Türkiye’de Yaşanan Son Depremler!

Türkiye’de Yaşanan Son Depremler!

Ülkemiz bilindiği gibi bir deprem kuşağı ülkesidir. Hissetmesek bile bu kuşaklarda irili ufaklı çok sayıda deprem yaşanmaktadır. Bu depremlerin yapmış olduğu hasarlar depremin şiddetine göre değişiklikler göstermektedir. Ülkemizde bu konuda hizmet veren nokta Kandilli Rasathanesi’dir. Yetkili olarak görülen kurum ülkemizden geçen fay hatlarında oluşan depremleri anlık olarak bulup listelemektedir. İşte ülkemizde olan son depremler.

Küçük depremler tabaklar arasında ki gerginliği arttırmakta ve ileri de yaşanacak olan büyük depremleri tetiklemektedir. Bu nedenle deprem uzmanları ileri de büyük depremlerin yaşanabileceğine vurgu yapmaktadır. Ülkemizde bulunan hatlar arsasında Kuzey Anadolu Fay Hattı, Batı Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Fay Hattı öne çıkmaktadır.

Türkiye’de Yaşanan Son Depremleri Nasıl Öğrenirim?

Türkiye’de yaşanan son depremleri öğrenmek isteyenlerin adresi Kandilli Rasathane’si olacaktır. Rasathane görevine 1868 yılından bu tarafa devem etmektedir. Osmanlı Devleti döneminde “Rasathane-i Amire” olarak kurulan sistem adını Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü adını almıştır. 1982 yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan kurum bu tarihten sonra Boğaziçi Üniversite’ne devredilmiştir. (http://www.koeri.boun.edu.tr/sismo/2/tr/)

Rasathaneye ait olan web sitesinde ülkemizde anlık olarak yaşanan tüm depremleri görebilirsiniz. Son depremleri ister harita üzerinden isterseniz de liste olarak görmeniz mümkündür. Depremlerin hangi tarihte olduğu, saati, enlemi, boylamı, kaç kilometre derinlikte olduğu ve şiddeti net olarak aktarılmaktadır. Siteye girip listeyi incelediğinde sizin de görebileceğiniz gibi bir gün içeriisnde ülkemizde 20’ye yakın deprem yaşanmaktadır.

son depremler

Türkiye’de Yaşanan En Büyük Depremler?

Türkiye’nin bulunduğu topraklarda yüzyıllardır depremler yaşanmaktadır. Bunların bazıları çok ciddi yıkımlara neden olmaktadır. Bunu nedeni depremin şiddeti olduğu kadar aynı zamanda depreme dayanıksız yapılan binalar diyebiliriz. Geçmişte bu topraklarda yaşanan en ciddi depremlerden bazıları şu şekildedir.

  • 1939 Erzincan Depremi – Şiddet 7.9 – Kayıp 33 bin kişi
  • 1942 Erbaa Depremi – Şiddet 7 – Kayıp 3 bin kişi
  • 1943 Ladik Depremi – Şiddet 7.6 – Kayıp 2.300 kişi
  • 1966 Varto Depremi – Şiddet 7.5 – Kayıp 2.400 kişi
  • 1976 Muradiye Depremi – Şiddet 7.5 – Kayıp 3.840 kişi
  • 1999 Gölcük Depremi – Şiddet 7.4 – Kayıp 18 bin kişi
  • 1999 Düzce Depremi – Şiddet 7.2 – Kayıp 710 kişi
  • 2011 Van Depremi – Şiddet 7.2 – Kayıp 644 kişi
  • 2020 Malatya Depremi – Şiddet 5.7 – Kayıp 21 kişi

Türkiye bir deprem bölgesi olmasından dolayı yapıların buna uygun olarak inşa edilmesi depremde yıkılan bina sayısının az olmasına ve beraberinde hayatını kaybeden insan sayısının azalmasına neden olmaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Yapı denetimi konusunda ülkemizde son yıllarda çok sıkı denetimler uygulanmaktadır. Bu denetimler sayesinde yapılan inşaatların çok iyi ve doğru bir şekilde yapılması sağlanmaktadır. Ayrıca gelişen mühendislik, mimarlık çalışmaları sayesinde artık daha özel depreme dayanıklı yapıların inşa edilmesi sağlanmaktadır. Ülkemizde ki son depremler konusunu sizinle paylaştık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Türkiye Coğrafi Bölgeleri Nelerdir?

Türkiye 7 adet coğrafi bölgeye ayrılmıştır. Bunlar; Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz’dir.

Türkiye’de Kaç İl Vardır?

Ülkemizde toplamda 81 adet il bulunmaktadır.

Türkiye’de Hangi Denizler Vardır?

Ülkemiz iç deniz olarak Marmara Denizi’ne sahiptir. Ayrıca Akdeniz ve Karadeniz’e de sınırlarımız mevcuttur.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir