SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) uzmanı, web sitelerinin arama motorlarındaki sıralamalarını yükseltmek için gerekli çalışmaları gerçekleştiren kişilerdir. Teknik çalışmaların yanı sıra çeşitli analizler, raporlamalar ve takipler ile kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmaya çalışırlar. Peki, SEO uzmanı nasıl olunur, hangi eğitimler alınmalıdır, hangi teknikler kullanılmalıdır? Detayları anlatamaya başlayalım.

SEO Uzmanı Ne Demek?

SEO uzmanı, web sitelerin trafiğini artırmak amacıyla; analiz, uygulama, takip, raporlama ve değerlendirme aşamalarını bilen, SEO analizleri için kullanılan tüm araçlara hakim olan kişidir. Aynı zamanda sektördeki gelişimleri yakından takip eden SEO uzmanları, anti SEO girişimleri de engelleyen donanıma sahiptirler.

SEO Uzmanı Olmak için Neler Gerekiyor?

İnternette SEO ile ilgili arama yaptığımız zaman binlerce bilgiye ulaşıyoruz. Bu bilgiler içierisinde SEO çalışmalarının tüm detayları da yer alıyor. Elbette ki hiçbir yetkiliğiniz yoksa, sadece internet üzerinden erişilen bilgiler ile sağlıklı SEO çalışması yapabilmeniz mümkün değil. Eğer web sitenizi iyi bir konuma getirmeye çalışıyorsanız mutlaka bu işi uzmanlarına bırakmalısınız.

Peki, herkesin harcı olmayan bu işleri yapabilmek için yani SEO konusunda uzman olabilmek için neler gerekiyor?

 • Plan Çerçevesinde Çalışma

SEO çalışmaları istikrar ve düzen gerektiren çalışmalardır. Bu nedenle bir plan yapmadan işe başlamak ve planın dışına çıkıp başarı beklemek mümkün değildir.

 • Analitik Düşünme

SEO çalışmaları tek bir düzlemde ilerlemiyor. Bu nedenle karşılaşılan sorunlar da çok çeşitli alanlarda olabiliyor. SEO uzmanları bu sorunların çözümü için analitik düşünmeli, hızlı ve efektif hareket etmelidir.

 • Yeniliklere Adapte Olma

SEO çalışmaları için kullanılan uygulamalar, araçlar, yöntemler sürekli güncelleniyor. Bu nedenle SEO uzmanları yenilikçi olan sektörü yakından takip etmeli ve yeniliklere anında adapte olmalı, hiç durmadan kendini geliştirmeye devam etmelidir.

 • İş Etiği

SEO çalışmaları kötü niyetli gerçekleştirilirse karşı tarafa büyük zarar verebiliyor. SEO uzmanları iş etiğini aşmadan müşterilerine en yüksek faydayı sağlamalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Dijital Pazarlama Uzmanı Olunur?

seo uzmanı nedir

SEO Uzmanı Hangi Bilgilere Sahip Olmalı?

 • Domain ve hosting yönetimi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
 • Google Analytics, Google Ads Keyword Planner ve Google Search Console’un tüm özelliklerini bilmeli ve kullanabilmelidir.
 • Temel düzeyde yazılım ve kodlama bilgisi olmalıdır.
 • Site içi ve site dışı SEO ölçütlerini iyi bilmelidir.
 • SEO analiz araçlarına hakim olmalı ve gelişmelerini yakından takip etmelidir.
 • Rakip analizi yaparken analiz araçlarını kullanmayı bilmeli ve edinilen bilgileri yorumlayabilmelidir.
 • Google indexleme kriterleri ve karşılaşılan sorunların çözümü hakkında bilgili olmalıdır.
 • Site haritası, robots.txt kontrollerine hakim olmalıdır.
 • İçeriklerin SEO uyumluluğunu kontrol edebilmelidir.
 • Web sitesinin düşüş yaşadığı zamanlarda sorunları tespit edip çözüm üretmesi gerekmektedir.

SEO hakkında tüm detayları öğrenmek ve SEO uzmanı olabilmek için kurslara da katılabilirsiniz. Piyasada çok sayıda kurs, SEO eğitim seti bulunuyor, bunlar da sizin için bir başlangıç olabilir. Dijital pazarlama hakkında da birçok önemli bilgiyi Google Dijital Atölye sayesinde edinebilirsiniz.

SEO hizmetimiz ile sizde Google’da ilk sayfaya yükselin!

SEO Uzmanı Ne Demektir?

SEO uzmanları, Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında sizlere en büyük yardımı sağlayacak olan kişilerdir. Konusunda deneyimli ve güncel gelişmelere hakimdirler.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzman olmak için uzun yıllar içinde deneyim edinmiş olmak ve güncellemelerden haberdar olmak gerekir. Her türlü hareketi analiz etmek şarttır.

SEO Uzmanı Olmayan Kişiler İle Çalışmak Faydalı mı?

SEO konusunda uzman olmayan kişiler ile çalışmak yüksek fayda sağlamaz, çalışmalar verimsiz olacaktır.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
SEO
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir