WordPress Tema Seçimi Nasıl Yapılır?

WordPress Tema Seçimi Nasıl Yapılır?

WordPress ile çalışmalarınıza başladığınız zaman tema seçimi konusunda aklınız karışabilir. Özellikle ilk kez WordPress kullanan kişiler WordPress tema seçiminde nelere dikkat edeceği konusunda eksik bilgiye sahiptir. Karşınızda ücretli ve ücretsiz binlerce tema olduğu için en doğru seçimi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, yeni yazımızın size kılavuz olacağını düşünüyoruz.

WordPress Tema Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

WordPress kişisel blogtan e-ticaret sitesine kadar birçok alanda kullanılıyor. Bu nedenle her tema her alan için uygun değildir. İçerikleri daha çok yazı olan bir blog sitesinin kullandığı tema ile görselleri yoğun olan bir oyun sitesinin teması elbette ki farklı olmalıdır.

WordPress tema seçimi, görüntüden ziyade teknik anlamda da içeriklerinizi desteklemedir. Seçiminizi yaparken göz önünde bulunduracağınız birçok önemli husus bulunuyor. Şimdi, WordPress tema seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini detaylandıralım.

Sade ve İşlevsel Olmalı

Piyasada bulunan ücretli ve ücretsiz birçok tema bulunuyor ve bu temaların hangilerinin iyi olduğu hakkında herkesin farklı düşüncesi var. Siz WordPress tema seçiminizi yaparken öncelikle işlevselliğine odaklanın. Sizin şu andaki içeriklerinize ve daha sonra oluşturacağınız içerikleriniz için uygun olanı seçmelisiniz. Bu seçiminizi yaparken karmakarışık bir yapıda olmadığına da emin olun. Sade, göz yormayan, kullanıcının aradığını hemen görebileceği temalar her zaman daha çok ilgi çeker ve kullancının sitenizden hemen çıkmasını engeller. Sade ve derli toplu olması demek elbette ki basit bir görüntü sunması anlamına da gelmemelidir. 

wordpress tema seçimi

Hızlı ve Mobil Uyumlu Olmalı

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmek için birçok SEO çalışması gerçekleştiriyoruz. Web sitenizin hızlı ve mobil uyumlu olması da arama sonuçlarında sizin sıralamanızı yükseltecek, SEO çalışmalarınızı destekleyecektir. WordPress tema seçiminizi yaparken o temanın hızını kontrol etmeli ve mobil uyumluluk testini mutlaka yapmalısınız.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Dijital Pazarlama Nedir? Nasıl Dijital Pazarlama Uzmanı Olunur?

SEO Uyumluluğu Kontrol Edilmeli

WordPress temanızı seçerken çoğu temanın SEO dostu olduğu iddialarını okuyacaksınız. Siz yine de mutlaka SEO uyumluluğunu kontrol etmelisiniz. Örneğin, iyi görüntüye sahip olan bir tema kötü şekilde kodlanan HTML dosyaları oluşturabiliyor. Bu durum web sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını da olumsuz etkileyecektir. WordPress’e yeni başlıyorsanız bu kontrolleri yapmanız zor olacaktır, bu konuda daha bilgili olan kişilerden destek almalısınız.

Desteklediği Eklentileri Araştırın

WordPress tek başına kullanılmıyor. Onun bu kadar pratik bir kullanıma sahip olmasını eklentileri sağlıyor. Bu nedenle sizin işinize yarayacak olan eklentileri destekleyen bir tema seçmeye dikkat etmelisiniz. Örneğin, temanızın en çok kullanılan Yoast SEO, W3 gibi eklentileri desteklediğine emin olun.

Tarayıcı Uyumluluğu

Web sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcılar farklı tarayıcılar kullanacaktır. Bu nedenle temanızın her tarayıcıya uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Tarayıcı uyumluluğunu kontrol etmek için tema geliştiricilerin test araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer böyle bir imkan yoksa da Google Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari gibi tarayıcılardan tek tek girip kontrol edilmelidir. Tarayıcı uyumluluğunu aynı şekilde mobil tarayıcılar için de kontrol etmelisiniz.

Hangi Dillere Çevrildiğini Kontrol Edin

Şu anda web siteniz için kullanacağınız dil büyük ihtimalle İngilizce olacaktır. İleride farklı bir dilde web sitesi oluşturmayı planlıyorsanız tema seçiminizde bu konuyu göz ardı etmeyin. Hazır çeviri ya da çok dilli eklentileri destekleyen tema seçimi yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

WordPress tema seçimi yaparken bu hususlara dikkat edin. Aynı zamanda kendi özelinizde çok yönlü ve ileriyi de düşünerek hareket edin ve seçiminizi gerçekleştirin.

SEO hizmetimiz ile sizde Google’da ilk sayfaya yükselin!

WordPress Tema Seçimi Neden Önemlidir?

Web siteniz için seçeceğiniz temalar site hızınızı ve kullanıcı deneyimini direkt olarak etkiler. Bu nedenle çok önemlidirler.

Tema Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Tema seçimi yaparken temiz kod yapısına sahip olmasına, kolay kullanımlı olmasına ve göze hitap etmesine özen göstermelisiniz.

WordPress Temaları İçin Ücret Ödemem Gerekir mi?

WordPress temalarını ücretsiz veya ücretsiz şekillerde seçebilirsiniz. Tüm seçenekler size kalmıştır.

SEO hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
SEO
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir