YKS Nedir?

YKS Nedir?

Üniversite sınav sisteminin değişmesiyle beraber yeni sistemde adaylar lys ve lys yerine yks adı verilen yeni sınava tabi tutuluyorlar. Önceki sistemden farklı olarak yks sınavı üç aşamadan oluşuyor. Adaylar üniversiteye yerleşebilmek için girmeleri zorunlu olan bu sınav için bir yıl boyunca emek harcıyorlar. Peki yeni getirilen sınav sistemi yks nedir ve yks başvuru tarihi ne zaman? Adayların geleceklerini belirleyen yks hakkında merak edilen her şeyi detaylı olarak bu yazımızda anlattık.

Ygs ve lys sınav sisteminde görülen eksiklikler sonrası yürürlüğe sokulan yks sistemi üç aşamadan oluşuyor.  İlk aşama olan tyt sınavı her adayın girmesi zorunlu olan ortak bir sınav. Diğer sınavlar olan ayt ve ydt ise adayların alanlarına göre girecekleri sınavlar. Tyt sınavında baraj puanını geçmeyi başaran adaylar ayt veya ydt sınavlarına girmek için hak sahibi oluyorlar. Yks sınav sisteminde 2 yıllık bölümlerden tercih yapmak isteyen bireyler tyt puanlarıyla, 4 yıllık bölümlerden tercih yapmak isteyen bireylerse ayt veya ydt puanlarıyla tercih yapabilmekteler.

YKS Sınavı Ne Zaman?

Adayların pek çoğu yks başvuru tarihi ve yks ne zaman merak ediyor. Yks başvuru tarihi 6 Şubat 2020 olarak adaylara bildirildi. Adaylar duyurulan bu tarihten itibaren yks sınavı için gerekli başvuruları yapabilecekler. Yks başvuru tarihi ise 3 Mart 2020 tarihinde sonlanacak. Yks sınavı için belirlenen geç başvuru süresiyse 18 Mart 2020 tarihinde başlıyor. 19 Mart 2020 saat 23:59 itibariyle yks geç başvuru süresi doluyor. Yks sınavına girecek olan adayların duyurulmuş olan bu süreler içerisinde başvurularını yapmalarını gerekiyor. (ÖSYM)

Duyurulan yks sınav tarihleriyse şu şekilde:

  • TYT sınavı: 20.06.2020
  • AYT sınavı: 21.06.2020
  • YDT sınavı: 21.06.2020
yks nedir

YKS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Yks puan hesaplama işlemiyse şu şekilde gerçekleştirilecek:

  • Adayların sınavda işaretledikleri doğru ve yanlış sayıları belirlenecek.
  • Dört yanlış bir doğruyu götürecek şekilde ham puan hesaplaması yapılacak.
  • Sınava giren adayların testten almış oldukları ham puanlar baz alınarak girmiş oldukları testin standart sapması ve ortalaması hesaplanacak.
  • Hesaplanan standart sapma ve ortalamalar baz alınarak standart sapması 10 ve ortalaması 50 olmak üzere adayların standart puanları hesaplanacak.
  • Sınav sonrasında yapılan testte hatalı herhangi bir soruya rastlanırsa belirtilen testte adayların en az bir sorusu bile cevaplıysa hatalı sorunun doğru yapıldığı kabul edilecek ve puanlar testteki diğer sorulara vermiş oldukları cevaplar baz alınarak hesaplanacak.

YKS Tercih Sonuçları

Yks tercih işlemlerinin ne zaman yapılacağı hakkında kesin bir bilgi henüz bulunmuyor. Ancak 20-21 Haziran arasında gerçekleştirilecek olan ayt ve ydt sınavlarının sonuçları 23 Haziran’da açıklanacak. Yks tercih sonuçları hakkındaysa herhangi bir açıklama bulunmuyor. 23 Haziran tarihinden sonra açıklanması bekleniyor.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

Sosyal medya ürün ve hizmetlerimizi kullanarak kişisel hesaplarınız ve işletmelerinizi büyütebilirsiniz; https://instagramtakipcisatinal.com/spotify-takipci-satin-al

YKS Nedir?

YKS, Yükseköğretim Kurumları Sınavı anlamına gelmekte olan üniversiteye giriş sınavıdır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir