Silinmeyen Dosyaları Silme

Silinmeyen Dosyaları Silme

Bilgisayar içerisinde çok farklı nedenlerle saklı tutulan bilgiler var olabilirken silinmeyen dosyaları silme için yöntemlerin sayısı da oldu. Özellikle silinmesi istenen dosyaların silinmemesi çeşitli programların kullanılmasını kalıcı hale getirirken sebepsiz nedenlerle silinmeyen dosyaların sayısı da bir hayli fazla. İçi boş olmasına karşın silinmeyen dosyaların tam anlamıyla yok edilmesi çoğu zaman uğraştırıcı olmaktadır. Peki, kolay bir şekilde silinmeyen klasörleri silme nasıl yapılabilir?

Dosyalar Neden Silinmez?

  • Dosyaların görünür durumda olmamaları
  • Dosyaların hala çalışıyor olması
  • Dosyaların çeşitli spamlardan ötürü riskli olarak tutunmuş olması
  • Dosyayla ilgili yetkiye sahip olunmaması hali
  • Dosya ve klasörlerin farklı şekillerde yüklü görünme hali
  • Dosyaların veya programların diğer kullanıcıların kullanımında olma hali

Silinmeyen Dosyaları Silme Yöntemleri

Bazı dosyaların silinmemesi birçok nedenle açıklanmaktadır. Dosyanın açık olması yani halihazıra arkaplanda çalışmaya devam etmesinden ötürü silinme işlemi gerçekleşmeyebilir. Bunun haricinde dosyaların hata vermesinden ötürü de silinmediği görülmektedir. Bunların tam anlamıyla ortadan kaldırılması silinmeyen dosyaları silme programı ile mümkün olabilmektedir.

  •  Unlocker

En kesin yol olması açısından silinmeyen dosyaları silme programı olarak Unlocker tercih edilebilir. Diğer birçok yöntemden çok daha sağlıklı çalışmasından ötürü kullanılmaktadır. Programsız yöntemlerin birçoğu tam anlamıyla mutluluk verici düzeyde değildir. Bundan dolayı Unlocker hem basit kuruluma sahip olması hem de tüm sürecin kolay şekilde yapılabilmesinden ötürü tavsiye edilir. Hızlı bir şekilde dosyaların taranması, bulunması ve silinmesi için kullanıma başlanabilir. Hemen her dosyanın problem olmadan silinmesini sağlar. Hızlı bir şekilde indirme işlemleri yapılmasının ardından ücretsiz bir şekilde kullanıma hazırdır.

silinmeyen dosyaları silme

Alanında kendisini ispatlamış olmasından dolayı güvenilir yapıdadır. Bununla birlikte kapladığı alan açısından da oldukça küçük boyutludur. Bilgisayarda çok fazla yer kaplayacak diye düşünülmesine gerek yoktur. Ortaya koyacağı performans neticesinde beklentilerin ötesinde bir yarar getireceği de muhakkaktır. Çeşitli güncellemelerin devam gelmesiyle de tüm sorun ve hataların kaldırıldığı da bilinmektedir. Hemen silinmeyen dosyaları silme için seçili bir şekilde aşağıdaki unlocker bölümüne tıklanması yeterlidir. Bu nesne üzerinde gerçekleştirmek istediğiniz eylem nedir sorusuna yanıt verilir ve OK denilerek işlemler sonlandırılır. Dosyaların belirli programlara bağlı bir şekilde çalıştığı tespit edilirse sıralı bir şekilde görülecektir. Tablo üzerinden kilidi aç denildikten sonra tekrardan dosyadan kurtulmak mümkün olur. Bu süreçlerin farklı yöntemlerle yapılması pek etkili olmayacağı için bu programın kullanımı çoğu zaman mecburidir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

  • Arşiv Silme Yöntemi

Hiçbir program kullanmak istemeyenler için arşiv özelinde de silinmeyen dosyaları silme alternatifi bulunmaktadır. Özellikle risk almaktan korkanlar bu yöntemi deneyebilir. Bilgisayara ek program yüklemeden dosya ya da klasöre tıklayarak “arşive ekle” denilir. Ardından arşivleme işlemlerinden “arşivledikten sonra sil” seçeneği işaretlenir. İşlemlerin tamamlanmasının sonrasında dosyanın kalıcı bir şekilde silinmesi tamamlanır. Son olarak “tamam” denilerek onaylama yapılması istenir. Bunun neticesinde dosyaları silme programları olmadan da süreçler tamamlanır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir