YSK Nedir? YSK Üyeleri Nasıl Seçilir?

YSK Nedir? YSK Üyeleri Nasıl Seçilir?

YSK ülkemizde yönetimsel anlamda görev yapan, yapmış olduğu önemli iş nedeniyle ülkemizin demokrasisinin düzgün bir şekilde yürümesine yardımcı olmaktadır. Üst yargı organı olarak hizmet vermeye başlayan kurum 16 Şubat 1950 tarihinden itibaren görev yapmaya başlamıştır.

YSK’nın kurulmasının amacı seçimlerin genel anlamda yönetilmesi, denetiminin yapılması ve yargısal anlamda seçim denetiminin gerçekleştirilmesidir. Kurum toplamda 11 üyeden oluşmaktadır. 7 adet asıl üye ve bunları destekleyen 4 adet yedek üye burada görev yapmaktadır. Altı üye Yargıtay’dan beş tanesiyse Danıştay’dan gelmektedir.

YSK Nedir?

YSK yani Yüksek Seçim Kurulu ülkemizde gerçekleştirilen seçimlerin yönetilmesi ve denetlenmesi amacıyla kurulmuştur. YSK’nın temeli yargıdan oluşmaktadır. 7 adet asıl 4 yedek üyenin 6 tanesi Yargıtay üzerinden 5 tanesiyse Danıştay tarafında atanmaktadır. Seçimin gerçekleşmesine sağlamakla görevliyken aynı zamanda seçimde yaşanabilecek yargısal sorunların giderilmesi içinde görev yapması gerekmektedir.

Sistemin işlemesi için öncelikle bir başkan ve başkan yardımcısı seçilmektedir. Bunun için üyelerin gizli oyuna başvurulur. Salt çoğunluk sağlandığında başkan ve vekili seçilerek altı yıllık görevlerine başlayacaktır. Bu süre bittikten sonra isteyen üye tekrar seçilmek için başvuru da bulunabilir.

Ülkemizde gerçekleştirilen milletvekilliği, il genel meclis üyeliği, belediye başkanlığı, cumhurbaşkanlığı, belediye meclis üyeliği, muhtarlık, ihtiyar heyeti gibi tüm seçimlerin denetimini, yönetiminin gerçekleştirmekle görevlidir.

YSK Üyeleri Nasıl Seçiliyor?

YSK üyelerini seçmekle görevli olan yargının en üst noktasında bulunan Danıştay ve Yargıtay görevlidir. Yargıtay kendi içerisinde 6 üyeyi buraya seçerken, Danıştay’sa 5 tane üyeyi seçmektedir. Bunun için belirlenen şartlar sağlandıktan sonra tavsiye üzerine veya aday olarak burası için üyeler seçilmektedir. Başkan ve başkan vekili buraya seçilen insanların tavsiyesi üzerine kendi aralarında yapılarak belirlenmektedir.

ysk nedir

YSK’nın geniş bir teşkilatlanma sistemi vardır. Merkezde teşkilatı Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü ile İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. İl merkezlerinde Seçim Kurulu Başkanlığı, ilçe merkezlerinde İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı ile yönetilmektedir. Sandık kurullarına kadar uzanan bir teşkilatlanma sistemiyle seçimlerin denetimini ve gerçekleştirmesini sağlamaktadır.

Bu yazıyı da sevebilirsiniz: SSD Ne İşe Yarar?

YSK Üyelerinin Görevleri Nelerdir?

Yüksek Seçim Kurulu üyeleri tarafından kullanılabilecek bazı yetkiler ve yerine getirilmesi gereken görevler mevcuttur. Bunları dikkatlice yapmak ve demokrasinin doğru şekilde işlemesini sağlamaları gerekiyor.

  • Seçim boyunda dürüstlük içerisinde tüm işleri yapmak ve yaptırmakla görevlidir.
  • TBMM üyelerine ait seçim tutanaklarını kabul etmelidir.
  • Cumhurbaşkanı seçiminin tutanaklarını kabul etmeli ve seçilene ait tutanak düzenlemelidir.
  • Zorunlu yayınlarda kullanılacak tanıtım programları hazırlamalıdır.
  • Engelli seçmenlerin oy kullanmalarını kolaylaştırmalıdır.
  • Yurt dışı seçimlerinin kolaylaştırmasını sağlamalıdır.
  • Anayasa ve diğer kanunlarla YSK’ya verilen tüm görevleri seçim sürecinde tarafsız, adil ve dürüst bir şekilde yerine getirmelidir.

YSK seçim zamanlarında çok öne çıkan ve diğer zamanlarda her zaman seçime hazırlık yapan bir kurumdur.

Genel kategori yazılarımız ile merak ettiğiniz tüm detaylara erişebilirsiniz.

YSK Seçimleri İptal Edebilir mi?

YSK seçimleri iptal etme, yeniden düzenleme gibi haklara doğrudan sahiptir.

YSK Üyeleri Kim Tarafından Belirlenir?

YSK üyeleri, Danıştay ve Yargıtay tarafından atanmaktadır.

Seçim Kartları YSK Tarafından mı Hazırlanır?

Seçim kartları direkt olarak YSK tarafından belirlenir ve muhtarlar aracılığı ile seçmene ulaştırılır.

Genel hakkındaki bir önceki yazımız olan ile de ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz.
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Gösterilecek yorum yok.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir