Yandex Çeviri Uygulaması Nedir?

Yandex Çeviri Uygulaması Nedir?

Yandex Çeviri farklı diller arasında çeviri işlemi yapmaya yarayan bir yazılımdır. Özel olarak kodlanan bu yazılım sayesinde dünya üzerinde aktif olarak konuşulan farklı dillerin birbirleri arasında değişimine yardımcı olmaktadır.

Rusya merkezli bir şirket olan Yandex tarafından 2011 yılında hizmet vermeye başlayan sistem istatistiksel makine çevirisi olarak aktif olarak hizmet vermektedir. 10 bin karakterlik bir ekran üzerinden diller arasında belirli bir sistem üzerinden doğruluğu kesin olmayan çevirileri yapmaya yardımcı olmaktadır. Bu konuda gelişime açık bir yapay zeka sistemi ile her geçen gün çeviri kalitesini arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Yandex Çeviri Nedir?

Yandex Çeviri ülkemiz dahil olmak üzere içerisinde bulunan 114 farklı dil arasında çeviri yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bu çevirilerin kalitesi dillerin çevirisinde ki anlamları üzerinde yapılmaktadır. Tek kelime ve kısa cümlelerin çevirisinde kalite yüksek olsa da bilimsel, ekonomik, dini çevirilerde tam çeviri bulmak mümkün değildir.

 • Türkçe – İsveççe
 • Rumence – Macarca
 • İngilizce – Çinçe
 • Başkurtça – Fince

Hiç birbiri ile alakası olmayan ve bazı insanların hayatlarında hiç duymadığı diller arasında çeviri yapmanız mümkün olmaktadır. Sadece dillerin çevirmek dahil isterseniz özellikleri arasında yer alan seslendirme işleminden de faydalanmak mümkündür. Web sitesi üzerinden kullanmak mümkün olduğu gibi aynı zamanda telefonunuza yüklemiş olduğunuz uygulama ile de programı kullanmak mümkün olmaktadır.

Yandex Çeviri Ne İşe Yarar?

Yandex Çeviri basit bir çeviri programından aradığınızdan çok daha fazlasını kullanıcılara sunmaktadır. Bu sayede daha verimli ve hızlı bir şekilde çeviri yapmanız mümkün olmaktadır. Dil öğrenmek için çalışanların en iyi yardımcıları arasında yer almaktadır.

Sisteme kayıt olmanız halinde geçmiş çevirileri kaydetmek mümkündür. Yazmak için sesli giriş yapabilir, seslendirebilir, sanal klavye kullanabilir ve otomatik düzeltme servisinden yararlanabilirsiniz. Çevirinin doğruluğunu kanıtlamak da mümkündür. Metin çeviri işlemi için 10 bin karakter sınırı bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kullanıcıların mutlu olmasına ve hızlıca işlemlerini halletmesine yardımcı olan çok sayıda özellik de yer almaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

yandex çeviri

Yandex Çeviri Özellikleri Nelerdir?

Yandex Çeviri sistemini kullanmadan önce ilk yapmanız gereken sisteme Yandex Mail ile girmek olacaktır. Bu sayede birçok özelliği kullanmanız mümkün olacaktır. Sıra ile sistem tarafından sunulan belli başlı özellikleri aktaralım.

 • 114 farklı dil arasında çeviri yapabilirsiniz.
 • Sesli okuyarak yazı girebilir, çevirinin nasıl okunduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Sanal klavye kullanarak rahatça giriş yapılabilir.
 • Otomatik düzeltme işlem sayesinde yanlış yazılan cümleler düzeltilmektedir.
 • Tüm geçmiş çevirileri kaydetmek mümkündür.
 • Web sitesinin tamamen çevirisini yaptırabilirsiniz.
 • Bir belgeyi sisteme 5 MB’ı geçmeden yükleyerek çevirisini yaptırabilirsiniz.
 • Görsel çeviri işlemi ile resimlerin üzerinde ki çevirileri de yapmak mümkündür.

Tüm bu özellikler sayesinde dilini hiç bilmediğiniz insanlar ile rahatça konuşabilirsiniz. Bu da iletişimin daha hızlı bir şekilde olmasına yardımcı olmaktadır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Yandex Çeviri Ne İşe Yarar?

Sistem üzerinde yer alan birçok dil arasında anlık olarak kesin doğruluğu olmayan çeviriler yapmaktadır.

Yandex Çeviri Kaç Dil Arasında Çeviri Yapılır?

Sisteme kayıtlı olan 114 farklı dil arasında çeviri yapmak mümkündür.

Yandex Çeviri İşleminde Yer Alan Özellikler?

Sesli giriş, sesli çeviri, kaydetme, resim çeviri, belge ve web çeviri gibi işlemler yapmak mümkündür.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir