Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali, Türk Edebiyatının yapı taşlarından birisidir. Hayatı, eserleri ve edebi kimliği ile pek çok insanın saygısını ve sevgisini kazanmış olan Sabahattin Ali,  25 Şubat 1907 yılında Edirne’de Eğirdere’de dünya gelmiştir. Edebi kimliğinin yanında sosyal yaşamı ile birlikte de dikkat çeken Sabahattin Ali, Hüsniye Hanım ve Ali Salahattin Bey’in çocuğudur.İsmini babası Ali Salahattin Bey’in yakın dostu olan Prens Sabahattin’den almıştır. Sabahattin Ali kimdir? Denildiğinde akla gelen ilk sorulardan birisi de Sabahattin Ali’nin edebi kimliğinin oluşmasında ve gelişmesinde etkili olan ortam ve kişilerdir.

Sabahattin Ali babasının işleri nedeniyle Çanakkale’de küçük yaştan itibaren yaşamaya başlamıştır. Türkiye’nin pek çok yerine iş nedeni ile giden ailesinin yanında seyahat eden Sabahattin Ali farklı kültürleri ve insanları da kolaylıkla tanımaya başlamıştır. Sabahattin Ali’nin annesi Hüsniye Hanım yaşadığı psikolojik sorunlardan dolayı Sabahattin Ali’ye karşı aşırı ilgili bir anne olamamıştır. Bu nedenle Sabahattin Ali içine kapanık, sessiz ve sakin bir karaktere sahip olmuştur.  Okul hayatında başarılı olmasının yanı sıra edebiyata karşı da ilgisinin olduğu küçük yaştan itibaren kendisini belli etmiştir.

Sabahattin Ali’nin Eğitim Hayatı Ve Edebi Kişiliği Nasıldır?

Sabahattin Ali babasının işi gereği sık şehir değiştirmelerinden dolayı pek çok farklı okulda eğitim görmek zorunda kalmıştır.  Bu okullar;

  • Füyuzatı Osmaniye Mektebi
  • Çanakkale İptidai Mektebi
  • Balıkesir Muallim Mektebi

Muallim Mektebi edebi kimliği için oldukça destek sağlayan ve tanıdığımız Sabahattin Ali’ye dönüşmesi için fırsatlar sunan okuldur.  Günlük tutmaya burada başlayan S. Ali okul gazetesi çıkarmış, dergilere yazılar yollamaya bu dönemde başlamıştır. Sabahattin Ali’nin kitaplarının temelini oluşturan bu okul edebi hayata oldukça katkı sağlamıştır.

sabahattin ali kimdir

Annesinin intihar girişimlerinin de Sabahattin Ali’nin kitaplarına katkı olduğu düşünülmektedir. Sabahattin Ali’nin eserleri oldukça melankolik, bazı zamanlarda mutlu, edebi değeri yüksek, acılı eserler olarak tanımlanabilir. Sabahattin Ali bu sorunlar sırasında okulunu okuyarak 21 Ağustos 1927’de mezun olarak öğretmenlik diplomasını almıştır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

İlk görev yeri olarak Yozgat Merkez Cumhuriyet İlkokulu’nda öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Öğretmenlik yıllarında da dergilere yazı yazmış pek çok şiir meydana getirmiştir.

  • Ne kazandık
  • Kalbimizde Aşkınız
  • Bütün İnsanlara
  • Kudurmak
  • Firar

Gibi eserleri ile bu dönemde adını duyurmaya başlamıştır.

Sabahattin Ali’nin Almanya Süreci Sonrası Cezası

Sabahattin Ali ne kadar iyi bir yazar olursa olsun, sözleri ile inanlara ne kadar yön verirse versin 22 Aralık 1932’de bir toplantı ortasında dile getirdiği şiiri ile birlikte Atatürk ve İsmet İnönü’nü eleştirmesi gerekçesi ile tutuklanmıştır. Bundan sonraki süreçte Sabahattin Ali’nin hayatında olumsuzluklar içeren dönem başlamıştır. Çeşitli cezalandırmalar ve memurluk kaydının silinmesi sonrasında yurt dışına çıkmak istemiştir ve Bulgaristan’a adam kaçıran bir şebeke tarafından öldürülmüştür. Sabahattin Ali’nin cansız bedeni 16 Haziran 1948’de bir çoban tarafından bulunmuştur. Suçlular ise bir süre tutuklandıktan sonra serbest bırakılmıştır. Bugün eserleri, sözleri ve geriye bıraktığı ailesi ile edebiyatımızda unutulmaz değerlerden birisi haline gelmiştir. 

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının öncüleri arasında yer alan öykü ustası bir yazardır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir