Şırdan Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Şırdan Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Adana yöresi lezzetlerinden olmasıyla birlikte hemen her yerde yenilebilen şırdan, midenin bir bölümüdür. Genellikle kuzu ve koyun şırdanı meşhur olurken midenin temizlenmesi sonrasında doldurulmasıyla hazırlanır. Sabah ya da akşam saatlerinde tüketilen sakatat ürünlerinden olan şırdan şekil olarak ise sıradışı olarak tanımlanır. Oldukça önemli bir sektör olan şırdancılık yüzyıllardır devam ederken bu alanda bir hayli meşhur işletmelerin sayısı da sınırlıdır. Peki şırdan nedir sorusuna cevap verdikten sonra şimdi şırdan dolması nasıl hazırlanır ona bakacağız.

Şırdan Dolması Hazırlama

Şırdan nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce hayvanın neresinden alındığı da çokça sorulmaktadır. Öncelikli olarak koyun ve kuzu özelinde şırdan çok daha lezzetli olurken midenin son bölümünden yapılır. Bilindiği gibi dört bölümden oluşan koyun midesinin son bölümü alınarak temizlenir. Temizlenme aşamasına soğuk suyla başlanılır. Ardından sıcak su içerisinde defalarca yıkanırken şırdan neyden yapılır sorusuyla birlikte titiz durumlarda öne çıkarılır. Tuzlu ve limonlu bir su hazırlanırken şırdan bir süre bu bölümde bekletilir. Birkaç saat sonrasında yeniden son kez yıkamaya gidilir. Ardından ise tam olarak temizlendiğinden emin olunarak işlemlere devam edilir.

şırdan tarif

Şırdan hayvanın neresi sorusuyla birlikte temizleme- doldurma ve pişirme aşamalarıyla hazırlanır. Sonrasında baharatlanmış pirinçle doldurulur. Dikilmesiyle birlikte pişirme aşamasına geçilir. İç malzemesinde soğanlar küçük halde doğranır. Pirinçle karışımı yapılır. İç malzemesinde kıyma, pirinç, soğan ve baharatlar bulunmaktadır. Haşlama yapılma anında herhangi bir taşma ve patlama olmaması için kalın iple dikim yapılması da önemli olacaktır. Aksi durumda iç malzeme dökülebilir ve istenilen lezzete ulaşılamayabilir.

El yordamıyla doldurma işlemleri tamamlanırken tencereye düzenli olarak dizilir. Ortalama 60 dakika bu şekilde pişirildikten sonra tabaklara alınır. Üzerine bol olacak şekilde kimyon dökülerek servise hazır hale getirilir. Adana ve çevresinde yaygın tüketilmesinden dolayı koyunların şırdan ihtiyaçları için dışarıdan alım yapılmaktadır. Bununla birlikte yaz ya da kış günleri olsun olmasın her zaman şırdan tüketilebilir bir üründür.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Şırdan Nasıl Yenir?

Yemeye başlamadan önce üzerindeki ip çıkarılır. Üzerine kimyon ile birlikte isteğe bağlı olarak pul biber dökülür. Restoranlarda genellikle çatal-bıçak kullanımı olsa da el ile tüketilir. Hayvanların çok nadir bir bölümünden yapılmasından ötürü fiyat açısından oldukça pahalı gelebilir. Boyut olarak küçük olması etkili olurken lezzeti ise her parçasının üstündedir. Bundan dolayı yalnızca Adana ve yöresinde değil, artık birçok farklı bölgede şırdan tüketimi artış göstermektedir.

Şırdan Faydaları Nelerdir?

Geviş getiren hayvanların midesinden yapılan şırdan faydalı olup olmadığı konusunda birçok farklı görüşe sahiptir. Genellikle çok aşırı derecede tüketilmesinden sonra bazı problemler yaşanabileceği gibi kararında tüketimler sağlıklıdır. Özel baharatlara sahip olan şırdan dolması için bilinen yerlerin tercihi de önemlidir. Gerek kesim işlemleri gerek temizleme sonrasındaki pişirme detaylarının bilinmesi gerekir. İyi bir temizleme olmaması durumunda Adana şırdan lezzeti olumsuz sonuçlar getirebilir. (Vikipedi)

Sitemizi ziyaret ederek sosyal medya ürünleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve sosyal medya hesaplarınızı geliştirebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/twitch-takipci-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir