TYT AYT Nedir?

TYT AYT Nedir?

Yükseköğretim kurumlarına geçiş yapılmasını sağlayan iki aşamalı sınavlardan ilki olan tyt, Temel Yeterlilik Testi kısaltmasıdır. Halihazırda her adayın cevaplaması gereken toplamda 120 soruyu içermektedir. TYT özelinde Türkçe ve Matematik bölümlerinde 40’ar soru yer alır. Sosyal Bilimler 20 ve Fen Bilimleri bölümünde de 20 soru mevcut olup toplam süre ise 135 dakikadır. Bu süre zarfında öğrenciler soruları yanıtlanırken başarılı olan adaylar ayt hakkı kazanır.

TYT Sınav Konuları

Üniversitelere giriş birinci oturumu olan tyt nedir ile birlikte hangi derslerin hangi konuları çıkacağı da merak edilmektedir. Bilindiği gibi Temel Türkçe ve Temel Matematik özelinde 40 soru vardır. Türkçe soruları paragraf, cümlede ve sözcükte anlam, anlatım bozuklukları ve dil bilgisi konularını içerir. 9. Ve 10. Sınıf konuları ağırlıkta olmakla birlikte okuduğunu anlama çerçevesinde sorular sorulmaktadır. Temel Matematik konuları da 9.sınıf ağırlıktadır. Temel problemler, hesaplama, mantık çerçevesinde işlemleri çözme yeteneği ölçülür. Fen Bilgisi kapsamında 7 Fizik, 7 Kimya ve 6 Biyoloji ortalamasında sorular mevcut olur. 2020 tyt sınav özelinde de yine ağırlık konular 9. Sınıf olacaktır. 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusuyla birlikte Felsefe, Tarih ve Coğrafya derslerinde 5’er soru bulunmaktadır.(ÖSYM)

TYT Puan Hesaplama

Birinci oturum sınavı olmakla birlikte ön lisans yani iki yıllık programlara tercih yapmak için en az 150 puan alınması gerekir. 4 yıllık lisans programları için ise 180 baraj puanın üzerine çıkılmalıdır. Çok daha iyi yerler için ise tyt puanı ne kadar iyi olursa o kadar avantaj sağlanır. Türkçe ve Matematik testlerinde 0,5 puan üzeri net yapılması da tyt puan hesaplama şartlarındandır. Bu iki bölümden en az bir tanesinde net yapma şartı aranır. İki testten de 0 ya da eksi net yapılması durumunda Fen ve Sosyal Bilimler bölümlerine bakılmadan kişinin tyt puanı hesaplanmaz. 180 baraj puanın geçilmesi halinde Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ya da Dil puanıyla alım yapan programlara tercihler yapılabilmektedir. Puanın 200’ün üzerinde olması durumunda ise seneye de puan kullanımında bulunabilmektedir. Ayrıca ayt sınavına girmeye gerek olmadan da yalnızca tyt puanıyla yerleşme imkânı olan bölümler vardır. Tüm iki yıllık bölümlere tyt puan ile yerleşilmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Trendyol Üzerinden Alışveriş Nasıl Yapılır?

tyt

TYT Çalışma Programı

Oldukça uzun bir maraton olmasıyla birlikte hemen her gün tyt ne zaman sorusu da sorulmaktadır. Günlerin hızlı geçmesi ve bahar aylarının gelmesiyle birlikte oluşan rehavet çalışmayı güçleştirir. Bu durumun yaşanmaması için planlı ve günü gününe çalışma her zaman için avantajlar getirmektedir. Haftalık olarak kişinin ders konularını ayırması ve buna göre tekrarlar yaparak çalışması konuların yetişmesini sağlar. Konu tekrarları sonrasında soru çözümlerine ek olarak tyt denemeleri kişinin kendisini test etmesi açısından önemlidir. Özellikle sınav şartlarına uygun şekilde bu denemeler yapılmalıdır. Süreye karşı kişinin kendisini test etmesi de daha iyi hazırlanmasını sağlayacaktır.

Sitemizi ziyaret ederek sosyal medya ürünleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve sosyal medya hesaplarınızı geliştirebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/youtube/abone-satin-al/turk-gercek

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir