Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen

Adını dünya tarihine yazdırmayı başarmış kadınlar arasında yer alıyor Sabiha Gökçen. Atatürk’ün manevi kızı olan ve aynı zamanda ilk kadın savaş pilotu olmasıyla tanınan Sabiha Gökçen, 88 yıllık hayatında büyük başarılara imza atmıştır. Sabiha gökçen havalimanı ismini Sabiha Gökçen’den almaktadır. Rusya’da 7 erkekle beraber tek kadın olarak eğitim almış ve hem ülkemizin hem de dünyanın ilk kadın savaş pilotu olmayı başarmıştır. Sabiha Gökçen hayatı hakkında merak edilen ayrıntıların birçoğunu bu yazımızda sizler için bir araya getirdik.

Sabiha Gökçen Hayatı

Bursa’da dünyaya gelen sabiha gökçen 22 Mart 1913 tarihinde doğdu. Henüz çok küçük yaştayken anne ve babasını kaybetti. Anne ve babasının vefatının ardından abisiyle birlikte yaşamaya başladı. 12 yaşındayken yaşadığı evin hemen yakınlarında bulunan Hünkâr Köşkü’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün kalacağı haberini aldı. Bu haberin ardından Hünkâr Köşkü’ne giden Sabiha Gökçen burada Atatürk’le konuşma fırsatı yakaladı ve okumak istediğini söyledi.

Sabiha Gökçen’in bu isteğinin ardından abisinin de izniyle Atatürk tarafından evlat edinildi ve Ankara’ya götürüldü. Burada Çankaya İlkokulu’nda eğitim görmeye başladı. Daha sonra Arnavutköy Amerikan Kız Koleji, ardındansa Üsküdar Amerikan Lisesi’nde eğitimine devam etti. Bu dönemlerde geçirdiği rahatsızlık nedeniyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan Gökçen, daha sonra bir süre Fransızcasını geliştirilebilmek amacıyla Paris’e gitti. 1934 yılına gelindiğinde Soyadı Kanunu’nun çıkmasıyla birlikte Atatürk tarafından kendisine Gökçen soyadı verildi. Gökçen soyadı kendisine verildiğinde henüz havacılıkla ilgilenmiyordu.

sabiha gökçen

Sabiha Gökçen ve Havacılık

1935 yılında Türkkuşu açılışı gerçekleştirildi. Açılış esnasında gerçekleştirilen planör gösterileri Sabiha Gökçen’in çok ilgisini çekti ve havacılık kariyeri böylelikle başlamış oldu. Atatürk’ün verdiği destekler yardımıyla Türk Hava Kurumu tarafından açılmış olan Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’nda eğitim gördü. Daha sonraysa 7 erkek öğrenciyle beraber altı aylık planörcülük eğitimini almak üzere Kırım’a gitti. Burada da eğitimlerini başarıyla tamamlayan Sabiha hanım Moskova’da bulunan motorlu uçak okulunda da eğitim almayı planlıyordu ancak çeşitli nedenlerle yurda dönüş yaptı. Yurda döndükten sonra Eskişehir’de aldığı özel eğitimlerle ilk kez motorlu uçakla uçuş yaptı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Bu özel eğitimin ardından Eskişehir Uçuş Okulu’nda eğitim görmeye başladı. Kadınlar henüz askeri eğitim almalarına izin verilmediği için kendisine özel bir üniformayla eğitimini aldı. 1937 yılındaysa adını tarihe ilk kadın savaş pilotu olarak yazdıracak Dersim Harekatı’na katıldı. Hatay’ın ülkemize katılması amacıyla Fransız elçisinin önünde havaya üç el ateş açtı ve bir gece tutuklu kaldı. Bu hareketi sayesinde Fransızlara göz dağı verilmiş oldu. 1938 yılında tek başına gerçekleştirdiği Balkan Turu’yla da bütün dünya tarafından tanındı. Sabiha Gökçen’in aldığı ödüllerden bazıları şunlardır:

  • THK Murassa Madalyası
  • Yugaslov Ordusu Beyaz Kartal Nişanı
  • Uluslararası Havacılık Federasyonu FAI altın madalyası

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir