Şura İsminin Anlamı

Şura İsminin Anlamı

Şura isminin anlamı hem bu ismi taşıyan kişiler tarafından hem de bu güzel isme çocuğuna vermek isteyen anne ve babalar tarafından merak edilmektedir. Yazı dizimizde ismin anlamı, isminin özelliklerini ismin İslami olarak uygun olup olmadığını sizlerle paylaşacağız. İsim seçimi kimi zaman uzun süreler alan, anne ve babaların karşısına çok fazla seçenekler çıkan bir durumdur. Her anne ve baba çocuğuna güzel isim taşımasına, teşekkür resminde güzel anlamlar ifade etmesini ister. Böyle durumda da isim anlamlarının bilinmesi önemli bir rol oynamaktadır.

Şura ismi hem geçmiş hem de şimdiki zamanda sıklıkla kullanılan isimlerden bir tanesidir. Genellikle kız çocuklarına verilen dört harfli bir isim olmaktadır. Arapça isim kökenine sahiptir. Çocuğuna bu ismi vermek isteyen kişiler kimi zaman ismin kullanım sıklığını da merak etmektedir. Şura ismi ülkemizde yaklaşık değerler bakımından her 15500 kişiden birisinin kullandığı bir isim olmaktadır.

Şura isminin anlamı şunlardır:

  • Kur’an-ı Kerim de bir surenin adı, Kuranı Kerim’in şura suresinin 38. ayetinde geçmektedir.
  • Meclis, kurul, konseyin, danışma kurulu, encümen, divan anlamlarından sahiptir.
şura isminin anlamı nedir

Şura İsminin Özellikleri Nelerdir?

Şura isminin anlamını öğrenen anne ve babalar isim seçiminde emin olmak adına Şura isminin özelliklerini de öğrenmek isterler. İsmin özelliklerini öğrenmek önemlidir. Çünkü ismin özelliklerinin o ismi taşıyan kişiler üzerinden bir takım etkileri bulunur. Aynı isme sahip kişilerde bazı ortak özelliklere rastlayabiliriz. İsmim özellikleri her isimde farklı olarak karşımıza çıkan bir takım karakterleri etkileyen durumlardır. Şura ismine sahip olup bu ismi taşıyan kişilerde görebileceğimiz bir takım ortak özellikleri ise şunlardır:

İşlerini sağlama almayı seven garantici yapıda kişilerdir. İşlerini aceleye getirmeye ve yanlış yapmaktan hoşlanmazlar. Yavaş yavaş ve doğru yapmak onlar için daha önemlidir. Aceleci tavır sergilediklerini görmek çok mümkün değildir. Genelde duran bir yapıya sahip olurlar.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Genel anlamda tereddüt duygusunu yoğun yaşayan kişilerdir. Karar vermek onlar için biraz zor olabilir. Çünkü yapılanın ve hem karar verilene en iyi, en doğru olmasını isterler. Bu durumdan dolayı da tereddüt ederek yavaş bir düşünme durumu ortaya çıkar.

Hayal kurmayı seven, duygusal kişiler olabilirler. Merhamet duyguları baskındır. İnsanlara iyilik yapmaktan hoşlanırlar. Kendi çıkarları onlar için çok önemli olmayabilir. İnsanların iyi olmasına daha çok düşünürler.

Şura İsmi Kur’an-ı Kerim’de Geçer mi?

Şura ismi İslami olarak uygunluğu bulunan, güzel anlamlar içeren bir isimdir. Şura ismi Kur’an-ı Kerim de geçen isimler arasında yer almaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir