Sabah

Sabah

Sabah gazetesi ilk baskısını 22 Nisan 1985 yılında yapmıştır. Günümüzde hem baskı olarak satılmakta ve hem de internet üzerinden yayın yapmaktadır. Ülkemizin en çok bilinen gazetelerinden birisi olarak kabul edilir. 2020 Nisan aynında gazete günlük 190 bin sınırında satmaktadır. Ancak gazetenin internet sitesine günde milyonlarca giriş yapılmak ve birçok kez okuma gerçekleştirilmektedir. Ülkemizin haftalık satış rakamında 2020 Nisan ayı itibariyle zirvede yer almaktadır.

Sabah Gazetesi Nasıl Kurulmuştur?

Sabah gazetesi kuruluşunun altında bir başarısızlık öyküsü vardır. İzmir’de yayın yapan Yeni Asır isimli gazetenin ülkeye açılımı başarısız olduktan sonra Sabah gazetesi için çalışmalar başlar. Bu grubun başında yer alan Dinç Bilgin tarafından ve etrafında ki insanların attıkları adımlarla İstanbul merkezli olarak Sabah Yayıncılık A.Ş. kurularak baskı yapmaya başlamıştır.

Gazetenin ilk yayın yönetmenliğini Rahmi Turan Yapmıştır. Günlük gazete olarak satılan Sabah, Avrupa’ya satış yapmaya aynı yıllarda başlamıştır. İlk olarak Türkiye’de basılıp uçakla Avrupa’ya gönderilen gazeteye talep arttıktan sonra Almanya’da basılmasına karar verilmiştir. Günümüzde çok fazla olmasa da Avrupa baskısı hala devam etmektedir.

1985 yılında kurulduktan sonra günümüze gelene kadar üç kez logo değişikliği yapmıştır. Güçlü yazar kadrosu ve etrafında ki kardeş gazetelerle varlığını sürdürmektedir.

sabah

Sabah Gazetesi Kimindir?

Sabah gazetesi kimindir sorusunun günümüzde ki cevabı Turkuaz Medya Grubu’dur. Ancak grup gazeteyi satın almadan önce birçok kez el değişmiştir. Dinç Bilgin Tarafından 1985 yılında kurulan gazeteye 2000 yılında Ciner grubu ortak olarak girmiştir. Bu grupla birlikte 5 yıllık ortaklığın ardından 2005 yılında Ciner grubu gazetenin tüm paylarını satın alarak tek sahibi olmuştur.

2006 yılında yayın yönetmenliğine Fatih Altaylı getirilmiştir. Ancak gazete kötü finansman yönetimi nedeniyle borç batağına girmiş ve 2007 yılında borçları nedeniyle TMSF tarafından el koyulmuştur. 2007 yılının Kasım ayında ATV ile birlikte ortak ihaleye satılmış ve 1.1 milyar dolar bedelle Çalık Holding’e satılmıştır. Aynı tarihte kurulan Turkuaz Medya Grubu kurularak bu ihaleden alınan tüm yayın organları buraya devredilmiştir. Ahmet Çalık tarafından bu yayın grubu 2013 yılında Orhan Cemal Kalyoncu’ya satılmıştır. Sabah gazetesinin sahibi günümüzde Cemal Kalyoncu demek doğru olacaktır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Web Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sabah Gazetesinin Merkezi Nerededir?

Sabah gazetesi günümüzde birçok yerde basımı ve dağıtımı yapılan bir gazetedir. Gazetenin yönetim adresi İstanbul, Beşiktaş’ta yer almaktadır.

Sabah Gazetesi Yönetim Adresi: Barbaros Bulvarı, No: 153, Cam Han, Kat:5 Beşiktaş İstanbul’dur. Gazetenin basıldığı diğer yerler aşağıda yer almaktadır.

  • Sabah 2000 Tesisleri Akpınar Mahallesi, Hasan Basri Cad. No:4 Sancaktepe/ İstanbul
  • Esenboğa yolu, 13. Km, Pursaklar / Ankara
  • Ankara Asfaltı, Sirgeli Kavşağı No: 3 Bornova / İzmir
  • Ceyhan Yolu Üzeri, 5. Km Sabah Tesisleri Yüreğir / Adana
  • Şelale Caddesi, No:1 Altıova/Antalya

Sabah Gazetesi Tarafsızlık İlkesine Uyuyor mu?

Sabah gazetesi her gazetenin olduğu gibi yayın hayatına insanları gerçekleri açık ve tarafsız bir şekilde aktarmak amacıyla kurulmuştur. Ancak birçok satış işleminin ardından güçlü sermaye sahipleri tarafından satın alınmıştır. Siyasi anlamda merkez sağ desteklediği görülmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir