Süleyman Soylu Kimdir?

Süleyman Soylu Kimdir?

Aktif siyaset hayatına 1987 yılında başlayan Süleyman Soylu’nun kariyeri nasıl şekillendi? 64. hükümet tarafından Türkiye İç İşleri Bakanı olarak atanan Süleyman Soylu kimdir? Süleyman Soylu Nereli? İşte Süleyman Soylu hakkında tüm gerçekler.

Süleyman Soylu’nun Hayatı?

  • Süleyman Soylu aslen Trabzonlu olmak üzere 21 Kasım 1969 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokul ve ortaokul eğitimini İstanbul Gaziosmanpaşa ilçesinde tamamlayan Süleyman Soylu lise eğitimini Plevne Lisesi’nde tamamlamıştır.
  • Üniversite eğitimini de İstanbul Üniversitesi ‘de İşletme Fakültesi bölümünü tamamlayarak başarılı bir şekilde mezun oldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra meslek yaşamın ilk kez 1990 senesinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası(BİST) aracındaki kurumlarda başladı.
  • Süleyman Soylu, 1989 senesinde ise üniversiteden arkadaşları ile ortaklaşa bir şirket kurmuş ve ticaret hayatına atılmıştır. 1995 yılında ise kendi kurduğu şirketi ile siyasi hayatının yanı sıra ticaret hayatını da sürdürmektedir.
  • İlk olarak 1987 senesinde siyasi hayatına başlayan Süleyman Soylu, aile geleneklerini de devam ettirerek Adalet Partisi ve Demokrat Parti çizgisindeki merkez sağ Doğru Yol Partisi’nin gençlik kollarına üye oldu.
  • 1990 yılına kadar DYP’e İstanbul İl Teşkilatına ait Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi olmuş ve teşkilat başkanlığı görevini de üstlenmişti.
süleyman soylu kimdir
  • 1995 yılında Gaziosmanpaşa DYP ilçe teşkilatının yönetim kurulu üyeliğine seçilen Süleyman Soylu, 25 yaşında Türkiye’deki en genç ilçe başkanı olarak da bilindi.
  • 29 Nisan 1999 yılında ise İstanbul il başkanlığı görevine getirilen Süleyman Soylu 2002’deki genel seçimler öncesine kadar bu görevi başarılı bir şekilde sürdürdü.
  • Süleyman Soylu, 2008’de gerçekleşen, Refaiddin Şahin ve Nevval Sevindi’nin de aday olduğu DP 9. Olağan Kongresi’nde 922 oy alarak genel başkanlığa seçilmiştir.

Demokrat Partiden Ayrılık Süreci

12 Eylül Referandum sürecinde birçok aktif rol oynayan Süleyman Soylu, anayasa değişikliği paketinin çok önemli olduğunu belirterek “Demokrasi Buluşmaları” ismini verdiği seminerler düzenledi ve beraberindeki arkadaşları ile Türkiye’yi dolaşıp “evet” oyunun önemini de anlattı. Bu yaptırımı sonrasında Demokratik Parti başkanı Hüsamettin Cindoruk tarafından Demokrat Partiden uzaklaştırılmıştır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

AKP Dönemi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) başkanı ve aynı zamanda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından siyasete tekrar davet edilen Süleyman Soylu, 5 Eylül 2012 tarihinde Ak Parti Genel merkezinde gerçekleştirilen toplantı ile AKP’ye katıldı. Daha sonrasında ise Ak Parti Ar-Ge’ sorumlu oldu. 13 Eylül 2015 tarihinde ise Teşkilattan sorumlu Genel Başkan yardımcılık sorumluluğunu Mustafa Ataş’a devretti. 7 Haziran 2015 seçimlerinde Ak Parti’de Trabzon milletvekili olarak seçildi. 1 Kasım seçimlerinde Süleyman Soylu yine Trabzon’dan 1. aday oldu.

Bu sürecin ardından ise 24 Kasım 2015 tarihinde açılan 64. Türkiye Hükümeti’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı. 2016 tarihinde ise Efkan Ala’nın yerine getirilerek İçişleri Bakanı olarak atanmıştır. 64. hükümet tarafından İçişleri Bakanı olarak atanan Süleyman Soylu halen daha görevini devam ettirmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir