WhatsApp Web Bir Güncelleme Daha Aldı

WhatsApp Web Bir Güncelleme Daha Aldı

Güncelleme konusunda Facebook’un hızına yetişmek pek mümkün değil gibi gözüküyor. Özellikle Instagram uygulaması için yayınlanan güncellemeler bir hayli konuşuluyor. Fakat aslında sadece ana Facebook uygulaması ya da Instagram uygulaması değil, bunun dışında bir başka dev WhatsApp içinde belli aralıklarla güncellemeler gelmeye devam ediyor. Çok sık olarak güncellenen bir uygulama olması nedeniyle en az Instagram kadar konuşulan WhatsApp uygulamasının, bu kez ise web sürümü için yeni güncelleme yayınlandı. Uygulama sürümünde yapılan yeniliklerin ardından, web sürümü için gelen değişikliklerde dikkat çekmeye başlamış durumda. Peki, WhatsApp Web için yayınlanan yeni sürümün özellikleri neler?

WhatsApp Web Sürümü İçin Gelen Güncellemeler

WhatsApp Web sürümü için yayınlanan yeni güncellemenin sürümünün açıklanmasının hemen ardından yayınlanan sürüm notları, güncellemenin ne gibi yenilikler sunduğunu da ortaya çıkarmış oldu. Yeni güncellemenin detaylarına bakalım.

Durum Gösterge Çubuğu

WhatsApp Web güncellemesi sonrasında uygulamaya gelen ilk özellik durum gösterge çubuğu oldu. Hem uygulama hem de web sürümü kullananların bileceği gibi, uygulamada web sürümüne geçiş aşamasında kullanıcıların mesajlarının eşleştirilmesi için bir süre beklemek gerekiyor. Bu bekleme süresi kısmında da kullanıcılara çok fazla bilgi sunumu gerçekleştirilmiyor.

Sadece beklemeniz gerek. Yeni güncelleme sonrasında ise bu durum kökten değiştirildi. Artık kullanıcıların uygulamada web sürümüne eşleşme kısmında ilerleme çubukları kullanılacak. Yani kullanıcılar ne kadar ilerleme gösterildiğini ve web sürümün eşleştirilmesinin ne zaman biteceği gibi konular hakkında bilgiler alabilecek. Güncelleme şimdiden kullanıma girmiş durumda ekleyelim.

iPad WhatsApp Web Desteği Alıyor

Güncelleme sonrasında ortaya çıkmış oldu ki WhatsApp, Apple ürünleri için özel çalışmalar yapıyor. İlk olarak iPhone modellerine yeni işletim sistemi sürümüyle beraber gelen özellikler, hemen sonrasında iOS 11 ile biraz daha gelişen kullanım derken şimdi ise iPad için özel bir geliştirme yapıldığı ortaya çıktı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Adresinden IP Adresi Bulunabilir Mi Bulma Yerini Öğrenme

WhatsApp Web sürümüne bir hayli benzer olan ve bir uygulamadan çok daha detaylı kullanımı bulunacak olan özel bir sistemin geliştirildiği hakkında bilgiler verildi. Fakat iPad uygulaması tam anlamıyla yayınlanmadı. Bunun için ilk beta sürümünün gösterildiğini ve değişimden söz edildiğini söylemek daha doğru olacaktır.

Touch Bar İçin Emoji ile Destek Geldi

Son olarak yine Apple kullanıcıları için bir düzenleme yapıldığını belirtelim. WhatsApp Web artık son seri MacBook modellerinde yer alan Touch bar desteğine kavuştu. 8 farklı emoji ile kullanılabilecek olan yeni sürüm, Apple kullanıcılarını da şimdiden bir hayli sevindirmiş gibi gözüküyor. Bundan sonraki aşamada da desteğin daha da geliştirileceği konusunda da bilgiler verildi. Yeni güncellemeler konusunda bilgiler ise verilmiş değil.

Facebook, bünyesinde barındırdığı hemen hemen her uygulamasını güncellediği gibi WhatsApp, uygulaması için de güncellemelerle gündeme geliyor. Anlık mesajlaşma uygulamaları içerisinde en zenginlerinden biri olan ve en çok kullanılan serilerden biri olan WhatsApp için yayınlanan yeni güncellemeler ise uygulamayı bambaşka yerlere taşımaya başladı. Özellikle son dönemde uygulamanın, mesajlaşma kısmında ve grup bölümlerinde önemli değişimler aldığı görülüyor. Sadece uygulama içerisinde değil, bunun dışında WhatsApp Web sürümü için güncellemeler yayınlanmaya başlamış durumda. Son olarak WhatsApp Web için yayınlanan iki güncelleme ise uygulamayı çok daha işlevsel hale getirecek gibi duruyor. Daha başarılı bir uygulama ve daha başarılı bir mesajlaşma platformu sunacak olan uygulamanın güncellemelerine bakalım.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram’da Gönderdiğimiz Kaybolan Fotoğraf ve Videoları Nerede Görürüz?

WhatsApp Web İçin Gizli Mesaj

Bahsedeceğimiz ilk özellik, uzun süredir tartışılan ve uzun süredir kullanıcılar tarafından takip edilen bir özellik. Bu özellikler kullanıcıların grup mesajlaşmaları sırasında gizli mesajlaşma özelliğini kullanması sağlanacak.

Standart versiyonda grup görüşmeleri yaparken, yazdığınız grup mesajlarının doğrudan tüm üyeler tarafından görülmesi durumu söz konusu. Mevcut kullanımda bu şekilde bir düzen var. Fakat grup üyeleri içerisinde birinin mesajına verdiğiniz cevabın, diğer üyeler tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız ayrı bir sohbet açmanız gerekiyordu. Yeni güncelleme sonrasında WhatsApp Web için bu durum ortadan kalkacak.

WhatsApp Web

Yeni güncelleme sonrasında tüm grubun göreceği mesajlar değil, sadece bir üyenin göreceği mesajlar atabileceksiniz. Bunun için herkese açık mesaj gönderme seçeneği yerine, yeni eklenecek olan seçenek “gizli mesaj” bölümünü seçmeniz gerekecek. Gizli mesaj bölümünden seçtiğiniz kullanıcıya doğrudan mesajınızı gönderebileceksiniz. Bu mesajları sadece onayladığınız kullanıcı ulaşabilecek. Diğer kullanıcılar ise mesajı göremeyecek. Ayrıca grup görüşmesi içerisinde herhangi bir mesaj gönderdiğiniz ya da mesaj aldığınızı gösteren bir bildirim de olmayacak. Kısacası gruptan çıkmadan görüşme yapabileceksiniz.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Fotoğraflar Kaybolyor Kaybolmasın Gitmesini İstemiyorum Sorunu Çözüm

WhatsApp Web Resim İçi Resim Özelliği

Güncelleme sadece gizli mesaj özelliğini ortaya çıkarmadı. Bunun dışında güncellemeyle beraber resim içi resim modu olarak bildiğimiz moda benzer bir özelliğinde geleceği açıklandı. Bu özellik aynı ekranda iki farklı işlemi yapmanıza olanak sağlayacak. Diyelim ki mesajlaşırken kullanıcı size bir video gönderdi. Eski sistemde bu videoyu görüntülemek için sayfa dışı bağlantıya ya da tam sayfa video görüntüleme kısmına geçmeniz gerekiyor.

Fakat güncelleme bu sorunu da ortadan kaldırmış olacak. WhatsApp Web sürümüne gelecek olan güncelleme sonrasında, kullanıcılar bir yandan videoları küçük formda izleyebilecek bir diğer yandan ise mesajlaşabilecekler. Sadece mesajlaşma değil uygulama içerisinde gezinme gibi ayrıcalıkları da kullanmanız mümkün olacak.

Her iki özelliğinde kullanıma girmesi için aynı güncellenmenin beklenmesi gerekiyor. Şu an test aşamasında olan güncellemelerin ne zaman tam sürüm olarak yayınlanacağı konusunda ise bir bilgi verilmiş değil. Sadece uygulamanın düzenlemeleri konusunda çalışmaların devam ettiği yönünde bilgiler alıyoruz. Güncellemenin ne zaman yayınlanacağına ilişkin bir zaman açıklaması da yapılmış değil.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir