kanda en fazla bulunan hücrelerdir.

Rbc Yüksekliği Nedir?

Rbc yüksekliğinin birçok sebebi bulunsa da bilinen en önemli sebebi akciğer ve kalpte oluşan durumlar ile bağlantılıdır.Vücut için oldukça önemli bir hücre olan eritsonit miktarı yapılan kan testi ile anlaşılmaktadır. Rbc yüksekliğinin sebebiyet verdiği birçok durum oluşmaktadır bunlar; baş dönmesi, baş ağrısı, karın ağrısı, ciltte oluşan kolay morluklar, yüksek tansiyon ve görme bulanıklığıdır. Bu belirtilerin bir hastada görülmesi durumunda ilk şüphe edilen durum rbc yüksekliğidir. Kolay anlaşılır olması ve kolay tedavi edilebilmesi mümkündür. Rbc yüksekliği kansere bağlı olarak da yükselebilmektedir. Yapılan araştırmalar çok fazla sigara tüketmenin de Rbc yüksekliğine sebebiyet verebileceğini kanıtlamıştır. Yapılan testler sonrasında Rbc miktarının yüksek çıkması ardından dahiliye doktoruna başvurulması gerekilmektedir. (Sağlık Bakanlığı)

Rbc Yüksekliği Belirtileri Ve Nedenleri

Rbc yüksekliği nedir ve neden oluşur sorusu herkesin merak ettiği sorulardandır. Birçok sebebi olmasına karşın alınan önlemler ile ideal seviyeye getirmek mümkündür. Sağlıklı beslenmeye özen göstermek bu aşamada yapılması gereken en önemli unsurdur.

 • Doğuştan olan kalp rahatsızlıkları
 • Kan Kanseri veya böbrek kanseri
 • Akciğerde oluşan herhangi bir rahatsızlık.
 • Sporcuların performanslarını arttırmak için sıklıkla kullandığı dopingler
 • Yoğun miktarda yapılan kan nakli
 • Aşırı sigara içmek
 • Vücudun susuz kalması
rbc nedir

Rbc Düşüklüğü Nedir?

Rbc ne demek ve düşüklüğü nelere sebebiyet verebilir birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Rbc düşüklüğü tıp dilinde anemi yani kansızlık olarak isimlendirilmektedir. Rbc düşüklüğünün birçok sebebi bulunsa da yüksekliği ile karşılaştırıldığında düşük olması daha kolay tedavi edilebilmektedir. Vücutta yeteri kadar alyuvarın bulunmaması, dokulara gerekli olan oksijenin gitmesine engel olduğundan tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Kan testi ile kolaylıkla anlaşılabilen rbc düşüklüğü organların yeterli oksijeni alamamasına sebebiyet verdiği için organ iflasına kadar gidebilir.  Rbc düşüklüğü olan kişilerde görülen belirtiler; yorgunluk, baş dönmesi, nefes almakta zorluk, kalp ağrısı ve soluk tendir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Rbc Düşüklüğü Sebepleri

Rbc düşüklüğü nedir ve neden oluştuğu ile ilgili birçok farklı bilgi bulunmaktadır. Farklı durumların sebebiyet verdiği rbc düşüklüğü dahiliye doktorları tarafından tedavi edilebilmektedir. Rbc değerleri çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda farklı ideal oranlara sahiptir.

 • Böbrek yetmezliği
 • Anemi
 • Lösemi
 • Kanser
 • Hamilelik
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Demir Eksikliği
 • Bakır eksikliği

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve yükseltmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/spotify-takipci-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir