Wikipedia Nasıl Girilir?

Wikipedia Nasıl Girilir?

Wikipedia nasıl girilir sorusu bu sitenin kullanıcıları tarafından sıklıkla sorulan sorulardan birisidir. Wikipedia sitesi ülkemizde 29 Nisan 2017 tarihinden itibaren kapalı durumdadır. Yani site pek çok ülkede kullanılmasına rağmen Türkiye’de yasaklanmıştır. Kullanıcıların bu siteye yani Wikipedia’ya erişim sağlamaları için öncelikle VPN veya WikiZero ayarlarının hizmetlerini kullanmaları gerekiyor.

WikiZero, Wikipedia sitesi için bazı erişim adresleri sunmuştur. Bu yeni adresler sayesinde kullanıcıların siteye ulaşması daha kolay hale getirilmiştir. İlk olarak Wikipedia sitesinin yeni adresi, 0wikipedia olarak belirlenmiştir. Fakat WikiZero tarafından yapılan açıklama sonrasında bu 0wikipedia adresinin de kapatılacağı belirtildi. Durum böyle olunca Wikipedia sitesine erişim için yeni alan adları ve çeşitli alternatifler de ortaya çıkmaya başladı.

Wikipedia Sitesi Yeni Adresleri

Wikipedia sitesine yaklaşık olarak 2 senedir erişim engeli koyulmuş durumdadır. Bu erişim engeli Wikipedia sitesinin yeni adresleri sayesinde kaldırılıyordu. Fakat son yapılan açıklamada WikiZero olarak da bilinen 0wikipedia.org sitesinin de erişim sınırlamasına dahil edildiği bildirildi. Bu nedenle Wikipedia sitesine erişim sağlayabilmek için çeşitli alternatifler kullanılıyor. Wikipedia sitesine giriş yapmak isteyen kullanıcılar ise wikipedia nasıl girilir şeklinde sorular sormaya başladı.

Wikipedia sitesine giriş yapmak isteyen kullanıcılar öncelikle şu adresleri kullanabilirler;

  •   00wikipedia.org
  •   1wikipedia.org
  •   2wikipedia.org
  •   Zwikipedia.org. Bu adresler sayesinde Wikipedia sitesine giriş sınırlaması da ortadan kaldırılacaktır. Zamanla bu adresler için de erişim engeli oluşabilir.

Wikipedia Nedir?

Wikipedia 2001 yılında kurulan ve zamanla pek çok kullanıcıya sahip olan bir sitedir. Site, aslında internet ortamında en fazla ziyaret edilen ücretsiz bir ansiklopedi olarak görülmektedir. Dijital bir ansiklopedi olarak kullanılan Wikipedia sitesi, pek çok kullanıcının ortaklaşa olarak ziyaret ettiği siteler arasında yer almaktadır. Birçok dilde yayın yapan site Amerika merkezli olarak kurulmuştur.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Teknoloji Nedir?

Wikipedia sitesi içerisinde farklı kültür ve tarihlerle ilgili çeşitli bilgilere yer verilmektedir. Bu bilgilerin her biri farklı dillere çevrildiği için ülkeler arasında da en fazla kullanılan sitelerden birisi olmuştur. Fakat Wikipedia, ülkemizde birkaç yıldır kapalı olarak uyarı vermektedir. Durum böyle olunca kullanıcılar siteye erişim için farklı yollara başvurmaktadır.

Wikipedia Neden Kapatıldı?

Wikipedia sitesi için ülkemiz tarafından kullanım yasağı getirildi. Yani ülkemiz sınırları içerisinde bu siteye erişim engeli bulunmaktadır. Yapılan resmi açıklamalara göre siteye erişimin engellenmesindeki sebeplerden birisi de teröre destek veren içeriklerin yer almasıdır.

Sitede ülkemizi zor duruma sokacak pek çok terör içeriği bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye, site tarafından DAEŞ terör örgütüyle aynı yolda yürüyen bir millet olarak gösterilmektedir. Bu durumun ortadan kaldırılması için gerekli uyarı yapılmıştır. Fakat uyarılar sonrasında içeriklerin kaldırılmaması erişim engelini gündeme getirmiştir. Türkiye ise bu durumdan sonra çeşitli şartlar dahilinde erişim yasağının kaldırılacağını söyledi. Eğer Türkiye’nin talep ettikleri yerine getirilirse ülkemizde Wikipedia sitesi yeniden kullanılabilecektir.

Sitemizi ziyaret ederek ürünlerimizi ve hizmetlerimizi inceleyebilir sosyal medya hesaplarınızı yükseltebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-oto-begeni-satin-al

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir