SSD Ne İşe Yarar?

SSD Ne İşe Yarar?

Teknolojik gelişmelerle hard disklerin yerini alan SSD nedir, SSD ne işe yarar sorularının cevaplarını bu yazımızda sizin için derledik. Son yıllarda birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından tercih edilen SSD, teknolojinin günlük yaşantımızı ne kadar kolaylaştırdığının da bir kanıtıdır.

SSD geliştirildiği günden bu yana hem pratikliği hem de hızlı olması ile kullanıcı dostu bir teknolojik gelişme olduğunu kanıtladı. Çoğu kişi tarafından biliniyor ve kullanılıyor olsa da henüz bu teknoloji ile tanışmamış olan kişiler de var. Bu nedenle SSD ne işe yarıyor, avantajları nelerdir detayları ile bu yazımızda anlatacağız.

SSD Nedir?

SSD (Solid State Drive), Türkçe adıyla “Katı Hal Sürücüsü”, bilgisayardaki verileri depolamak için mekanik parçalar yerine bellek yongaları ve dahili devreler kullanan sürücüdür. Geleneksel sabit disklerde (HDD) yaşanan sorunları bertaraf eden SSD, hızlı çalışan bir bilgisayara sahip olmak isteyen kişilerin tercihi olmaktadır.

SSD ve HDD Arasında Ne Fark Var?

SSD’de, geleneksel sabit disklerde (HDD) yer alan hareketli parçalar yoktur. SSD bir nevi yüksek kapasiteye sahip USB bellektir. Aralarındaki en büyük fark budur; ancak SSD ve HDD aynı işleve sahiptir. Her ikisi de bilgisayarınızdaki dosya ve uygulamaları depolamaktadır. Diğer ayrıntıları SSD kullanmanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlatırken detaylandıralım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Yandex Çeviri Uygulaması Nedir?

SSD Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

  • HDD ile kıyaslandığında SSD’nin en büyük avantajı, hızlı olmasıdır. SSD sayesinde bilgisayar çok daha hızlı açılır ve kapanır. Ayrıca kullandığınız programlar ve uygulamalar da HDD’ye göre daha hızlı açılmaktadır. Bu hız farkını ilk kullanımdan itibaren hissedersiniz.
  • SSD’de, HDD’de bulunan hareketli parçalar olmadığı için beklenmedik arızalar yaşanmaz ancak arızalı bir SSD’den veri kurtarmak HDD’den daha zordur. Hareketli parçaların olmaması herhangi bir sarsıntı ya da darbede kolayca etkilenmemesini de sağlar. Bu durum SSD’yi uzun yıllar kullanmanıza olanak sağlar.
  • SSD’nin güzel yanı sessiz çalışmasıdır. HDD’ler gibi büyük bir uğultu ya da çıtırtı seslerini SSD kullanırken duymazsınız.
  • SSD’de HDD olduğu gibi parçalanma denilen fragmantation sorunu yaşanmaz. Bu tarz bir sorunla karşılaşıldığında mekanizmaların sorunu otomatik olarak çözer, sizin müdahale etmenize gerek kalmaz.
  • SSD’nin en büyük dezavantajı ise fiyatıdır. HDD ile kıyasladığımız zaman oldukça maliyetli olduğunu söylemeliyiz. Bu durumu tolere etmek için çoğu kişi HDD ve SSD’yi bir arada kullanmayı tercih ediyor. Özellikle daha hızlı çalışmasını istediğiniz bir program ya da uygulamada SDD’nin hızından faydalanabilirsiniz.
ssd ne işe yarar

Veri Depolamada SSD Kullanımı

SSD sunucular bilgisayarlardaki verilerin işlenmesi ve kullanılması için tercih ediliyor. Web sitelerini oluşturmak ve onları barındırmak için de kolaylık sağlamaktadır. SSD sunucular birden fazla işlemi aynı anda yapmanıza ve bu işlemleri sorunsuz gerçekleştirmenize imkan verdiği için zamandan da tasarruf sağlamış oluyorsunuz. Sunucularında SSD kullanmayı tercih eden hosting firmaları da hizmetlerini SSD sunucu olduğunu belirtiyor. Daha hızlı ve daha kaliteli bir hizmet için bulut sunucularda SSD depolama cihazı kullanıyorlar. SSD kullanan hosting firmaları bu sayede benzerlerinin önüne geçiyor. SSD ne işe yarar sizlere detaylı olarak anlattık, bizi takipte kalmaya devam edin.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

SSD Nedir?

SSD (Solid State Drive), Türkçe adıyla “Katı Hal Sürücüsü”, bilgisayardaki verileri depolamak için mekanik parçalar yerine bellek yongaları ve dahili devreler kullanan sürücüdür.

SSD Pahalı mı?

HDD’ye göre daha pahalı olan SSD’ler kullanım amacınıza göre farklı özellikle ve fiyatlarda sunulmaktadır.

SSD Arıza Yapar mı?

SSD, HDD ile kıyaslandığında çok daha sağlamdır, beklenmedik arızalar çıkarmaz.

Instagram Destek hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir