Yemeksepeti

Yemeksepeti

Evde oturduğunuz yerde şehrinizde bulunan herhangi bir lokantadan sipariş etmek için gireceğiniz ilk yer Yemeksepeti.com sitesi olacaktır. İster yöresel lezzetler isterseniz de global markaların ürünlerindne bu site üzerinden sipariş vermeniz mümkün olacaktır. Web sitesi üzerinden bunu yapabileceğiniz gibi APP Store veya Google Play Store’den uygulamaları indirip siparişleri vermeniz de mümkündür. Günün her anı kayıtlı olan restoranlar açık olduğu sürece site sizlere hizmet vermektedir. Özel dönemlerde yapılan kampanyalar ile ciddi indirimlerden de yararlanmak mümkündür.

Yemeksepeti Ne Zaman Kuruldu?

Ülkemizde en ciddi internet girişimlerinden birisi olan Yemeksepeti 2000 yılında kuruldu. Bu yıldan 2010 yılında el değiştirdiği tarihe kadar büyük gelişmeler ve zorlukları geride bıraktı.

40 metrekarelik bir orada Yemek Sepeti Gıda ve Pazarlama Elektronik İletişim ve Tanıtım Limited Şirketi olarak Nevzat Aydın, Melih Ödemiş, Gökhan Akan ve Cem Nufusi tarafından kuruldu. Yabancı ülkelerde bu tarz sistemleri gören girişimciler bu uygulamaları ülkemizde bu isimle uygulama kararı verdi. 2001 yılında 26 restoranla yola başlayan şirket, 2001 Nisan ayında günde 40-45 sipariş almaya başladı.

2007 yılında günde 10 bin sipariş almaya başlayan şirke, 2008 yılında European Funders Fund’u şirkete azınlık ortak olarak aldı. 2010 yılında 12 ilde hizmet vermeye başladı. Ayrıca bu yılda günde 30 binden fazla sipariş almaya da başarmıştır.

2013 yılında açıklanan rakamlarda sisteme 2.2 milyon kayıtlı üye olduğu, günde 60 bin sipariş verildiği ve 10 binin üzerinde kayıtlı restoran olduğu açıklandı.

YemekSepeti’nin Sahibi Kimdir?

Yemeksepeti dört kurucu ortakla hayata geçirilen bir şirket olsa da büyük ortak olarak her zaman Nevzat Aydın ön plana çıkmıştır. Ortaklardan Cem Nufusi’ye ait olan %10’luk hisse 120 milyon dolara 2011 yılında satıldı.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Şirket 2015 yılında ciddi bir satın alma ile el değiştir. Delivery Hero şirketin tüm hisselerine 589 milyon dolar ödeyerek 15 yaşında olan web sitesini ciddi bir ödeme yaparak aldığını açıkladı. Şirket Türkiye dahil olmak üzere Katar, BAE, Umman, Lübnan, Suudi Arabistan, Ürdün gibi ülkelerde farklı isimlerle faaliyetlerini sürdürüyor.

Satın alınmanın ardından Nevzat Aydın’ın şirketin yönetiminde aktif rol üstleneceği ve CEO olarak görev yapacağı açıklandı. Şirket günümüzde 62 ilde, 10 binin üzerinde üye restoranı ve aylık 3 milyon sipariş adetiyle hizmetlerini sunmaya devam ediyor.

yemeksepeti

YemekSepeti’nin Çalışma Prensipleri Nedir?

Yemeksepeti çok basit gibi görünen bir sistem üzerinden çalışmaktadır. Siteye kayıtlı olan üyeler, gene kayıtlı olan sitelere giriş yaparak istedikleri yani menüde yer alan yemek çeşitlerini sipariş listelerine eklerler.

Bu siparişler restorana iletilir ve siparişiniz hemen hazırlanmaya başlanır, tabi verdiğiniz siparişin yoğunluğuna göre bu işlem biraz uzun sürebilir. Ardından trafiğin durumuna göre tüm sipariş size 30 ile 45 dakika içerisinde ulaştırılır. Ödemenizi kapıda veya kredi kartı ile sistem üzerinden yapabilirsiniz.

Yemeksepeti Ne Kadar Kazanç Elde Ediyor?

Yemeksepeti çalıştığı restoranlara verilen siparişlerin toplamının ay sonu geldiğinde içerisinden komisyon almaktadır. Belki sizi hiç tercih etmeyecek bir müşteri için bu komisyonu şirkete vermeyi kabul edebilirsiniz. Bu oran %10 olarak belirtilmektedir. Ancak sizde onun sayesinde o gün 10 yemek satacakken 50 yemek satma şansına sahip oluyorsunuz. Bu doğrudan kazan-kazan sistemi olduğu için sizleri mutlu edecektir.

2017 yılında şirket 49 milyon gelir elde ettiğini açıklamıştır. Her yıl katlanarak ilerlediğini varsayarsak ve değerlemesinin milyar dolarlarla ifade edildiği bir site olduğunu düşünürsek gelirini hesaplamak biraz zaman alacaktır.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir