Selçuk Bayraktar Kimdir?

Selçuk Bayraktar Kimdir?

Türkiye’nin ilk milli insansız hava aracı ve silahlı insansız hava aracı sistemi Bayraktar TB2’nin mimarı olan Selçuk Bayraktar, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığını ve Baykar Teknik Müdürlüğü (CTO) görevlerini yürütmektedir.

Selçuk Bayraktar

Şimdilerde insansız hava aracı üretiminde ön plana çıkan Selçuk Bayraktar, 1979 yılında İstanbul’un Sarıyer ilçesinde dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Canan, babasının adı Özdemir’dir. İlk öğrenimini Sarıyer İlköğretim Okulu’nda tamamlamıştır. 1997 yılında Robert Koleji’nden mezun olmuştur. 1997-2002 yılları arası lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nde Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde tamamladı. 2002-2004 yılları arası lisans eğitimi sırasında staj yaptığı University of Pennsylvania (UPenn)’da yüksek lisans eğitimini tamamladı. Araştırmaları arasında İHA’lara yönelik uçuş deneyleri, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri bulunmaktadır.

Yüksek lisans eğitimini bitirdikten sonra çalışmaları sırasında gösterdiği üstün başarılardan dolayı Massachusetts Institute of Technology (MIT)’de burslu olarak yüksek lisans-doktora teklifi almıştır. MIT’deki eğitim sürecinde de gene insansız hava aracı çalışmalarına devam etmiştir. 2006 yılında MIT Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden 2. yüksek lisans diplomasını da almıştır. Ardından danışman hocasının Georgia Institute of Technology (Georgia Tech)’ye transfer olmasıyla birlikte doktora çalışmalarına Bayraktar da orada devam etmiştir. Baykar bünyesinde 2003 yılında başlayan İHA çalışmalarına destek olabilmek amacıyla 2007 yılında doktorasını yarım bırakarak Türkiye’ye dönmüştür.

selçuk bayraktar kimdir

Selçuk Bayraktar Kimdir?

2007 yılından beri Baykar’da teknik müdürlük görevini sürdürmekte olan Selçuk Bayraktar kimdir denilecek olursa ilk milli ve özgün insansız hava aracı hususunda başarılı araştırma ve çalışmalar yapan kişi denilebilir. Ayrıca Selçuk Bayraktar, kurucusu olduğu T3 Vakfı’nda yetenekli gençlerin ve her yaştan bireyin teknoloji geliştirilmesi sürecinde katılım sağlamalarına destek vermektedir. Bununla birlikte havacılık ve uzay alanındaki tutkusunu tüm topluma yayabilmek amacıyla ülkemizdeki ilk ve tek havacılık ve uzay festivali olan Teknofest’i ekibiyle ve paydaş kurumlar ile birlikte düzenlemektedir. Hususi pilot lisansına sahiptir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Başarıları

Selçuk Bayraktar, havacılık sektöründe birçok başarıya imza atmış, bu alanda kullanılan birçok teknolojik cihaz ve gelişmeye katkıda bulunmuştur. Bunlardan bazıları:

  • Milli Havacılık rekorlarına imza atmakta olan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı Sisteminin güdüm ve kontrol sistemine yönelik tasarım
  • Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmiş ilk Milli İHA olma unvanına sahip Bayraktar Mini İHA tasarımını bulmuştur.
  • Bayraktar TB2 İHA Sistemiyle Milli Füze atışının başarıyla tamamlanması
  • Türkiye’deki ilk döner kanat İHA Sistemi Malazgirt İHA’nın tasarımı
  • Türkiye’nin ilk Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Sistemi Bayraktar AKINCI’nın tasarım ve geliştirilmesi gibi başarıları bulunmaktadır.

Özel Hayatı

Sümeyye Erdoğan Selçuk Bayraktar çifti 2016 yılında kızı ile evlenmiş ve böylece Selçuk Bayraktar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı olmuştur. Çiftin, bu evlilikten Canan Aybüke Bayraktar adında 2,5 yaşında bir kız çocukları bulunmaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir