Twitter Üçüncü Parti Uygulamalarla İki Faktörlü Doğrulama Yapma

| Aralık 25, 2017 | Sosyal Medya| 3 Comments*/?>
Twitter

Sosyal medya uygulamalarında güvenlik sorunu, gelişen tüm teknolojilere uzun süre gündemde kalmaya devam edecek gibi gözüküyor. Çok kullanılan platformlar olması nedeniyle hackerların odak noktasında olan uygulamalar olarak bilinen sosyal medya uygulamalarında güvenliği sağlamak için ise kullanıcılara düşen birçok görev var demek yanlış olmaz. Güvenli şifre seçimi, her alanda şifrenizi kullanmamak, benzeri şifreler ve kontroller oluşturmak gibi birçok güvenlik önlemini almanız gerekiyor. Fakat tüm bunlar bir yana birde sosyal medya devi uygulamalara düşen güvenlik önlemleri var. Güvenlik önlemleriyle adından söz ettiren uygulamalardan birisi de Twitter uygulaması.

En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olması, bunun yanında mesajlaşma konusunda diğer uygulamaların önünde yer alması gibi konular nedeniyle Twitter için sunulan güvenlik önlemlerine de bir hayli özen gösteriliyor. Sosyal medya devi ise bu konuda yeni adımlar atmaya devam ediyor. Son olarak 3.parti uygulamalar için iki faktörlü doğrulama adımı uygulamanın güvenliği konusunda önemli adımlardan biri oldu. Peki, Twitter uygulamasına gelen yeni güncelleme sonrasında 3.parti uygulamalar için iki aşamalı şifre kontrolü nasıl ayarlanır?

Twitter İki Faktörlü Koruma Ayarları

Yeni özelliği kullanarak farklı uygulamalar üzerinden iki faktörlü doğrulama yapmak için öncelikle son güncellemeyi yüklemeniz gerekiyor. Ardından ayarlara kısmına geçebilirsiniz. Ayarlar kısmına geçmeden önce bu sistemin neler sağladığı konusunda da bazı bilgiler verelim.

Twitter üzerinden iki aşamalı koruma sistemini kullanıyorsanız, uygulamaya giriş yapmak istediğinizde telefonunuza bir kod geliyor. Telefonunuza gelen bu kodu şifrenizden sonra girdikten sonra giriş yapabiliyorsunuz. Zaten iki aşamalı kontrol sisteminin özelliği bu. Fakat telefonunuzda bir sorun olursa ya da telefona ulaşamayacak durumdaysanız bu şekilde hesabınıza girmek mümkün olmuyor. İşte yeni güncelleme telefon dışında da kullanıcılara iki faktörlü doğrulama imkanı sunuyor.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Fenomeninden Sekaparka Büyük İlgi

Twitter

Bunun için Google Authenticator, 1Password gibi üçüncü parti uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Yeni özelliği kullanmak için yapacağınız işlemler ise oldukça kolay. Yeni özelliğin kullanımı için yapacağınız işlemler şöyle;

 • İnternet tarayıcınız üzerinden uygulamaya giriş yapın.
 • Ayarlar kısmına girmek için “profil ve ayarlar” kısmına tıklamanız gerekiyor.
 • Buradan “ayarlar ve gizlilik” sekmesine giriş yapmanız gerekecek. Sonrasında giriş doğrulama kısmını çalışır hale getirin.
 • Sonrasında “Giriş onaylama için yöntemleri gözden geçir” sekmesine giriş yapıyoruz.
 • Mobil güvenlik uygulaması” sekmesine girin.
 • Size bir QR kod gösterilecek. Bu kod iki aşamalı güvenlik kontrolü için uygulamaya verilecek yetki olarak gösterilebilir. Bu kodu kullandığınız üçüncü parti uygulamaya okutmanız gerekiyor.

Yapacağınız işlemler bu kadar. Bundan sonra hesabınıza giriş yapmak istediğinizde iki aşamalı güvenlik kontrollerini üçüncü parti uygulama üzerinden yapılacak. Söz konusu sistemin kullanımın ne kadar başarılı olacağı bilinmez ama şimdiden yeni sisteme ilgi oldukça fazla.

Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

3 Comments

 • Trapez dedi ki:

  Merhaba ;
  Twitter Şifremi Unuttum sonra giriş yapmaya çalıştım ama giriş yapamadım neyseki mailden kurtarmaya çalıştık sanırım takipçileri kasma yapılmış hacklenmişim şimdi ikili faktör dorulama uygulaması yapıyorum teşekkürler güzel paylaşım

 • anı dedi ki:

  Elinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Çoğu insanın işine yarayacak bir konuya değinmişsiniz. Ayrıca takipçi sitelerinin SSL sertifakasının olmaması çoğu insanı tedirgin ediyor zannımca. Hem güzel yazılarınızın hemde ssl sertifakınızın devamlılığını dilerim 🙂

 • yorumcu dedi ki:

  çoğu kişi bu tarz sitelerde doğrulama yapmaktan kaçınır ve kullanmak istemez. Aslında bu site ile alakalı bir durum değildir. Öncelikle işlemlerin hesabınız ile ilişkilendirilmesi için tüm takipçi sistemlerinde bu uygulama ile karşılaşırsınız. Bu nedenle genel bir kural olduğunu bilin ve çekinmeden doğrulamanızı yapın derim…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +