Virüs Temizleme Programı Nedir Ne İşe Yarıyor En İyi Hangisi?

Virüs Temizleme Programı Nedir Ne İşe Yarıyor En İyi Hangisi?

Bilgisayarların hemen her yerde artış göstermesi ve kullanıcı sayısının artması kötü amaçlı virüs denen yazılımların bilgisayarlarda görülme oranını da artışa geçirmiştir. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki her virüs kötü amaçlı bir yazılımdır. Hatta kendisini faydalı bir eklenti gibi gösterip bilgisayar dosyalarına ya da donanımına zarar verme amacı güder. Özellikle son zamanlarda bir hayli artan virüs saldırıları bilgisayarların kötü amaçlı bu yazılımlardan korunması gerekliliğini ön plana çıkarmıştır.

Virüs temizleme programı nedir ne işe yarıyor en iyi hangisi? gibi sorular ile çok karşılaşıldığını söylemek yanlış olmaz. Aslında hepsi de oldukça akıllıca ve sorulması gereken sorulardır. Çünkü her virüs temizleme programı bilgisayara girmiş kötü amaçlı bu yazılımların temizlenmesine yardımcı olmaz. Bu nedenle virüs programları iyi seçilmeli ve özellikle veritabanı belirli periyotlarda güncellenen virüs programı tercih edilmelidir. Veritabanından kasıt virüs onları meydana getiren yazılımcılar tarafından sürekli güncellenir ve bu güncelleme ile tekrar bilgisayarlara sızmaya çalışır. Ya da yeni yazılmış bir virüs eski veritabanı olan bir virüs programına hissettirmeden bilgisayara kolayca sızabilir. Bunun nedeni yeni yazılan virüsün tamamen farklı sızma algoritmaları ile bilgisayara giriş yapmaya çalışmasıdır. Eski veritabanı olan bir virüs temizleme programı bu algoritmaları çözemez ve virüsün bilgisayara girmesini engelleyemez.

Virüs Temizleme Programı Nedir?

Bilgisayarları virüslere karşı koruma altında tutan yazılımlara virüs temizleme programı denir. Kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarları özel yazılım ve güncel veritabanı ile korumaya alır. Genelde virüs bulduklarında ya da virüs olduğunu düşündüklerinde kullanıcıyı bildirim ile uyarır ve kullanıcı o an hangi işlemi yapıyorsa daha dikkatli olur ya da vazgeçme fırsatını elde eder.

En İyi Virüs Temizleme Programı Hangisidir?

en iyi antivirüs programı hangisidir

Bilgisayarlarda sıklıkla kullanılan ve kötü amaçlı yazılım temizleme konusunda oldukça etkili olan virüs temizleme programı Kaspersky olarak karşımıza çıkar. Bu programın en etkili özelliği sık gelen güncellemeleri ile veritabanını sürekli güncel tutmasıdır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

 • Kaspersky ile bilgisayarlarda tarama yapılarak virüslerin temizlenmesi mümkündür.

 • Hata bulduğu virüsleri öncelikle size raporlar ve bunun ardından o virüsle ilgili hangi işlemi yapmak istediğinizi sorar.

 • Kaspersky virüs temizleme prgramının daha etkili bir özelliği bulunur.

 • Daha virüs sisteme girmeye çalışırken onu tespit eder ve direkt olarak engeller.

 • Ayrıca bu işlemle ilgili ekranın sağ alt kısmından çıkan bir bildirim ile size rapor sunar.

Kaspersky virüs programı iki ayrı alternatifle kullanıcılarına hizmet eder. Bu programlar Kaspersky Anti-Virüs ve Kaspersky Internet Security olarak karşımıza çıkar. Her iki programda aynı amaca hizmet eder, ancak biri internet bağlantısı olmayan ve harici donanımlar ile bilgisayara giren virüslere karşı koruma sağlarken, diğeri de internete bağlı bir bilgisayarın direkt olarak bu kanal üzerinden aldığı saldırılara karşı koruma görevi üstlenir.

https://instagramtakipcisatinal.com/

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
10 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Avast şu an dünyada bilinen en iyi virüs temizleme programı. Ancak norton daha kullanışlı gibi geliyor bana. Gerçi virüs temizleme programlarında önemli olan alışkanlıklardır.

 2. Cleaner en iyi virüs temizlime programıdır. Hatta sadece virüsleri değil sizin bilgisayarınızı da temizleyip gereksiz dosyaları siliyor.

 3. Bende bilgisayarımda Avast kullanıyorum. Sonuçta şifreleri ve özel uzatımı sayesinde kullanımı çok kolay. İnternette bile şifresini bulup kırıp kurulum yapabiliyorsunuz

 4. avatar
  Muhterem ÖZTÜRK

  Kaspersky programını ben daha önce kullandım. Ancak oyun yükledikten sonra program tamamen kasmaya başladı. Antivirüs programı olarak çok iyi belki ama bilgisayarı fena kasıyor oyun falan oynatmıyor.

 5. Virüs temizleme programları arasında NORTON hiç bir programın yerinden tutulamaz. Bilgisayar kasma problemi yok, gereksiz şunu engelledim bunu engelledim diye bildirimler yok. Harika ancak tek kusuru lisans kodunun olması gerektiği konusu

 6. Telekomun sunduğu özel hizmet olarak virüs temizleme ve koruma programı var. Onun içinde harika olduğu söyleniyor. Bilgisayarı temizlerken, aynı zamanda koruma işlemeni yapıyormuş.

 7. Bence bütün virüs programları aynı. Hiçbirinde temizleme diye birşey yok. Belirli girişleri otomatik siliyorlar. Ama virüs girince önleme vs. diye bişi yok. İnanmıyorum

 8. avatar
  İlayda GÜNGÖR

  Bilgisayar kullanmaya başladığımdan beri Avast kullanıyorum. Çok da memnunum hatta özel lisanslı aldım. Bana mısın demiyor. Bilgisayarım her zaman temiz.

 9. avatar
  Melih Gazi İNCEBEL

  En İyi Virüs Temizleme Programı parmaklardır. Siz adam gibi yerlere girip gezinti yaparsanız, adam gibi programlar indirirseniz. Virüs neden bulaşsın bilgisayarınıza. Bunun için parmaklarınızın en iyi program olduğunu unutmayın ;:)