Hashtag Kullanımı Nasıl Yapılmalıdır?

Popüler paylaşım uygulaması Instagram’da tıpkı diğer sosyal platformlarda olduğu gibi Hashtag kullanımının çok önemli bir yeri var. Hatta Instagram’da diğer sosyal platformlardan daha da fazla önemli desek yanlış olmaz sanırım.

Hashtag Instagram’da paylaşımlarınızın daha kolay ulaşılabilmesini sağlıyor. Durum böyleyken Instagram’da paylaşım yaparken kullandığımız Hashtag’leri nasıl daha verimli şekilde kullanabileceğinizi bilmek ister miydiniz? Gelin şimdi Instagram’da Hashtag kullanımına hep birlikte bakalım.

Kullandığınız Hashtag’ler Paylaşımınızla Uyumlu Olsun

hashtag-kullanimi

Instagram’da paylaşım yaparken hepimiz Hashtag’lerden yararlanıyoruz. Ancak kullandığımız Hashag’ler ne kadar doğru?

Birçok Instagram kullanıcısı işte bu noktada büyük bir hata yapıyor. Paylaşım yaptığı şey her ne ise Hashtag kullanırken çok alakasız Hashtag’ler giriyor. Ama bu yapılan şey aslında paylaşımınızın çok kullanıcıya ulaşıp takipçi sayınızın artmasından daha çok, kullanıcıların paylaşımınıza duyduğu ilgi azalıyor ve hatta sizin takipçileriniz bile takipten çıkabiliyor.

Bu yüzden yaptığınız paylaşımlara uygun Hashtag’ler girmeye özen gösterin.

Çok Fazla Hashtag Girmekten Kaçının

Diğer önemli bir konu da çok fazla paylaşımlarımızda çok fazla Hashtag girilmesi. 30 tane Hashtag girmek yerine 10-12 tane girmek sizin için avantaj sağlar.

Ne kadar çok Hashtag girersem o kadar çok kullanıcıya ulaşırım. İşte böyle bir mantık yok maalesef. O girdiğiniz gereksiz Hashtag’ler size avantajdan çok dezavantaj sağlar. Ortalamayı iyi ayarlamak sizin işinize yarayacaktır.

Bir paylaşımda gördüğünüz 30 tane Hashtag düşünün. Tabi bu 30 Hashtag’in yarısı gereksiz Hashtag’lerden oluşuyor. Bir de en fazla 10-12 Hashtag’li bir paylaşım düşünün. Hangisi sizin için daha değerli bir paylaşım?

Paylaşımlarınızda gereksiz fazlalık olan Hashtag’leri girmemek için şöyle bir yöntem tavsiye edebiliriz. Paylaşım yaptığınız şeyler ne ile alakalı ise ona uygun Hashtag’leri bir kenara yazıp onları paylaşımınızda kullanabilirsiniz.

Popüler ve Az Kullanılan Hashtag’leri Tercih Edin

hashtag-ile-paylasim-yapmak

Paylaşımlarınızın daha fazla kullanıcıya ulaşmasını isteyebilirsiniz. Bunun için Hashtag kullanırken popüler ve çok kullanılan Hashtag’leri tercih edebilirsiniz. Ama bu yaptığınız şey yanlış. Çünkü çok kullanılan Hashtag’de paylaşımınızın daha fazla kişiye ulaşmasından çok daha az kişiye ulaşmasına sebep olabilir. Çünkü zaten oldukça çok kişi tarafından kullanılan bir Hashtag olduğu için sizin paylaşımınızın diğer paylaşımlar arasında kaybolma ihtimali yok değil.

Bunun yerine daha az ama popüler olan Hashtag’leri tercih etmeniz paylaşımınızın daha üst sıralarda yer alıp kaybolmamasını sağlar.

Yaptığınız Paylaşımlar İle İlgili Hashtag Listesi Oluşturun

Paylaşımlarınızda kullandığınız Hashtag’leri listeleyin. Örneğin yemek ile ilgili yaptığınız paylaşımların listesi veya araba ile ilgili yaptığınız paylaşımların listesi gibi. Bu şekilde paylaşımız ile alakalı Hashtag’leri listeleyip kaydedebilirsiniz.

Daha sonra yaptığınız paylaşımlarda listelediğiniz Hashtag’leri direk kopyalayıp hem Hashtag kullanırken unuttuğunuz şeyleri eksiksiz bir biçimde girmiş hem de zamandan kazanmış olacaksınız.

Özet geçmek gerekirse Instagram’da Hashtag kullanımı paylaşımlarınız açısından hayati önem taşır. Ancak Hashtag kullanırken paylaşımınızla alakalı olmasına, popüler olmasına ve az ama öz olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer doğru şekilde Hashtag kullanırsak bu bize daha çok beğeni ve takipçi sayısı olarak geri dönecektir.

Hashtag Kullanımı Nasıl Yapılmalıdır?
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.