Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking çağımızın en ünlü bilim adamlarından biri. Hastalığına rağmen yaptığı çalışmalarla bilim dünyasında çığır açmayı başarmış isimler arasında yer alıyor. Ortaya koyduğu eserler ve çalışmalar sonucunda sayısız ödüle ve madalyaya sahip olmayı başarmıştır. Peki çağımıza damga vurmayı başarmış, saygın bilim insanları arasında yer alan Stephen Hawking kimdir? Stephen Hawking hayatı hakkında merak ettiğiniz birçok bilgiyi bu yazımızda sizler için derledik. Bilim alanında yaptığı çalışmalardan Stephen Hawking Elaine Mason evliliğine kadar pek çok bilgiye bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Stephen Hawking Hayatı

1942 yılında dünyaya gelen Stephen Hawking, İngiltere’nin ünlü şehirlerinden biri olan Oxford’da dünyaya geldi. 8 yaşına kadar yaşamını burada sürdüren Hawking, 8 yaşına geldiğinde ailesiyle beraber St. Albans’da yaşamaya başladı. 11 yaşına geldiğindeyse burada bulunan St. Albans Okulu’nda eğitim gördü. Daha sonrasındaysa Oxford Üniversitesi Koleji’nde eğitimine devam etti.

Stephen Hawking çok küçük yaşlardan itibaren matematiğe derin bir ilgi duyuyordu. Öyle ki eğitimi sırasında matematik ve fizik dışındaki derslerde pek başarı gösterememişti. Kendisi de bu derslerde başarılı bulmayı çok umursamıyordu. Özellikle biyoloji dersini hiç sevmeyen Stephen Hawking, bu dersi ezber olarak görüyordu.

Babası tarafından tıp okunması istense de o bu isteği kabul etmeyerek matematik okumak istedi. Ancak Oxford Üniversitesi Koleji’nde o dönem matematik bölümü bulunmaması nedeniyle fizik bölümünde eğitim görmeye başladı. Eğitim gördüğü fizik bölümünde oldukça başarılı olan Stephen Hawking bölümünü birincilikle tamamladı. Doktorasını tamamlamak için kozmoloji alanında çalışmak istiyordu ve bu nedenle Cambridge Üniversitesi’ne gitti.

stephen hawking kimdir

21 yaşında yakalandığı ALS hastalığıysa hayatını en çok etkileyen olaylardan biri oldu. Doktorların yaşama şansının çok düşük olduğunu söylemelerine rağmen Hawking, bu hastalıkla başa çıkmayı başardı. Hastalığı vücudunun felç olmasına ve hatta konuşamaz hale gelmesine sebep olsa da Hawking’in çalışmalarına engel olamadı. Kuantum fiziği üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarla çağımızın en bilinen bilim insanları arasında bulunuyor. Kara deliklerle alakalı teorileri ve eserleriyle çağımıza damga vurmayı başarmış önemli bir bilim insanı Hawking. Stephen Hawking kitapları arasında bulunanlardan bazıları şu şekilde:

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

  • Zamanın Kısa Tarihi
  • Zamanın Daha Kısa Tarihi
  • Karadelikler
  • Ceviz Kabuğundaki Evren
  • Kara Delikler ve Bebek Evrenler

Stephen Hawking Özel Hayatı

Stephen Hawking filmi dahi çekilmiş yaşantısıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. 21 yaşında ortaya çıkan ve hayatının büyük bölümünü tekerlekli sandalyede geçirmesine neden olan hastalığının yanı sıra gerçekleştirdiği evliliklerle de bir dönem gündem olmuş. İlk evliliğini Jane Wild ile gerçekleştirmişti. Tanışmaları bir tren istasyonunda gerçekleşmiş olan çift, Hawking’in hastalığı ortaya çıkınca vakit kaybetmeden evlenmişler. Ancak bu evlilik bir süre sonra Hawking’in şöhretinin artması ve bakıcısı olan Elaine Mason’la yaşadığı ilişki yüzünden son buldu.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking, uzay ve zaman anlamında çok güçlü ve iddialı teorilere sahip olan, fizik alanında uzmanlaşmış bir kozmoloji bilim adamıdır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir