Vecihi Hürkuş Kimdir?

Vecihi Hürkuş Kimdir?

Vecihi Hürkuş, Millî Mücadele döneminde göstermiş olduğu üstün başarı ve havacılık alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla biliniyor. Ülkemizde ilk uçağı tasarlayan ve tasarımını hayata geçirmeyi başaran ilk kişidir. Millî Mücadele döneminde ve sonrasında gösterdiği sayısız başarılarla hayatı filmlere konu olmuş olan Vecihi Hürkuş kimdir, bu yazımızda sizler için anlattık. Vecihi Hürkuş hayatı hakkında merak ettiğiniz bilgilerin birçoğuna bu yazımız sayesinde ulaşabilirsiniz. 

Vecihi Hürkuş Hayatı

Vecihi Hürkuş 1896 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Havacılığa olan sevdasıyla adını bugünlere taşımaya başarmış ve sayısız Türk gencine ilham olmuştur. Havacılık alanında ki ilk başarısını ise katıldığı 1. Dünya Savaşı’nda göstermiştir. Savaş esnasında düşürdüğü Rus uçağı nedeniyle uçak düşürmeyi başaran ilk Türk olma unvanına sahip olmuştur. Savaş esnasında yaralanmasıysa Ruslara esir olmasına neden olmuştur. Ancak Vecihi Hürkuş esir olarak alıkonduğu adadan yüzerek kaçmayı başarmıştır.

Rus esaretinden kurtulmayı başardıktan sonra 1918 yılında ülkeye geri dönmüş ve 9. Harp Tayyare Bölüğü’nde çalışmaya başlamış. Burada görevli olduğu dönem içerisinde bir uçak tasarlamış ancak Mondros Ateşkes Antlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle tasarımını gerçekleştirememiş.

vecihi hürkuş kimdir

Vecihi Hürkuş, Kurtuluş Savaşı ve Millî Mücadele’de aktif rol almış, önemli isimler arasında bulunuyor. Bu dönemlerde gösterdiği gayret ve başarılarla Kurtuluş Savaşı’na büyük katkılar sağlamayı başarmış. Sakarya ve İnönü Savaşları’ysa en çok adının duyulduğu savaşlar olarak biliniyor. Savaşlar esnasında yaptığı uçuşlardan birinde Yunan uçaklarından birini düşürmeyi başarmış.

1925 yılında daha önce gerçekleştiremediği hayalini gerçekleştirmeyi başarır ve ilk uçağını yapar. Kendi imal ettiği uçağıyla ilk uçuşunu gerçekleştirdikten sonraysa uçuş izin belgesi olmaması nedeniyle ceza alır. Uçuş izin belgesi alamamasının nedeniyse o dönemlerde bu belgeyi verecek bir kurumun mevcut olmamasıdır.

Ancak Vecihi Hürkuş hayallerinden vazgeçmez ve bu kez sivil olarak ikinci bir uçak imal eder. İkinci uçağıyla büyük bir kalabalık önünde uçuşunu gerçekleştirir. Daha sonrasındaysa uçabilirlik belgesi almak için bir hayli uğraşı ve sonunda başarır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

1932 yılına gelindiğinde sivil havacılık okulu kurmuş ve okuldan Türkiye’nin ilk kadın pilotu olan Bedriye Gökmen mezun olmuştur. Bu dönem içerisinde yeni uçaklar tasarlamış ve bu uçakları imal ederek ilklere imza atmaya devam etmiştir.

1937 yılında uçak mühendisliği konusunda eğitim alması için Almanya’ya gönderilmiş. İki yıl içerisinde eğitimini tamamlayarak ülkeye dönmüş, ancak 2 yıllık eğitim mühendislik ruhsatı için yeterli görülmemiş. Hayatının son dönemlerini de havacılık sevdasıyla geçirmiş ve bu yolda daha pek çok sıkıntılar çekmiş Vecihi Hürkuş. 1969 yılındaysa hayata gözlerini yummuş. Vecihi Hürkuş filmi çekilerek hayatı beyaz perdeye aktarılmış önemli kişiler arasında yer alıyor.

Vecihi Hürkuş’un Çalışmaları

Vecihi Hürkuş’un çalışmalarından bazıları:

  • İlk Türk uçağını yapmıştır.
  • Ülkemizde ilk sivil havacılık okulunu kurmuştur.
  • Ülkemizde ilk sivil hava yolu şirketini kuran kişidir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Vecihi Hürkuş Kimdir?

Vecihi Hürkuş, Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarında havacılık alanın büyük başarılara imza atmış ve inanılmaz buluşlar ortaya koymuş olan pilot ve mühendistir.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir