Twitter Hassas İçerik Kapatma Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım (Güncel)

Twitter Hassas İçerik Kapatma Nasıl Yapılır? Detaylı Anlatım (Güncel)

Twitter, en çok tercih edilen sosyal medya uygulamaları arasında bulunmaktadır. Bu kadar çok tercih edilmesi büyük bir avantajken zaman zaman belli denetimleri de beraberinde getirmektedir. Takipçilerine huzurlu kullanım sunabilmek adına bazı ilkeleri ön planda tutması gerekmektedir.     Dikkat etmesi gereken en önemli ilke gizlilikken, bir diğeri ise güvenlik ilkesi. Kullanıcılarının gizliliğini ve güvenliğini sağlamak zorundalar. Son zamanlarda bu sorunlar kapsamında sıkça dile getirilen Twitter hassas içerik durumu.

Twitter, bu konuda size özgürlük tanıyor. Hassas içerikleri sürekli görmek, değişmeyecek bir şey değil. Bazı ayarlar yardımıyla, kolay bir şekilde bu sorunun çözümüne ulaşabiliriz. Bu yazıda Twitter hassas içerik kapatma işlemi nasıl yapılır, hassas içerik nedir gibi bilmeniz gereken tüm sorulara cevap bulacağız. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda, bu sorunun önüne geçmiş olacaksınız. Öyleyse başlayalım.

Twitter nedir, neden bu kadar çok takipçisi var?

Twitter, mesajlaşma, başkalarını takip etme ve kendi düşüncelerini paylaşma gibi özelliklere sahip olan bir sosyal medya uygulaması. Diğer bir çok uygulama gibi genel hatlar benzer olsa da, derine indiğimizde farklılıklar barındırıyor. Bu uygulama dünyada istediğiniz tüm tanınmış kişileri takip etme olanağı sunuyor. Kendi gerçek hesaplarını kolayca takip edip, onların paylaşımlarını takip edebilmektesiniz. Bir çok uygulama da ünlülerin sahte hesapları açılmaktadır ve tanınmış kişilerin bir çok uygulama da hesabı yoktur. Ancak Twitter’da neredeyse herkesin hesabı vardır. Bu şekilde ilk elden kişiyi takip etmek, uygulama için büyük bir avantaj.

Takipçi sayısı en yüksek uygulamalar arasında kendine yer bulmuştur. Bu takipçiler başkalarının paylaşımlarını paylaşabiliyor. Ya da kendiniz fotoğraf, video paylaşma ya da anket yapma gibi özellikleri kullanabiliyorsunuz. 140 karakterlik yazı yazma hakkınız olduğu için, uzun uzun yazılara maruz kalmıyorsunuz. Bu da hem kullanıcı hem de takipçi olarak sizi sıkıcı uzun yazıların olduğu bir atmosferden uzaklaştırıyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Twitter hakkında bilmeniz gerekenleri öğrendiniz. Şimdi Twitter üzerinde sıkça gündeme gelen Twitter hassas içerik sorununa değinelim.

twitter hassas icerik kapatma nasil yapilir detayli anlatim guncel

Twitter hassas içerik ne anlama geliyor?

Twitter hassas içerik, kişileri travmatik olarak etkileyebilecek ya da bakması uygun olmayan paylaşımlardır. Örnek verecek olursak, cinsel içeriğe sahip paylaşımlar (+18), kan içerikli ya da daha tehlikeli, korkutucu sahneler…

Twitter birçok yaş grubu ve cinsiyeti bünyesinde barındırdığı için, bu içerikler psikolojik olarak oldukça zarar vermektedir. Küçük çocukların ya da cinsiyet olarak karşı tarafın bazı olayları görmemesi gereklidir. Bu durumda sağlık ve güvenlik açısından, bazı önlemlerin alınması şart. Bu nedenle uygulama, bu hassas içerikleri kapatma olanağı sağlıyor. Basit birkaç işlemle bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Twitter hassas içerikleri kapatmak için ne yapmalıyız?

Twitter hassas içerik nedir konusu hakkında, detaylı bilgi sahibi oldunuz. Artık bazı ayarlar sayesinde bu sorundan kurtulabileceğinizi biliyorsunuz. Bu hassas ayarları Peki bunun için hangi ayarları yapmalıyız? Twitter uygun olmayan içerikleri kapatma adım adım:

twitter hassas icerik kapatma nasil yapilir detayli anlatim guncel

  • Twitter hassas içerikleri kapatabilmek için ilk yapmanız gereken, Twitter hesabınıza giriş yapmanız. Masa üstünden kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak, hesabınıza giriş yapın.

twitter hassas icerik kapatma nasil yapilir detayli anlatim guncel

  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, ekranda sağ üst kısımda profil resminiz yer alıyor. Bu fotoğrafa tıklayın.

twitter hassas icerik kapatma nasil yapilir detayli anlatim guncel

  • Profil resmine tıkladığınızda, karşınıza bir çok seçenek çıkacak. Bunlar arasında ‘’ayarlar’’ seçeneğine tıklayın.

twitter hassas icerik kapatma nasil yapilir detayli anlatim guncel

  • Ayarlar bölümü, hesabınıza ait tüm ayarlamaları yapabileceğiniz yerdir. Bir çok ayar karşınıza çıkacak. Bu ayarlar arasında, ekranın ilk bölmesinde yer alan ‘’hesap ayarları’’ butonuna tıklayın.

twitter hassas icerik kapatma nasil yapilir detayli anlatim guncel

  • Hesap ayarları bölümünde, ekranda ‘’tweet medya içeriği’’ bölümü bulunmaktadır. Bizim işimize yarayacak olan kısım burası. Burada belli ayarlar üzerinde oynama yaparak, hassas içerik sorununu çözmüş olacağız. Tweet medya içeriği kısmına tıkladığınızda sizden iki noktada ayar istenecek. Bunlar:

1)Medyayı göstermeden önce hassas içeriğe sahip olup olmadığını bana bildirme

Burası bizim hassas içerikleri görüp görmememize yardımcı olacak ayar bölümü. Eğer Twitter ekranında kendiliğinden açılan hassas içerikleri görmek istemiyorsanız bu bölümü aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bu maddenin hemen yanında yer alan butonun açık olması gerekmektedir. Bu şekilde yaptığınızda, hassas içerikler bulanık şekilde görünecek. Dokunduğunuzda onu açıp, net bir şekilde görebileceksiniz. Bu şekilde önlem alınmış olacak.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Twitter Terimleri Sözlüğü

Aksine ben hassas içerikleri görmek istiyorum, bu konuda Twitter önlem almasın diyorsanız bu maddede ki butonu kapatın. Buton kapalı olduğunda tüm hassas içerikleri, önlem alınmadan görebileceksiniz. İstediğiniz zaman butonu aktif hale getirip, hassas içeriklerin bulanık bir şekilde görünüp, önlem alınmasını isteyebilirsiniz.

2)Hassas içerikli materyalleri tweetlediğimde medyayı işaretle

Bu bölüm ise karşı tarafı ilgilendirmektedir. Twitter hassas içerik paylaştığınızda, karşı tarafı uyarır. Her hangi bir paylaşım yaptınız ve hassas bir içeriğe sahip. Eğer bu bölümde yer alan butonu aktif hale getirirseniz, uygulama karşı tarafa bunu hassas içerik olarak gösterecektir. Açmadan önce onları uyaracaktır.

Bu bölümü açmayıp, buton pasif halde kaldığında yaptığınız paylaşımlar hassas içerik olarak yayınlanmayacaktır. Bu şekilde takipçileriniz, uyarılmadan bu paylaşımlara maruz kalacaktır.

Bu yazıda Twitter hassas içerik nasıl kapatılır sorusu hakkında derinlemesine cevap verdik. Bu bilgilerden sonra, kolay bir şekilde ayarlardan düzenleme yapabilirsiniz. Bu konuda seçim size kalmış. Ayarlar bölümünden istediğiniz seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Görüşmek üzere…

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. avatar
    Cem Ali Şanlı

    Hassas içerikleri nasıl algılıyor cidden çok ilginç bir algoritma bunu detaylı bi bakmak lazım. Şaşırdım tak bi paylaşım çıkıyor hassas içerik diyor.