Telegram Nedir?

Telegram Nedir?

Günümüzde herkesin sıklıkla kullandığı mesajlaşma uygulamalarının başında Whatsapp gelmektedir. Fakat Facebook’un Whatsapp’ı satın alması ardından uygulamaya duyulan güven oldukça azalmıştır. Gerek kullanım sırasında ki konuşmalar gerekse mesajlaşmaların 3. Kişilerin eline geçebileceği düşüncesi Whatsapp kullanıcılarının sayısının azalmasına sebebiyet vermiştir. Bu durumla karşılaşmak istemeyen kişiler için geliştirilmiş olan Telegram uygulaması bir nevi Whatsapp alternatifidir.

Whatsapp uygulaması ile sıklıkla karşılaştırılmasına karşın her geçen gün kullanıcı sayısı hızla artmaktadır. Güven problemi yaşamadan gizlilik şartları içerisinde mesajlaşmak isteyen kişiler için ideal bir uygulama olan Telegram mesajlaşma, fotoğraf ve video gönderme işlemlerine sahiptir. Oldukça geniş bir gizlilik ve güvenlik duvarına sahip olduğu için tercih edilen uygulama içerisinde belge gönderimi de yapılabilmektedir.

Telegram Uygulaması Ne İçin Kullanılır?

Telefonda büyük bir yer kaplamaması oldukça büyük bir avantaj olarak görülmektedir. Kişilerin akıllarında soru işareti oluşmadan kolayca mesajlaşması ve fotoğraf paylaşımı yapması için gerekli ortam sağlanmıştır. Mesajlaşan iki kişinin mesajlarını anında silerek temizlemesi mümkündür. Gizliliğe önem verenlerin tercih ettiği uygulama 200 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu sayının her geçen gün artması uygulamanın güvenilirliğini kanıtlamaktadır. Gizlilik ilkesine dayalı olarak bilgilerin 3. Kişilerin eline geçmesi mümkün değildir. Geniş güvenlik duvarı sayesinde her iki tarafın tüm mesajlarının hızlı tutulması sağlanmaktadır. Şifreleme özelliği sayesinde iki kat daha fazla güvenlik sağladığı bilinmektedir. Günümüzde herkesin ihtiyaç duyduğu mesajlaşma uygulamaları arasında kısa sürede büyük bir başarı elde etmeyi başarmıştır.

telegram nedir

Mesajların kendini yok etme özelliğine sahip olduğu bilinen bir diğer güvenlik uygulamasıdır. Mesajların yok edilmesi belirli bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşmektedir. Bu durum tamamen kişilerin güvenliklerini sağlamak amacıyla geliştirilmiştir. Bu sayede herhangi bir şüphe duyulmasına gerek kalmadan kolay ve güvenli şekilde mesajlaşma ortamı sağlanabilmektedir. Konuşma esnasında veya sonrasında alınan ekran görüntüleri bildirim olarak kişiye aktarılmaktadır. Konuşmasının herhangi bir ekran görüntüsünün alınması durumunda karşı tarafa bilgilendirilme yapılması amacıyla bildirim gönderilmektedir. Var olan mesajlaşma uygulamaları düşünüldüğünde güvenlik sistemi sayesinde en başarılı uygulama olduğu bir gerçektir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: WhatsApp Web Nedir? Nasıl Kullanılır?

Telegram Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Telegram uygulamasının kullanımı oldukça basittir. İOS işletim sistemi ve Android için uyumlu olarak geliştirilmiş olan uygulamanın akıllı telefonlara indirilmesi mümkündür.

  • Telefonun mağaza bölümüne Telegram yazılarak aratılmalı ve ardından çıkan uygulamanın indirilmesi gereklidir.
  • Uygulama indirildikten sonra kurulumu için gerekli olan bilgiler mevcuttur.
  • Kişinin kullandığı telefon numarasının yazılması ardından onay kodu gelmektedir. Onay kodunun gerekli olan bölüme yazılması gereklidir.
  • Onay kodu eksiksiz yazıldıktan sonra isim, soy isim ve profil resminin girilmesi istenmektedir.

Bu bilgiler girildikten sonra işlem tamamlanmaktadır. Sonrasında uygulamaya tıklanarak isteğe göre yeni grup veya kanal oluşturulabilmektedir. İşlemlerin eksiksiz tamamlanması ile kolay ara yüze sahip uygulama kullanılabilmektedir. Kullanımının kolay olmasının yanı sıra gelişmiş güvenlik duvarı özelliği sayesinde güvenle mesajlaşma sağlanabilir.

Sosyal medya uygulamaları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar sitemizde sizleri bekliyor.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir