Tüvtürk Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Tüvtürk Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

TÜVTÜRK ülkemizde araç muayene istasyonu hizmetini veren bir kurumdur. Ülkemiz kanunları gereği ticari araçlar her yıl, binek araçlar 2 yıl arayla rutin olarak muayeneden geçme zorunluluğu vardır. Bu sayede araçların daha güvenli bir şekilde yollarda yer alması sağlanır. Araçların birçok detayına bu muayene esnasında bakılır.

Lastik durumu, motor durumu, yürüyen aksamı, ışıklar, emniyet gereksinimleri ve emisyon durumu özel olarak incelenir. Eğer araç bu muayeneden geçemezse bir aya içerisinde eksiği tamamlanarak tekrar muayeneye ücret vermeden gelme hakkı vardır. Ancak bu konuda dikkatli ve özenli olunması gerektiğini hatırlatalım.

TÜVTÜRK Nedir?

TÜVTÜRK muayene istasyonlarının özelleştirilme kararı sonrasında 2007 yılında kurulmuştur. 20 yıl boyunca ülkemizde ki motorlu araçların periyodik olarak denetlenmesine başlamıştır. Şirketin tüm Türkiye’de 210 adet sabit, 5 motosiklet, 13 gezici traktör ve 74 gezici olmak üzere istasyonu bulunmaktadır. Tüm il merkezlerinde olmak üzere ayrıca gerekli görülen ilçelerde istasyonlar bulunmaktadır.

Yapılan anlaşma gereği her yıl 9 milyona yakın olarak periyodik işlem yapılmaktadır. Her yıl muayene tekrarları ve tespit işlemleri ile birlikte 17 milyon aracın işlemi kurum tarafından belirli bir ücret tarafından yapılmaktadır. Firma günümüzde bu işlemleri önceden randevu sistemine bağlamıştır. İnsanların saatlerce beklememesi ve işlemlerin düzenli olabilmesi için önceden randevu almak gerekmektedir.

TÜVTÜRK Nasıl Randevu Alınır?

TÜVTÜRK randevu alma işlemi internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar vardır. Sırayla bu adımları takip ederek sizde motorlu aracınız için gerekli randevu talebini oluşturabilirsiniz.

  • Araç bilgileri plaka, seri no ve muayene noktası seçilmelidir.
  • Aracın tipi, randevu ile ilgili tercih girilmelidir.
  • Sigorta durumu ve borç durumuna bakılır. Eğer aracın borcu varsa randevu verilmez. Bunun için borcun yatırılması gerekiyor.
  • Aracın borcu yoksa sizden hangi tarihte, hangi muayene istasyonunda ve hangi saat aralığında muayene yapacağınızı belirlemeniz istenir.
  • Ardından muayeneye aracı getirecek kişinin bilgilerinin eksiksiz yazılması istenir.

Bu şekilde randevunuzu almış olursunuz. Şirket haftanın altı günü müşterilerine hizmet sağlamaktadır. Tabi bu işlem için araç türüne göre belirli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

tüvtürk muayene

TÜVTÜRK Muayene Ücretleri?

TÜVTÜRK muayene ücretleri her yıl düzenlenmektedir. Aracın durumuna göre belirlenen bu ücretler muayene istasyonunda tahsil edilmektedir.

  • Traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet – 174,64 TL
  • Otomobil, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı, römork, yarı römork ve özel amaçlı taşıt – 342,20 TL
  • Kamyon, çekici, tanker ve otobüs – 462,56 TL

Muayene ücretleri bu şekilde 2020 yılında tahsil edilmektedir. Yapılan işlem sırasında emniyetsiz veya ağır kusurlu olan araçların muayeneleri kabul edilmez. Kurum bu durumlarda aracın sorunu giderildikten sonra 1 ay içerisinde ücretsiz olarak tekrar muayeneden geçme hakkı sunmaktadır. Üç sefer üst üste araç muayeneden geçemezse verilen hak yanmaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

TüvTürk Ne Demek?

TüvTürk Alman ve Türk ortaklığından ortaya çıkmış olan bir araç güvenlik prosedürleri denetçisidir.

TüvTürk Muayene Nedir?

TüvTürk muayene, motorlu araçlar için belirli yıllar arasında gerçekleştirilmesi gereken bir kontroldür.

Muayene Neye Göre Yapılır?

Araç muayeneleri Avrupa Birliği standarları göz önünde bulundurularak yapılmaktadır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir