Yeni Güncelleme Sonrası Instagram Canlı Yayın Yapılmıyor Sorunu

Yeni Güncelleme Sonrası Instagram Canlı Yayın Yapılmıyor Sorunu

Uzun süredir konuşulan Instagram özelliği sonunda kullanıma geçti. Facebook Live güncellemesinden sonra duyurulan fakat güncelleme için uzunca bir süredir beklenen yeni Instagram özelliği sayesinde artık kullanıcıların Instagram üzerinden de canlı yayın yapmalarına imkan sağlanmıştı. Söz konusu özelliğin kullanıma geçmesi ile beraber Instagram canlı yayın sisteminin hangi ülkelerde kullanılacak olduğu da merak konusu olmuştu. İlk etapta ülkemizde kullanıma geçmeyen özellik geçtiğimiz hafta ülkemizde de kullanıma geçti. Geçtiğimiz hafta Instagram güncellemesi ile beraber kullanıma giren canlı yayın özelliği sayesinde artık resmi olarak Instagram açıklamasında da yer aldığı gibi ülkemizde canlı yayın özelliği kullanılabilir hale geldi. Fakat canlı yayın yapılamıyor gibi bir sorunda yeni güncelleme sonrasında ortaya çıktı.

Instagram’da canlı yayın yapılamıyor sorunu birçok kullanıcının bu yönde mesajları da gelmeye başladı. Canlı yayın yapılamamasının nedeni ise merak konusu haline geldi. Özellikle bazı telefonlarda canlı yayının hiç yapılamadığı da belirtiliyor. Peki bu sorun neden kaynaklanıyor? Instagram canlı yayın yapılmıyor sorunu nasıl çözülecek? Bu noktada önerilen çözüm yolları neler?

Instagram Canlı Yayını Sorunsuz Kullanma

İlk olarak canlı yayın özelliğini kullanamadığınızdan emin olmanız gerekiyor. Yani şöyle ki canlı yayın özelliğinde mii bir sorun var yoksa Instagram canlı yayın özelliğini siz mi kullanamıyorsunuz ona bakmanız gerekiyor. Bu nedenle öncelikle canlı yayın özelliğinin nasıl doğru bir şekilde kullanılacağından bahsedelim. Bunun için baştan itibaren canlı yayın sistemini nasıl kullanacağınıza bakalım.

 • Öncelikle Instagram profiline giriyoruz. Standart bir şekilde Instagram hesabınıza girdikten sonra paylaşım kısma değil doğrudan hikayeler kısmına girmeniz gerekiyor.
 • Hikayeler kısmına girdikten sonrada standart bir şekilde video oluşturma kısmına gelmeniz gerekiyor. Kamera simgesine tıklayıp video kısmına geçtiğinizde standart video çekimi açılacak.
 • Bizim istediğimiz bölüm bu değil. Standart video çekiminde paylaşımlarınızda kullandığınız video çekimleri kullanılmış oluyor.
 • Canlı yayın özelliğini kullanmak için yapmanız gereken video kayıt tuşunun bulunduğu kısmın alt tarafında sol kısımda “canlı” ibaresi olduğunu göreceksiniz. Canlı bölümüne geçtikten sonra ise ekranda bir uyarı gözüküyor.
 • Ekranda gözüken uyarı ile beraber Instagram canlı yayına geçtiğinizde takipçilerinize bildirim gönderildiğini belirten bir uyarı gösteriyor. Canlı yayın başlat dediğinizde de canlı yayın özelliğini kullanarak yayına başlayabiliyorsunuz.
 • Canlı yayın özelliği hakkında tüm detayları öğrenmek ve canlı yayın özelliklerine bakmak için ise Instagram canlı yayın özelliği için hazırladığımız bu bağlantı da bulunan detaylı yazımıza da bakabilirsiniz.

Peki canlı yayın için tüm bu sistemi kullandığınız halde canlı yayın özelliği gözükmüyor ya da hala canlı yayın yapamıyorsanız ne yapmak gerekli? Bunun için canlı yayın sorunun neden kaynaklandığı hakkındaki tahminlere bakarak çözüm yollarına bakalım.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: TikTok Mavi Tik (Onaylanmış Hesap) Nasıl Alınır?

Instagram canlı yayın yapılamıyor

Güncelleme Sorunu Nedeniyle Canlı Yayın Yapamama

Bu konuda ise ilk sorun canlı yayın yapmak için Instagram’ın doğru bir şekilde güncellenmemiş olması. Son yayınlanan güncelleme Instagram’a yeni bir özellik getirmedi. Bunun yerine canlı yayın özelliği aktif edilmiş oldu. Bu nedenle canlı yayın özelliğini kullanabilmek için mutlaka canlı yayın güncellemesini yapmanız gerekiyor. Canlı yayın güncellemesini yapmak için ise kullanabileceğiniz yöntem basit. Bunun için doğrudan resmi uygulama mağazalarını kullanmanız gerekiyor. Android için Google Play uygulama mağazası iOS için ise App Store uygulama mağazası kullanılmakta. Zaten Instagram uygulamasına girmenizden sonra normal şartlar altında uygulamanın yeni bir güncellemesi olduğu yönünde mesajlar geliyor. Bu şekilde otomatik olarak güncelleme sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

Bu şekilde Instagram güncellemesi gerçekleşmiş oluyor. Son güncellemeden sonra ise canlı yayın özelliğinin açılmış olması gerekmekte. Fakat güncellemeden sonra bile canlı yayın özelliğini kullanamıyorsanız güncellemenin doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığından emin olmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle güncelleme sürümünü kontrol edeceğiz.

 • İlk olarak telefonumuzun ayarlar kısmına giriyoruz. Ayarlar kısmına girdikten sonra ise buradan uygulamalar kısmına girmeniz gerek. Bu işlem Android akıllı telefonlar için geçerli. Android sürümünüze göre menüler farklılıklar gösterse de genel olarak yapmanız gereken uygulamalar kısmına girmek.
 • Uygulamalar kısmına girdikten sonra ise buradan Instagram uygulamasına girmeniz gerekiyor. Instagram uygulamasına girdikten sonra buradan Instagram’ın sürüm notlarını göreceksiniz. Son güncelleme sonrasında Instagram sürümü Instagram 10.5.1 sürümü olması gerekiyor. Eğer sürüm noktalarında daha aşağı bir güncelleme sürümü yer alıyorsa Instagram güncellemesini başarılı bir şekilde yapamamışsınız demektir.
 • Böyle bir sorun varsa en iyi çözüm temiz bir kurulum yapmak olacaktır. Bunun içinde öncelikle Instagram uygulamasını silmeniz gerekiyor.
 • Uygulamayı kaldırdıktan sonra ise telefonunuzu bir kez yeniden başlatın. Ardından tekrar resmi uygulama mağazasına girerek Instagram’ın en son sürümünü indirip Instagram uygulamasını bir kez daha kurmanız gerekiyor.
 • Söz konusu güncellemeyi yaptıktan sonra artık Instagram canlı yayın özelliğini kullanabiliyor olmanız gerekiyor. Fakat kullanıcılardan gelen mesajlara göre güncelleme kısmında sorun olmamasına rağmen hala canlı yayın özelliğini kullanamayan kullanıcılar var. Peki bu durumda ne yapmak gerekli?

Instagram canlı yayın yapılamıyor

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

Android Sürümden Mi Kaynaklanıyor?

Genelde Instagram canlı yayın yapılmıyor sorunu Android işletim sistemi kullanan cihazlarda yaşanan bir sorun olarak dikkat çekiyor. Söz konusu sorunun yaşanmasının nedeni, hala net olarak belirlenmiş değil. Bazı akıllı telefonlarda söz konusu sorunun yaşanmadığı da iddia edilmekte. Yani şöyle ki Galaxy S7 Edge serisi akıllı telefon kullanan kullanıcılarda Instagram canlı yayın yapılamıyor şeklinde bir sorun mesajı alınmazken eski seri akıllı telefonlar ve bazı modellerde Samsung Galaxy S3 gibi serilerde canlı yayın yapılamıyor sorunu yaşandığı belirtiliyor.

Kullanıcılardan bu yönde mesajların gelmesi ile beraber canlı yayın sorununun Android sürümüyle ilgili bir sorun olabileceğini de söylemek mümkün. Yaşanan sorun için kesin olarak Android sürümünden kaynaklanıyor demek yanlış olur çünkü bazı kullanıcılardan eski seriler kullanılmasına rağmen sorun yaşanmadığı yönünde de mesajlar alınmakta. Yine de mutlak telefonunuzun son sürüm güncellemelerini aldığından emin olun.

Eğer sorun böyle bir nedenden kaynaklı yaşanan bir sorun ise bu durumda tek çara Instagram’ın canlı yayın özelliği için yeni bir güncelleme yayınlaması olduğu da düşünülüyor. Instagram tarafından bu konuda yapılmış net bir açıklama göremedik. Fakat kısa süre içerisinde zaten daha sağlam bir sürüm için Instagram güncellemesi yayınlanacağı da düşünülüyor. Bu güncelleme ile beraber yaşanan canlı yayın yapamama sorunlarının da önüne geçilebileceği de gündemde.

Instagram Ön Belleğini Temizleme

Son olarak yaşanan canlı yayın sorunu ile ilgili farklı bir yöntem daha önerebiliriz. Deneyeceğiniz son yöntemlerden birisi de Instagram ön belleği temizleme. Instagram ön bellek dolması durumunda da benzer sorunlar yaşanabiliyor. Bunun içinde yapmanız gereken adımlar şöyle;

 • Öncelikle Instagram uygulamasına girmek için ayarlar menüsüne girmeniz gerekiyor.
 • Telefonunuzun ayarlar kısmına girdikten sonra buradan da uygulamalar kısmına girmeniz gerekiyor.
 • Uygulamalar içerisinden ise Instagram’ı seçerek uygulama menüsüne girmeniz gerekiyor.
 • Şimdi ilk yöntemde belirttiğimiz gibi Instagram uygulama sürüm bilgileri karşınıza gelecek. Buradan “Instagram ön bellek temizle” seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Bu işlemler beraber ön bellek temizlemesi yapıp ardından canlı yayın özelliğinin kullanılıp kullanılmadığını da görebiliyorsunuz.

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 2 Ortalama: 3]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir