Uber Taksi Nedir?

Uber Taksi Nedir?

Bir dönemler Türkiye gündemini bir hayli meşgul etmiş olan uber taksi nedir ve uber taksi yasaklandı mı gibi sorular pek çok kişiyi meşgul ediyor. Mobil uygulama vasıtasıyla araç çağırarak ulaşımın sağlandığı uber uygulaması taksiciler tarafından haksız kazanç elde etmekle suçlandı. Peki uzun süre ülke gündemini meşgul eden uber taksi ne demek? Uber taksi yasal mı? Uber taksi hakkında merak edilen bütün soruları sizler için bu yazımızda cevapladık.

Uber taksi 2008 yılında faaliyete geçmiş bir ulaşım uygulamasıdır. Kullanıcıların internet üzerinden araç çağırmasını sağlayan uber taksi fiyat tutarını da önceden bilmenizi sağlıyor. Gitmek istediğiniz konumları önceden uber taksi uygulamasına yazarak kaç dakikada ve ne kadar fiyat ödeyerek gideceğinizi öğrenebiliyorsunuz. Sağladığı bu kolaylıklarla kısa sürede neredeyse bütün dünyaya yayılan uygulama Türkiye’de de ulaştı. Türkiye’de uber taksi hizmeti sadece İstanbul’da verilmiş ancak Ankara uber taksi hizmeti açılmamıştır.

Uber Taksi Yasal Mı?

Uzun süre gündemden düşmeyen tartışmalardan sonra pek çok kişi uber taksi yasal mı yoksa değilmi merak eder oldu. Uber taksi ülkemizde kullanılmaya başladığı ilk zamanlar çok fazla sorun teşkil etmese de zamanla taksilerde yerli ve yabancı turistlerin yaşadıkları bazı sorunlar sonrasında sık kullanılmaya başlandı. Bu durum beraberinde taksicilerin tepkisini de getirdi. Uber taksilerin herhangi bir şekilde vergi ödemediğini ve haksız kazanç sağladığını öne süren taksiciler olayı yargıya taşıdılar. Bunun sonucu olarak da ülkemizde uber taksi yasaklandı. Bir dönem ülke gündemini sıklıkla meşgul eden bu olay basına taksicilerin uber şoförlerini darp etmesi gibi olaylarla geniş yankı uyandırmıştı. (Vikipedi)

uber taksi nedir

Uber Neden Yasaklandı?

Birleşik Taksiciler Derneği ve İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası, uber kurumuna haksız rekabet yaptığı ve vergi ödemediği gerekçesiyle dava açtı. Dava açan iki kurum uberin internet sitesine erişim yasaklanmasını ve yapılan haksız rekabetin ortaya çıkarılmasını istedi. Davanın sonucunda mahkeme uber kurumunun internet sitesine ve mobil uygulamaların erişimi yasakladı. Peki uber neden yasaklandı? Birleşik Taksiciler Derneği ve İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası uberin yasaklanma nedeni olarak vergiyi gösteriyor. Taksicilerin çalışabilmek için vergi ödedikleri ve plaka satın aldıklarını belirten kurumlar uber taksilerin böyle bir işlem gerçekleştirmediklerini ve bu nedenle vergi ödemediklerini söylüyor. Bu durumsa beraberinde haksız kazanç getiriyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Uber Neden Tercih Ediliyordu?

Uberin kısa sürede bu kadar çok tercih edilmesininse bir hayli sebebi var. Kullanım avantajları oldukça fazla olan uber taksinin tercih edilme nedenleri şu şekilde:

  • Mobil uygulama üzerinden kolayca irtibat sağlanması,
  • Uber taksiyi çağırmadan önce gidilecek yer için ödenecek fiyatın yolcu tarafından önceden bilinmesi,
  • Hangi güzergahlar üzerinden gidileceğinin belirlenebilmesi,

gibi sebepler bulunuyor. Bu nedenle pek çok yolcu uber kullanımı tercih ediyordu.

Sosyal medya ürün ve hizmetlerimizi kullanarak kişisel hesaplarınız ve işletmelerinizi büyütebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/soundcloud-takipci-satin-al

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir