Facebook Grup Kurma ve Grup Ayarlarını Yapma

| Ağustos 19, 2018 | Genel

Eğer bir kitleniz var ise bu kitleyi birbiri ile etkileşim içerisine sokmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte yeni bir kitle oluşturabilir ve hatta bir ürün hakkında o ürünü kullananlar ile birlikte bir topluluk oluşturmak için Facebook grup kurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Facebook grup oluşturmanın bazı işlem basamakları mevcuttur. Bu basamakları takip ederek kendi grubunuzu oluşturabilir ve bu grubun yöneticiliğini yapabilirsiniz. Facebook grup kurma işlemi ile birlikte var olan bir kitleniz varsa o kitleyi oluşturacağınız gruba ekleyerek ya da yeni bir kitle yaratarak grup içerisinde bir etkileşim olmasını sağlayabilirsiniz. Facebook grup kurma işlemi Facebook’ta bir sayfa oluşturma işlemine göre daha etkilidir. Şöyle ki Facebook’ta grup oluştursanız, sayfaya kıyasla grupta daha çok etkileşim yaratırsınız. Aynı zamanda insanlar grup içerisinde birbirini daha iyi tanır ve bu da grubunuza ayrı bir samimiyet katar.

Facebook Grup Nasıl Kurulur?

Günümüzde Facebook’ta birçok popüler grup mevcuttur. Bu popüler gruplarla birlikte siz Facebook’ta popüler bir grup sahibi olmak istiyorsanız, bu makale sizlere rehberlik edecektir. Facebook grup kurma basamaklarını takip ederek kolay bir şekilde kendi Facebook grubunuzu oluşturabilirsiniz.

Facebook grup kurmak için herhangi bir ücret talep etmemektedir. Facebook grubunuzda dilediğiniz herhangi bir kişiyi yönetici ya da moderatör olarak atayabilirsiniz. Böylelikle bu kişilerin belirli bir yetkiye sahip olmalarını sağlayabilirsiniz. Facebook grubunuz, katılımcı sayısı arttıkça etkileşim artacak ve grubunuzu bu bağlamda geliştirebileceksiniz.

Facebook grup kurma ve yönetme işlemini yaparken bu konu ile alakalı bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Bahsettiğimiz bu hususlardan bir tanesi gizlilik ayarlarıdır. Gizlilik ayarlarının seçeneklerini takip ederek grubunuzu Facebook’ta aratma yolu ile bulabilecek kişileri engelleyebilir ya da aktif hale getirebilirsiniz. Facebook grubunuz siz dilerseniz herkes tarafından görülebilir. Herkes tarafından görülmesini istemezseniz de gizlilik ayarlarından bunu kapatabilir ve sadece grubunuza dahil olan kullanıcılar grubunuzu görebilir. Yukarıda bahsettiğimiz Facebook grup basamakları konusuna gelirsek:

  • Tarayıcınız aracılığı ile “Facebook” hesabına giriş yapın.
  • Platformun sağ üst tarafında bulunan “aşağı ve yukarı” şeklinde oklar mevcuttur. Oklar bulunduğu butona tıklayın
  • Sonrasında “Grup Kur” butonuna tıklayın
  • Son olarak grubun adını, gruba katılmasını istediğiniz kişileri ve gizliliğini belirleyerek “Oluştur” butonuna tıklayın.

Bu basamakları tek tek hallettikten sonra Facebook grup kurma işleminiz başarıyla gerçekleşmiş olacak. Aynı zamanda artık Facebook grubu sahibisiniz. Bundan sonraki süreçte gizlilik ayarları gibi ayarları sonradan değiştirebilirsiniz. Böyle bir imkanınız mevcuttur. Facebook grup işlemini halledip, grubu oluşturduğunuz için tüm ayarlarınızı sonradan da yapabilirsiniz. Aynı zamanda dilediğiniz kişileri sonradan grubunuza dahil edebilirsiniz.

Facebook grup kurma işlemi geçildikten sonra artık katılımcı kazanmaya yönelik adımlar atmanız gerekmektedir. Bunun için çeşit çeşit düşünce toplulukları ve farklı türlerde gruplar mevcuttur. Sizlerde grubunuzu oluşturduktan sonra katılımcı kazanmak için girişimlerde bulunmalısınız. Açtığınız grubun dalı Facebook’un diğer grup dallarından farklı ise kullanıcı kazanmanız çok daha kolay bir hale gelir.

Facebook Grup Ayarları Nasıl Yapılır?

Facebook’ta bir grup kurmadan önce grubun kuruluş amacını ve hedefini belirlemeniz büyük önem arz eder. Grubunuzu niçin kurduğunuzu iyi bilmeniz gerekmektedir. Grubunuzu kime duyuruyorsunuz? Politik bir hareket mi başlatmak istiyorsunuz? Grubunuzu bir konuyu tartışma amacıyla mı kuruyorsunuz? Grubunuzda ki üyeler, üyeliklerini gizli tutabilecekler mi? Bu ve bunun gibi soruların kafadan cevabını bilmek sizlere yol gösterir. Bu soruların cevabını verebiliyorsanız grubunuzun gizlilik ayarını ne şekilde olması gerektiği de otomatik olarak kafanızda canlanır.

Herkese açık bir biçimde, organizasyonu, işletmeyi, markayı ya da ünlü bir ismi tanıtmak amacı ile kurulan Facebook sayfaları genellikle herkese açık şekilde kurulurlar. Fakat her grup tabi ki de herkese açık değildir. Demek istediğimi şey bazı grupları sadece gruba üye olan insanlar görebilir. Onların dışındaki hiçbir Facebook kullanıcısı kurulan grubu göremez. Facebook’ta grup oluşturduğunuz zaman karşınıza gizlilik ayarları için 3 seçenek çıkar. Bu 3 seçenek Herkese açık grup, kapalı grup ve gizli grup şeklinde sıralanır. Bu seçeneklerden herhangi birini tercih ettikten sonra gruba kimlerin üye olabileceğini ya da grubu kimlerin görebileceğini baştan belirlemiş olursunuz.

Herkese açık olan Facebook grupları iyi niyetli yaklaşmayan kullanıcılardan tutun ünlü isimlere kadar herkes tarafından görülebilir. Ayrıca, kapalı ya da herkese açık olan Facebook grupları arama sonuçlarına da dahildir. Grubunuz politik bir amaç ile kurulmuş ise bunu bilmenizin size oldukça faydası olacaktır.

Facebook Gizlilik

Facebook grubunda, grubun yöneticisi olan her kullanıcının daha önce belirlenmiş olan gizlilik ayarlarını değiştirme yetkisi vardır. Fakat beş bin üyeden daha fazla üyesi olan grubun ayarları, grup üyelerinin daha önce yaptıkları paylaşımları kötü niyetli kullanıcılardan korumak amacıyla yalnızca daha kısıtlayıcı bir ayar vasıtasıyla değiştirilebilir. Örnek olarak, eğer grubunuz herkese açık bir grup ise bunu kapalıya çevirebilirsiniz ya da grubunuz kapalıysa bunu gizliye çevirebilirsiniz. Fakat grubunuzun ayarlarını daha da kısıtlamak istiyorsanız, bu ayar sabitlenmeden önce Facebook sizlere tam 1 günlük bir zaman tanır. Grubunuzda ister 3 ister 10.000 üye olsun, yapılan tüm değişiklikler grup üyelerini Facebook tarafından bildirilir.

Grubunuzun gizlilik ayarları oldukça fazla kısıtlayıcı olsa bile Facebook grup içerisindeki tüm gönderileri görebilir. Facebook, grubun içeriğini ve bilgilerini grubun içerisine yanlış bir şeyler dolanıyor ise güvenlik güçleri ile paylaşabilir. Ayrıca, grubun üyeleri grupta paylaşılmış herhangi bir yazıyı, videoyu, gönderiyi gizli olsa dahi rapor edebilir. Rapor edilmiş gönderi eğer ki Facebook Topluluk Standartlarını ihlal ediyorsa grup silinebilir. Ayrıca bu tür içerikleri paylaşan üyelerin Facebook’a erişimi engellenebilir.

Facebook Grup Kurma ve Grup Ayarlarını Yapma
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.