Tasavvuf Nedir?

Tasavvuf Nedir?

Tasavvuf nedir, ne anlama gelmektedir ve tasavvuf ne işe yarar soruları özellikle dine karşı ilgi duyan kişiler tarafından sorulmaktadır. Yazımızda sizlere tasavvuf nedir kısaca anlatacağız. Tasavvuf kalbin temizlenerek kötülükten arındırılması anlamına gelmektedir. İyi işler yapmak ve bunları hayatının her yerinde gerçekleştirmek anlamında kullanılan tasavvuf terimleri birçok anlama kullanılmaktadır. Bütüne bakıldığında insanın iyi bir birey olmasını kapsayan terim kadere boyun eğmek ve kabullenmek anlamında da kullanılır. Kuran’da ve hadislerde sıklıkla karşılaşılan bir kelime olması sebebiyle oldukça merak edilmektedir. Güzel ahlaklı olunması gerektiğini konu alan terim din ile bağdaştırılmaktadır. Tasavvuf düşüncelerini hayatına empoze etmeyi başarmış olan kişilerin kalplerinin temiz olduğuna inanılmaktadır. Günümüzde sisteme oturtulmuş ilim anlamında da kullanılmaktadır. Tasavvuf sadece düşünce değildir, düşüncelerin hayata geçirilmesidir.

Tasavvuf Edebiyatı Nedir?

Tasavvuf edebiyatının kurucusu 12yy’ da yaşamış olan Ahmet Yesevi’dir. Edebiyat dünyasının yakından tanıdığı ve adını duyurmayı başarmış olan sanatçısı Türkistan’da yaşamıştır. Türk edebiyatının önemli bir türü olan tasavvuf edebiyatı İslamiyet’in yayılmasıyla birlikte kendini göstermiştir. Tekke edebiyatı adıyla da bilinen tasavvuf edebiyatının kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. Şairlerin çok büyük bir kısmı din eğitimi almış olan şeyh ve dervişlerdir.

Özellikleri şu şekildedir;

 • 13yy’dan sonra gelişmeye başlamıştır.
 • Kurucusu Ahmet Yesevi’dir
 • Genellikle gelenek tarikatlar çevresinde oluşturularak kullanılmıştır.
 • Nazım birimi değişkenlik gösterse de genel olarak dörtlük şeklindedir.
 • Aşık edebiyatı ile karşılaştırıldığında dili ağırdır.
 • Şiirlerin oldukça büyük bir bölümü ezgilidir.
 • Aruz ve hece vezni kullanılmıştır.
 • İlahi, nefes, nutuk, devriye, şathiye nazım şekilleri arasında yer almaktadır.
 • Dili çok ağır değildir, halkın anlayabileceği bir dil kullanılmaya çalışılmıştır.
 • Tasavvuf edebiyatı ile ilgilenen kişilere mutasavvıf adı verilmektedir.
 • 14yy tasavvuf edebiyatının zirve yaptığı bir dönemdir.
tasavvuf nedir

Tasavvuf Müziği Nedir?

Tasavvuf müziği eğlenmek amacıyla değil, dini kuralları ve ahlakı hatırlatmak amacıyla kullanılmaktadır. Tasavvuf müziklerinde ki ilk amaç kulluğun hatırlatılmasıdır. Sanat müziğinin din ile bütünleştirilerek kullanılması ile oluşturulmuştur. Geçmişten günümüze süregelen tasavvuf müzikleri tekkelerde yapılan ve halk arasında yapılan olarak ikiye ayrılmaktadır. Tasavvufi sanat müziği ve tasavvufi halk müziği olarak bilinen tasavvuf müzikleri ney ve kudümle söylenmektedir. Dinleyen kişiyi yormadan ağır şekilde söylenmektedir. Tasavvuf müziği söyleyecek kişilerin ciddi olması oldukça önemlidir. Tasavvuf müziği eğlence amacı gütmeden yapılır. Günümüzde tasavvuf müziklerini yorumlayan oldukça başarılı sanatçılar bulunmaktadır. Dinin birikimini olabildiğince yalın bir şekilde sunmaya olanak sağlamaktadır. Akılda kalıcı olması ve güzel ahlakı işlemesi sebebiyle herkesin benimsediği müzik şekillerinden biridir. İnsanları düşünmeye ve sorgulamaya iten sözleri ile dikkat çekicidir. Tamamen kişinin kendi benliğine ulaşmasını, temiz kalpli olmasını ve tasavvuf etmesini temenni eden sözleri bulunur. Özellikle ramazan aylarında sıklıkla söylenen ve tercih edilen müzik tarzı olarak bilinmektedir. Allah’ın izinden gitmeyi, ona şükretmeyi ve kulluk etmeyi ifade eden cümleler hafif melodilerle söylenmektedir. (Vikipedi)

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve yükseltmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/vimeo-izlenme-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir