TikTok Nedir? Nasıl Kullanılır?

TikTok Nedir? Nasıl Kullanılır?

TikTok uygulaması Facebook ve WhatsApp ile birlikte en çok indirilen uygulamalardan biridir. TikTok yıllardır gençler arasında en popüler uygulama olmuştur. 2020’nin başlarında, uygulama dünya çapında indirme listelerinin başında olan Instagram ve WhatsApp’ın yerini aldı. Instagram uygulamasında fotoğraf göndermek yerine, müzikle dans ettiğiniz veya dudaklarınızı şarkılarla senkronize olarak hareket ettirdiğiniz TikTok uygulamasını hadi gelin hep birlikte yakından inceleyelim.

TikTok Nedir?

  • TikTok Instagram’a benzer bir sosyal ağdır. Ancak resimler yerine kısa, kendi kendine yapılan videolara müzik eşlik ediyor. Eşzamanlı olarak genellikle dans veya şarkı söyleme vardır.
  • Batı dünyasında kullanıcılar TikTok’tan önce Muscal.ly’ye güveniyorlardı . Bu Douyin için benzer bir uygulama, ancak 2014 yılında başlatıldı.
  • 2017 sonunda, TikTok rakibi Musical.ly’yi satın aldı. Şirketin 200 milyondan fazla kullanıcısı bir milyar dolar değerinde idi.

TikTok: Müzik İçin Instagram

  • Instagram’a benzer şekilde, TikTok’ta da eğlenceli içerikler yer alır. Videolar genellikle 10 saniye ile sınırlı olduğundan, yeni gösterimler her zaman kullanıcıda değişir.
  • YouTube ve Instagram’da olduğu gibi, TikTok’un yıldızları da takipçilerinden faydalanabilir. TikTok temelde ücretsizdir, ancak kullanıcılar canlı yayınlarda takip ettiği kişilere para bağışlayabilir. Akış platformu Twitch de benzer bir prensibi takip ediyor.

TikTok Nasıl Çalışır?

TikTok’ta, kullanıcılar müzikli kısa videolar yükleyebilir. Klipler filtrelerle özelleştirilebilir ve daha sonra başkalarıyla paylaşılabilir.

TikTok’u seviyor musunuz ve kendiniz komik bir video kaydetmek ve dünyaya sunmak için istekli misiniz? Size TikTok’un neler yapabileceğini ve kendi videonuzu nasıl oluşturacağınızı anlatıyoruz.

TikTok Nasıl İndirilir?

Uygulamayı akıllı telefonunuza indirmek için App Store veya Google Play Store’da TikTok araması yapın. Uygulamayı ilk açtığınızda, TikTok’un işlevlerini açıklayan bir video görünür. Burada cep telefonunuzdaki “Discover” navigasyon noktasını kullanarak çeşitli TikTok videolarını izleyebilirsiniz.

TikTok’a sağ alt taraftaki “Profil” navigasyon noktası üzerinden kayıt olabilirsiniz. Bunu mevcut bir Google, Facebook veya Twitter hesabıyla veya ad ve şifreyle kendi hesabınız üzerinden yapabilirsiniz. “Profili düzenle” seçeneği, adınızı ve profil resminizi değiştirmenize, hesabınızı “özel” olarak ayarlamanıza ve biyografinize bir şeyler eklemenize olanak tanır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Kaydolduktan sonra, uygulamayı her başlattığınızda doğrudan ana sayfaya yönlendirileceksiniz. Gezinme çubuğundaki küçük ev simgesini tıklayarak ana sayfanıza da gidebilirsiniz. Ekranın üst kısmında “Beni takip et” veya “Senin için” tıklayıp tıklamadığına karar verebilirsiniz: “Beni takip et” ile izlediğiniz kullanıcıların tüm TikTok’ları gösterilir. Başlangıç ​​olarak, takipçiniz yoksa ve henüz herhangi bir yayını beğenmediyseniz, TikTok size şu anda trend olan klipleri gösterecektir. Ne kadar çok hesap takip ederseniz ve etkileşime girerseniz, TikTok sizi daha iyi tanır. Bu arada ana sayfada, tüm videolar tam ekran boyutunda gösterilir, bir sonraki videoyu görüntülemek için aşağı kaydırmanız gerekir.

tiktok nedir

TikTok Videosu Oluştur

Kendiniz bir video oluşturmak için önce menü çubuğunun ortasındaki artı sembolüne tıklayın. Kamera görünümü, ortadaki yuvarlak deklanşör düğmesiyle görünür. Videonuzu filtrelemek, hızı değiştirmek vb. için kameranın solundaki menü çubuğunu, videonuz için bir şarkı seçmek üzere ise not sembolünü kullanabilirsiniz. Bu, önceden kaydedilmiş olan favoriler aracılığıyla veya arama çubuğunda başka sesler arayarak yapılabilir.

Video bittiğinde “Durdur” a tıklayın. Artık videonuzu yayınlamadan önce önizleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Ayrıca ses seviyesini ayarlayabilir ve videoya hashtag, başlık, metin, efekt veya çıkartma ekleyebilirsiniz.

Bir bakışta en önemli video ayarları:

  • Hız: Kayıt sırasında ne kadar hızlı ses çalınmalıdır?
  • Güzellik: Cildi pürüzsüzleştiren bir filtre uygulanır.
  • Filtreler: Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç filtre vardır.
  • Zamanlayıcı: Burada 3 veya 10 saniyelik bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz.
  • Kırp: Burada sesin hangi noktada başlayıp bitmesi gerektiğine karar verebilirsiniz (maksimum 15 saniye).

Ses

TikTok’un en önemli ve popüler işlevlerinden biri sestir. Üstte bir nota anahtarı ve “ses ekle” butonu bulacaksınız. Üzerine dokunun ve en sevdiğiniz müziği seçebileceğiniz bir genel bakış sayfasına yönlendirileceksiniz. Müzik daha sonra bitmiş klibin arka planında duyulabilir.

Ayrıca burada sadece müzik değil, diğer sesleri de seçebilirsiniz. Birçok kullanıcı, kendi videolarını kaydetmek için film sahneleri veya komedi gösterilerinden alıntılar da kullanır.

TikTok Yayınla

Artık videonuza bir açıklama ekleyebilir, arkadaşlarınızı etiketleyebilir ve yalnızca belirli kişiler için mi yoksa özel olarak herkese açık mı yayınlayacağınıza karar verebilirsiniz. Ayrıca önce tasarımlarınıza kaydedebilir ve gerekirse daha sonra yükleyebilirsiniz. Her şey yolundaysa ve TikTok’unuzu yayınlamak istiyorsanız “Yayınla” ya tıklayın.

Sosyal Medya Destek kategorimiz ile tüm güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir