Veteriner Maaşları

Veteriner Maaşları

Veteriner, günümüzde yeryüzünde yaşayan bütün canlı türlerinin üremesi, hastalıklarının tanınması, bakımı ve sağlıkları gibi pek çok alanda yetki sahibi olan uzman kişilerdir. Özel kliniklerde çalışabilecekleri gibi üniversitelerin birimlerinde de görev alabilirler. Günümüzde değerinin tam anlaşılmadığı bu meslek türünün son derece kutsal görevleri bulunmaktadır.

Veteriner olarak çalışmak için bir takım görevleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Veteriner olarak başladığınız bu yolcuğu, veteriner hekimi olarak tamamlayabilirsiniz. Veteriner olarak çalışan kişiler, sadece evcil hayvanları değil, aynı zamanda çiftlik ve diğer hayvanlarının durumlarıyla ilgili çalışmalar yaparlar.

Veteriner Hekiminin Görevleri Nelerdir?

Veteriner hekimi olarak çalışan kişilerin bir takım görev ve sorumluluklarının olduğunu ifade edebiliriz. Ancak bu kişilerin en temel amaçlarının da hayvanların yararlanmasında tedavi görevini üstlenmek, çeşitli tıbbi cihazlarla yaralı hayvanı tedavi etmektir. Bunların dışında veteriner mesleğinin yerine getirmesi gereken bazı sorumlulukları da bulunmaktadır:

  1. Hastalıkların tedavi edilmesi için gerekli tıbbi cihazları kullanarak, yaranın tedavi edilmesi sağlanmaktadır.
  2. Muayene için hayvanlardan idrar ya da kan örneklerinin alınmasını sağlamak.
  3. Ölümcül hastalığı ya da başka bir takım durumları olan canlıların ötenazi uygulamasını gerçekleştirmek.
  4. Mesleğin gerektirdiği kurallara uygun olarak çalışmak.
  5. Hayvanlardan insanlara bulaşabilecek bir takım rahatsızlıklarda kamuoyunu bilgilendirmek.
  6. Hayvanların bir takım kayıtlarını tutarak, bunu kamu sağlığı açısından görevlilere ulaştırmak.
  7. Rahatsızlıkların yayılması amacıyla, hayvanlar için uygun karantina ortamı sağlamak.
  8. Brusella, kuduz gibi ciddi hayvan hastalıkların tedavi edilmesinde rol almak.
  9. Sağlık sorunları olan hayvanları yakında incelemek.
  10. Hayvanlara aşı ve çeşitli tedavilerde bulunmak.

Görüldüğü gibi veteriner olarak çalışan kişilerin pek çok görevi ve sorumlulukları bulunmaktadır. veteriner hekim atamaları bu sebeple oldukça fazladır. Ancak atama sonuçlarını beklemek istemeyen kişiler, direkt olarak özel klinik açabilir ya da özel sektörde çalışabilirler.

veteriner maaşları

Veteriner Fakültesi Hakkında

Veteriner fakültesi her üniversitede olmasa da hemen hemen pek çok ilde bulunmaktadır. Eğer bu alanda çalışmak istiyor ve hayvanların tedavilerinde katkınız olsun istiyorsanız ilk olarak bu bölümü bitirmeniz ve bu fakülteden başarılı bir şekilde mezun olmanız gerekmektedir. Bölümden başarılı bir şekilde mezun olan kişiler, daha sonra deneyim kazanarak, sektöre adım atabilirler.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Veteriner fakültesi, diğer fakülteler gibi 4 değil, 5 yıl boyunca eğitim vermektedir. Öğrenciler, bu fakültede son yılda intörnlük eğitimi almaktadır. Aynı zamanda da yüksek lisans derecesinden mezun olabilmektedir.

Veteriner Maaşları Hakkında

Veteriner maaşları da oldukça merak edilen konuların arasında yerini almaktadır. Elbette ki kurtarılacak olan canların hiçbir şekilde maddi anlamda bir değeri olamaz. Ancak bu mesleğin maaşlarının yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Kişinin deneyimine, bilgisine ve tecrübesine göre bu maaşlar şekillenmektedir. Özel sektör içerisinde 5 ila 10 bin TL, devlet sektöründe 6 bin 500 ila 7 bin TL arasında maaşlar değişkenlik gösterebilmektedir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir