Regaip Kandili Nedir?

Regaip Kandili Nedir?

Üç ayların gelişi yaklaşırken Regaip Kandili nedir,faziletleri nelerdir diye oldukça merak ediliyor. Regaip Kandili İslam aleminde Recep, Şaban ve Ramazan aylarının habercisi olarak kutsal sayılıyor. Regaip Kandili ne zaman diye merak edenler içinse Regaip Kandili 2020 yılının 7 Mart gününe denk geliyor. İslam aleminin kutsal olarak saydığı üç ayların başlangıcı olan Regaip Kandili ihsan anlamına geliyor ve ihsan gecesi olarak nitelendiriliyor. İhsan etmek yani güzel şeyler arzu etmek anlamına geliyor ve bu gecenin önemini ortaya çıkarıyor. Perşembe gecesini cuma gününe bağlayan zamana denk gelmesiyse Regaip Kandili’ni önemli kılan başka bir ayrıntı.

Regaip Kandili Ne Anlama Gelir?

Regaip Gecesi Kur’an-ı Kerim’de direkt olarak yer almıyor ancak Müslümanlar yıllardır bu geceyi ibadetlerle ve dualarla kutluyor. Regaip Kandili anlamı ihsan olarak biliniyor. Arapça bir kelime olan Regaip güzel şeyler arzulama, onu elde etme isteği olarak biliniyor. Regaip Kandili’nin önemi ve fazileti de buradan geliyor. Zira bu mübarek gecede edilen dualar asla geri çevrilmez. Tövbe edenlerin tövbesi kabul olur, edilen dualar geri çevrilmez. Pek çok Müslüman bu nedenle geceyi ibadet ederek ve dua ederek geçirir. (Vikipedi)

regaip kandili nedir

Regaip Kandili’nde Yapılması Gerekenler

Regaip Kandili’nde yapılması gerekenler şu şekilde:

  • Tövbe edilmeli. Tövbe ederken samimi olunmalı ve içten bir şekilde tövbe edilmeli.
  • Peygamber Efendimiz için salavat getirilmeli.
  • Zikir çekilmeli.
  • Müslümanlar arasındaki küslük bitirilmeli, dargın olanlar barışmalı.
  • Regaip Kandili’nde sabah, akşam ve yatsı namazları cemaatle beraber kılınmalı,
  • Daha önceden kalan kaza namazları varsa kılınmalı,
  • Hastalık, borç, hedef gibi istekler için bolca dua edilmeli.
  • Regaip Kandili’nin olduğu gün oruç tutulmalı.

Regaip Kandili’nde Okunacak Dualar

Regaip Kandili duası için belli bir dua bulunmuyor. Fakat kandil geceleri için okunabilecek bazı dualar şu şekilde:

  • Allah’ım, recep ve şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi ramazan ayına kavuştur.
  • Allah’ım, aziz milletimiz ve bütün Müslüman kardeşlerimiz için recep ve şaban ayını mübarek kıl ve ramazan ayına hayırla kavuşmayı bizlere nasip eyle.

Regaip Kandili Mesajları

Regaip Kandili İslam aleminin kutsal saydığı günler arasında yer alıyor. Üç ayları gelişinin karşılandığı gün olan Regaip Kandili’nde edilen dualar ve yapılan ibadetler kabul olur. Bu geceyi dua ederek ve ibadetlerini yerine getirerek geçiren Müslümanlar bunun yanı sıra yakın çevresine Regaip Kandili mesajları atarak onlarla da iyi dileklerini paylaşır. Mübarek Regaip Kandili akşamı sevdiklerinizi mutlu edecek ve değerli hissettirecek Regaip Kandili mesajları atarak onları mutlu edebilirsiniz.  Anlam dolu, maneviyatı ön plana çıkartan Regaip Kandili mesajları resimli şekilde de mevcut. Bu mesajları facebook, whatsapp veya kısa mesaj yoluyla sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/twitter/retweet-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir