Tsh Nedir?

Tsh Nedir?

Tsh nedir, yüksekliğinde neler görülür ve belirtileri nelerdir sorularına yazımızda cevap vereceğiz. Tsh troid uyarıcı bir hormondur. Tiroit bezini troit salgılaması için uyaran bu hormon halk arasında tiriot uyarıcı hormon olarak bilinmektedir. Tsh testi tiroit hormonunun çalışma şeklini ve yeterli troiti üretip üretmediğini anlamak amacıyla yapılmaktadır. Tiroit salgılanması ile ilgili bilgilerin alınmasına yardımcı olan bu test oldukça kısa sürede yapılabilmektedir. Test sonucuna göre tiroit bezinin ne kadar aktif olduğu belirlenmektedir. Bu sonuca göre tiroit bezinin hipertiroidizm mi yoksa hipotiroidizm mi olduğu söylenebilir. Troit bezinin aşırı aktif şekilde çalışması hipertiroidizm şeklinde isimlendirilirken az aktif çalışması hipotiroidizm olarak isimlendirilmektedir. Birbirinden farklı bu durumların ortaya çıkardığı durumlarda farklıdır. Peptid yapısına sahip olan tsh tanı konulduktan sonra mutlaka tedavi edilmelidir. Boyun kısmında yer alan tiroit bezleri iç salgı bezlerindendir, vücudun büyüme, gelişme, ısı ve enerji üretmesi için doğru olarak çalışması gerekmektedir. Aksi durumda somut belirtiler görülmektedir. Tsh düşüklüğü veya yüksekliği olumsuz sonuçlar doğurduğundan tedavisi konusunda hassas davranılmalıdır.

Tsh Yüksekliği Nedenleri

Tsh nedir sorusunun haricinde yüksekliğinin nedenleri merak edilmektedir. Tsh testi yapılarak tanısı konulan tsh yüksekliği tiroit bezinin az çalıştığı anlamına gelmektedir. Ön hipofiz bezinin ürettiği tsh hormunu vücudun genelini etkilemektedir.Tıp dilinde hipotiroidi olarak bilinen bu durum ciddi sonuçlar doğurabileceği için tedavi edilmesi önemlidir. Hipotiroidi kendini belli eden belirtiler göstermektedir bunların başında yorgunluk, halsizlik, stres, kabızlık, yoğun bir şekilde üşeme gelmektedir. Bu durumların görülmesi sadece tsh hormonu ile alakalı olamayacağından en doğru sonuç için test yapılmalıdır. Hipotiroidi belirtileri grip hastalığının belirtileri ile aynı özelliklere sahiptir. Bu sebeple belirtilerin görülmesi durumunda hastanın kendini gözlemlemesi ve daha sonra doktora başvurması gerekmektedir. (Vikipedi)

Tsh yüksekliği nedenleri şu şekildedir;

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

  • Graves hastalığı tiroit bezini doğrudan etkileyen bir hastalıktır, bu hastalığa sahip kişilerin çok büyük bir kısmında hipotiroidi görülmektedir. Graves hastalığı bağışıklık sistemi ile alakalı olan bir hastalıktır.
  • Tiroit bezinde oluşan iltihaplanmalar veya kanser durumları tsh yüksekliğine neden olmaktadır.
  • Aşırı iyon alınması veya genetik faktörler de tiroit bezini doğrudan etkilemektedir.
  • Hamilelik durumu da tsh hormonunun yüksekliğine sebebiyet verebilmektedir.
  • Yaşı ilerlemiş olan kadınlarda ve şeker hastalarında görülmektedir.
tsh nedir

Tsh Yüksekliği Tedavisi

Antitiroidi adı verilen ilaçların kullanılması ile tsh yüksekliği düşürülebilmektedir. Uzun bir süreç içerisinde tedavisi gerçekleştirilen hipotiroidi seviyesine göre değişkenlik göstermektedir. Uzman bir doktorun durumu incelemesi ardından gerekli olan tedavi şekillerine yarar verilerek uygulanmaktadır. Kişiden kişiye farklılık gösteren tedavi sürecinde düzenli olarak test yaptırılmaya özen gösterilmesi gereklidir. Tiroit tedavisinde hastanın durumu ve tedavilere yanıt verip vermediğine göre cerrahi operasyonda uygulanabilmektedir. Cerrahi operasyon en son adım olarak yapılıyor olsa da riskli bir müdahale değildir. Baş ve boyun kısmına yapılabilecek ışın tedavisi çeşitleri mevcuttur.

Sosyal medya hesaplarınızı geliştirmek ve yükseltmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/google-maps-yorum-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir