Videoya Altyazı Ekleme

Videoya Altyazı Ekleme

Birçok farklı konudaki videoların çevirisinin yapılması, konuşmaların deşifre edilmesi ya da videoya altyazı ekleme durumları için çeşitli programların kullanıldığı bilinmektedir. Halihazırda farklı eklentiler yardımıyla da süreçler tamamlanabilirken 2020 yılının belki de en iyisi Subly denilebilir. Genellikle Google üzerinden gerçekleştirilen altyazı ekleme özelliği çokça kullanılmaktadır. Türkçe dil desteğinin ücretsiz sunulması, android sistemli cihazların kullanılabilir olması ve video söyleşilerinin otomatik altyazı eklenmesiyle kullanımı da programlar arasında seçimi beraberinde getirir. Çünkü genellikle altyazı ekleme programı olarak değerlendirilen Subly ile MP4 ve SRT dosyaları indirilmektedir. Saatler alacak süreçlerin dakikalar içinde tamamlanmasını mümkün kılar. Sade bir arayüzü var olurken videoların daha kapsamlı şekilde düzenlenmesi de imkanları arasındadır. Peki, videolara altyazı ekleme nasıl yapılır?

Video Altyazı Ekleme Süreçleri

Youtube videoların en çok izlendiği platform olmakla beraber devamlı olarak dil seçenekleri sunulmaktadır. Bununla birlikte Video yönetici üzerinden Google özelinde altyazı ekleme kolaylıkla yapılabilir. Hesaba giriş yapılmasının ardından İçerik Stüdyosu sekmesinden Video Yöneticisi açılır ve Videolar bölümüne girilir. Altyazı eklenmesi istenen video seçilir ve Düzenle denir. Sonrasında açılan seçenekler arasından altyazı açılır. Yeni altyazı ekle denilerek videonun altyazı bir şekilde görüntülenmesi sağlanır.

  • Arama çubuğu kullanılarak altyazı dili seçimi yapılır.
  • Doğrudan bir ses ve ekleme yapılması da söz konusu olurken videodaki tüm seslerin karşılığı olmalıdır.
  • Altyazının ne zaman başlayacağı ve ne zaman biteceği ayarlanmalıdır.
  • Hızlı altyazı ekleme amacıyla klavye kısa yolları kullanımı yapılmalıdır.
  • İşlemlerin bitirilmesi sonrasında Yayınla denilir ve süreçler kontrol edilir.
  • Hazır altyazı dosyasının bulunması halinde hemen metin için eklemesi altyazı yükle bölümünden tamamlanır.
videoya alt yazı ekleme

Videoya Altyazı Kodu Hazırla

Başlat bölümünden notepad açılır ve sonra metin düzenleme işlemleri yapılır. İlk altyazı düzeni için 0 yazılıp alt satıra geçiş yapılır. İkinci satırda 1 ve üçüncü satırda 2 yazıldıktan sonra zaman dalgası oluşturulur. Saat:Dakika:Saniye:Salise şeklinde olacak şekilde başlangıç ve bitişler belirtilir. En alt bölümde ise altyazı metni geçirilir. Böylelikle her satırda altyazı eklemesi olur. Her altyazı oluşturma sürecinde bir sıra numarası, bir zaman dalgası ve bir satır metin olmalıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Sonraki sıra numarasıyla arasında ise bir boşluk aralık bulunmalıdır. Farklı kaydet yapıldıktan sonra alt kısımda dosya adı bölümünde .srt eklemesi yapılır. Ayrıca kodlama kutusunda da UTF-8 işaretlenmelidir. Sonrasında oluşturulan dosya videoya eklenir. Yapılan video altyazı ekleme süreçleri bu şekilde tamamlanmakla beraber video editörleri de kullanılabilir. Çeşitli programlar aracılığıyla hemen ve daha pratik şekilde gerçekleştirilmesi mümkündür. Var olan tüm videolara altyazı ekleme söz konusudur.

Videoya Altyazı Ekleme Programları

Çeşitli video editörleri aracılığıyla var olan hazır videolar için altyazılar oluşturulmaktadır. Altyazı rengi, puntosu, zaman dilimi, sıralama ve diğer tüm özellikleri ayarlanabilmektedir. Herhangi bir kod oluşturulmasına gerek olmamakla birlikte her video için özel işleyiş olabilmektedir. Bununla beraber video altyazı ekleme programı için Microsoft Steam değerlendirilebilir.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir