Vertigo Nedir, Nasıl Geçer?

Vertigo Nedir, Nasıl Geçer?

Basit bir baş dönmesi rahatsızlığı olarak bilinen vertigo aslında çok daha büyük sorunlara yol açabilme kapasitesine sahiptir. Kişinin günlük yaşamına devam etmesini güçleştirecek şiddette baş ağrılarıyla yoğun depresif durumlar getirebilir. Halihazırda birçok kişide görülme olasılığı olan vertigo süreçlerindeki tedavi şekilleri öncesinde doğru tanı konulması önemlidir. Bunun için kişiye nasıl bir hisse sahip olduğu sorulur. Sinir sistemi ve iç kulak testleri uygulanırken beyne giden kan akış durumlarına bakılması da yardımcı olmaktadır. İşlemler için ultrason, BT anjiyografi ve MR kullanımı söz konusudur. Peki, vertigo neden olur?

Bilindiği gibi vertigo ilk olarak sinir sistemi kaynaklı olmakla birlikte birçok çeşide sahiptir. BPPV olarak kısaltılan çeşidi en yaygın olanıdır. Bu hastalık aniden gelirken 15 ile 60 saniye arasında devam etmektedir. Bu süre içinde vertigo nedir sorusu yanıt bulunurken çok şiddetli bir baş ağrısıyla dönme hissi kendisini gösterir. Kişi bir anda hareketsiz ve çaresiz kalır. Başın hızlı bir şekilde ön ya da arka tarafa sallandırılması veya yatakta ani dönüşler bu durumu tetiklemektedir. Baş bölgesindeki kan akışının zayıflamasıyla vertigo hastalığı ortaya çıkarken rahatsız edici olmasına karşın bu durumlarda bir tedavi gerektirmemektedir. İç kulak iltihaplanmasıyla oluşan vertigo çeşidinde virüsler başroldedir. Kızamık veya kabakulak rahatsızlıkları sonrasında duyma sorunlarının devam etmesi halinde uzmana gidilmesi önerilir. Olabilecek vertigo görülme olasılıkları içerisinde Meinere rahatsızlığı da vardır. Atak dönemlerine sahip bu hastalık içerisinde kulak çınlaması ve işitme kaybı geçici süreyle olurken şiddetli baş ağrıları vertigo etkisini gösterir. MS hastalıkları içerisinde de yine vertigo belirtileri bulunmaktadır. (Vikipedi)

vertigo nedir

Vertigo Nedenleri

  • İç kulak iltihaplanması ya da virüs etkilerinden dolayı vertigo görülebilir.
  • Beyin damarlarının tıkanması sonrasında da vertigo rahatsızlığı olabilmektedir.
  • Beyin kanaması sonucunda görülebilecek tepkimelerden bir tanesi vertigodur.
  • Kafa travması yaşanması ya da boyun yaralanmaları ardından vertigo ortaya çıkabilir.
  • Diyabet ve kan şekeri düşüklüğü ya da panik bozukluğu sorunlarıyla birlikte de görülme olasılığı yüksektir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Bir anda başlayan vertigo belirtileri başlıcası kişinin dönme hissi yaşamasıdır. Bir anlık his içinde etrafındaki her şeyin döndüğünü düşünür. Bulantı ve kusma durumları sonrasında ortaya çıkarken terleme büyük oranda olur. Anormal göz hareketlerinin yaşanması da vertigo hastalığı belirtileri arasında yaygın olanlardandır. İşitme kaybı ve kulak çınlaması da bazı durumlarında ortaya çıkmaktadır. Görme bozukluğu ya da belirli bir süre yürümede zorlanma hali de yine vertigo belirtileri olarak bilinmektedir.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Vertigo Hastalığı Süreçleri

Vertigo hastalığı özelinde kişinin çift görmesi, konuşma güçlüğü yaşaması, baş ağrılarının devamlı olması ve denge kayıplarında risk çok daha büyüktür. Bilinç kaybının olmasıyla mutlaka uzmana başvurulması gerekir. Basit baş dönme hallerinde olmasa da bu belirtiler hastalığın ilerlemiş olduğunu gösterir. Başka nedenlerin ve rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimali de yüksektir.

Vertigo Tedavisi

Orta kulak tedavileri özelinde antibiyotikler kullanılır. Bununla birlikte vertigo tedavisi özelinde kulak içi cerrahi operasyonlarda yapılmaktadır. Tuzsuz diyet ya da idrar söktürücü kullanımlarıyla da tedaviler çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Düzelme olmaması halinde ise iç kulağa yönelik cerrahi işlemler gerçekleştirilmektedir. Ani baş hareketlerinden mutlaka kaçınılmalı ve kişi bol istirahat ederek beynini toplamalıdır. Bol sıvı tüketimi de yararlı olurken alkol ve tütün ürünlerinin olumsuz etki sunacağı unutulmamalıdır. İlaç ve cerrahi işlem haricinde vertigo hastalığı tedavisi için fizik tedavi süreçlerine de dahil olunabilir.

Sitemizi ziyaret ederek sosyal medya ürünleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilir ve sosyal medya hesaplarınızı geliştirebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/soundcloud-takipci-satin-al

Teknoloji Haberleri hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir