Slayta Müzik Ekleme

Slayta Müzik Ekleme

Hemen her çalışma amacıyla hazırlanabilecek slayta müzik ekleme birçok açıdan yapılması gerekenler arasındadır. Çok daha dikkat çekici olmasının sağlanması, kaliteli bir slaytın hazırlanması adına müzik çok iyi bir tamamlayıcı öğedir. Özellikle farklı programların kullanılarak müzik ve sesler hazırlanabilir, çok daha farklı hale getirilebilir. Office programlarından en çok kullanılanlar arasındaki Powerpoint slaytları için de durum aynıdır. Hemen slayta ses ekleme yapılabileceği gibi çok farklı şekillerde kullanımı da söz konusudur. Peki, ama ses, müzik ekleme nasıl gerçekleşir?

Slayta Müzik Ekleme Youtube

Herhangi bir PowerPoint slaytı sayfasında üst bölümden ekle sekmesi açılır. Ses bölümüne tıklanır ve Bilgisayarımdaki sesler seçilir. Ardından dosya gezgini açılırken daha önce dosyalanmış bir müzik-ses eklenebilir. Halihazırda slayta nasıl müzik eklenir sorusuna yanıt bulunurken indirme işlemleri çok farklı şekillerde yapılabilmektedir. Doğrudan youtube müzikleri indirilerek kullanılabilir. Bunun haricinde farklı kayıt durumları da ihtimal dahilindedir. Ses sekmesinden Ses Kaydet denilebilir. Sonra açılan dosyaya isim verilir, istenildiği şekilde bir ses kaydı oluşturulabilir. Kayıt, Durdur, Yürüt, Kaydet sırasıyla yapılacak işlemlerin neticesinde slayta ses ekleme tamamlanır. Slaytta hangi sayfada olması istenirse ses kaydı taşınır. Ses simgesinin bulunduğu bölümde başlamaya hazırdır.

Her bir slayt için birden fazla ses dosyası kullanılabilir. Farklı ses kayıtları eklenebileceği gibi aynı durum müzikler için geçerlidir. Bununla birlikte hem müzik hem de diğer tüm kayıtlı ses dosyalarının ön veya son kısımlarından kırpma işlemleri de yapılabilir. Ses Araçları Kayıttan Yürüt sekmesinde bulunan Kırp bölümüyle kırmızı ve yeşil kaydırıcılar arasındaki kısımlar atılabilir. Solma Süresi bölümünden efekt verilebilir ve Ses Düzeyi ayarlanır. Ses simgesinin silinmesiyle birlikte ise slayttaki ses çıkarılacaktır.

Var olan ses dosyası üç farklı işlemle açılabilir;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

  • Slayt sırasında ses dosyasına tıklatılmasıyla birlikte ses başlatılır.
  • Ses dosyasının olduğu sayfaya gelinmesiyle otomatik olarak ses başlatılır.
  • Yalnızca sayfadaki ses simgesine basılmasıyla ses başlatılır.
  • Ses tüm slayt boyunca çalabilir, sayfa özelinde bitirilebilir veya manuel durdurma yapılana kadar tekrar ettirilebilir.
slayta müzik ekleme

Slayta Video Ekleme Yapma

Windows bazında .avi gibi çeşitli uzantılar desteklenirken .mp4, m4v, .mov video dosyaları ya da mpeg fil dosyalarıyla birlikte video eklemeleri gerçekleşir. Yine aynı şekilde Ekle sekmesinden video ekleme yapılabilir. Normal görünümde görüntüleme olabileceği gibi bilgisayardaki videoya bağlantı verme seçeneği de vardır. Ekle ya da dosyaya bağla tercihleri mevcuttur. Depolama sorunu yaşanmaması adına bu şekilde işlemler var olurken bağlantıları görüntüle kısmından da konumlar açılır. Bununla birlikte slayta video ekleme özelinde youtube desteği de alınabilir. Video sekmesinden Çevrimiçi Video denilerek Youtube URL kopyala-yapıştır yapılarak görüntü alımı söz konusudur. İstediğiniz Youtube videosunu slayt içine dahil edebilirsiniz. Mevcut olan slayta müzik nasıl eklenir sorusuyla birlikte müzik-video bağlantısı da kurulabilir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir