YGS Sosyal Medyada Büyük Yankı Uyandırdı

YGS Sosyal Medyada Büyük Yankı Uyandırdı

Lise öğrencilerinin yanı sıra üniversite eğitimi almak isteyen birçok kişinin geçmek zorunda olduğu sınavların başında gelen YGS bu senede tamamlandı. Geçtiğimiz hafta sonu yapılan sınavda her zaman olduğu gibi birçok öğrenci ve dışarıdan adaylar sınava girdi. Bu sene geçen seneye göre çok daha fazla kişinin katılımı ile gerçekleştirilen sınava 2.5 milyon kişi katıldı. Sınavdan sonra soruların verildiği yönünde birçok haberin ortaya çıkması ise büyük bir yankı uyandırdı. Söz konusu iddialara göre sınav sonrasında ÖSYM soruların sadece yüze 20’lik bir kısmını açıklarken bir kullanıcı sosyal medya üzerinden soruların tamamının fotoğrafını paylaştı.
Bir anda soruları karşılarında göre adaylar ise gerek sosyal medya da gerekse de forumlarda olaya büyük tepki gösterdi. Tüm bunlarla beraber soruların kimin tarafından servis edildiği ise araştırılmaya başlandı. Soruların çalınması gibi bir durumla mı karşı karşıya kalındığı bilinmezken ÖSYM kriz masası oluşturdu. Oluşturulan kriz masasına üst düzey müdürler ve kitapçık sorumlusu müdürler çağırıldı. Yapılan açıklamaya göre iddiaların değerlendirildiği ve eğer gerçekliği var ise gereğinin yapılacağı belirtildi. Sınava giren adaylar ise yapılan bu açıklamalara rağmen tepki göstermeye devam ediyor. Durumun nasıl sonuçlanacağı bilinmezken konu hakkında ÖSYM’den gelecek olan açıklama da merak edilmeye başlandı. Zira bu konu hakkında ÖSYM’nin de oldukça ciddi önlemler aldığı belirtiliyor.

Sınav Sistemi Değişti

Eski sistemde ÖSS olarak bilinen üniversite öğrenci seçme sınavı artık iki aşamalı olarak düzenleniyor. İlk sınav YGS’de belirtilen baraj puanının geçilmesi durumunda adaylar ikinci seviye sınavına LYS’ye giriş yapıyor. İki sınavlı bu sistem ise kopya yöntemlerine eski sisteme göre çok daha açık bir sınav olarak biliniyor. Zira daha öncede bu sınav sisteminde birçok kez kopya girişiminin olduğu biliniyor. Hal böyle olunca hemen her sene sınavın güvenlik önlemleri biraz daha arttırılıyor. Sınava girerken üst aramasına kadar yapılması özellikle YGS sınavı için ne kadar ciddi güvenlik önlemleri alındığını da ortaya koyuyor.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Bildirimlerini Telefon Ekranından Nasıl Görebilirim?

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: Instagram Adresinden IP Adresi Bulunabilir Mi Bulma Yerini Öğrenme

Tüm bunlarla beraber artık sınav sırasında öğrenciler kamera ile izleniyor. Tüm güvenlik önlemleriyle beraber geçtiğimiz Pazar gününde bir kez daha düzenlenen YGS sınavında diğer sınavlarda rastlanmayan bir durum yaşandı. Zira tüm aramalara rağmen sınava cep telefonu sokmayı başaran bir öğrenci sınava başlamadan önce dağıtılan soru kitapçıklarının fotoğrafını Instagram hesabından paylaştı. Instagram hesabından paylaşılan fotoğraflar sonrasında ise hemen yetkililer harekete geçti. Öğrenci ile ilgili kamera kayıtlarını da inceleyen yetkililer Instagram hesabından yapılan paylaşımlar için “Pazar günü yapılan YGS başlamadan önce bir adayın soru kitapçığını ve boş cevap kağıdını sosyal medyada paylaştığını tespit ettik. Sınav sonrasında da adayın sınav salonunu tespit ederek kamera kayıtlarını inceledik. Adayın kural ihlaline giren paylaşım yaptığını bu kayıtlardan doğrulatarak adayın sınavını iptal ettik ve aday hakkında idari işlem başlatıldı” ifadelerini kullanarak öğrencinin sınavının iptal edildiği açıklandı.

İlginizi çekebilecek diğer sayfalar; https://instagramtakipcisatinal.com/instagram-igtv/begeni-satin-al

Sosyal Medya hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
YGS Sosyal Medyada Büyük Yankı Uyandırdı
4.5 (89.13%) 276 vote[s]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir