Instagram Canlı Yayın ve Silinebilir Direct Mesaj Özelliği

Popüler paylaşım platformu Instagram’ın merakla beklenen özelliği olan canlı yayın özelliği kullanıcılara sunulmaya başlandı. Instagram Hikayelere eklenen özellik ile artık kullanıcılar canlı yayın yapabilecek. Daha önce canlı yayın özelliği Facebook, Periscope gibi uygulamalarda kullanılıyordu.

instagram-canli-yayin-guncellemesi

Instagram’ın canlı yayın özelliği Stories içerisinde yer alıyor. Yani Hikayelere bağlı bir özellik. Özelliğe şöyle bir baktığımızda yapısının Periscope’a benzediğini söyleyebiliriz. Hatta izleyici yorumları ve yayına kalp gönderme kısmı birebir aynı desek yalan olmaz.

Instagram özellikle son dönemlerde Snapchat’den aldığı bazı özelliklerle tepki toplamıştı. Ardından zaman geçtikçe kullanıcılar Instagram’ın getirdiği yenilikten memnun kalmaya başlamışlardı. Şimdi ise yine bir başka rakip olan Periscope benzeri canlı yayın özelliğini kullanıcılarına sundu. Bakalım bu sefer tepkiler nasıl olacak?

Canlı yayın özelliğine şöyle bir baktığımızda dediğimiz gibi izleyici yorumları kısmı ve kalp gönderiminin yanı sıra beğendiğiniz mesajı ekrana sabitleme olayı da getirilmiş. Bunun dışında canlı yayınınızı tamamen yorumlara kapatabiliyorsunuz. Anlık olarak yayınınızı kaç kişinin izlediğini de bu özellik ile görebiliyorsunuz.

Canlı yayın yapmak için hikayeler kısmında yer alan “Live” sekmesine tıklamanız yeterli. En popüler canlı yayınlara ise “Top Live” kısmından ulaşabilirsiniz.

Aslında Instagram bu güncelleme ile bütün sosyal platformlarda yapabildiklerinizi burada yapabilirsiniz mesajı veriyor.

Silinebilir Mesaj Özelliği

instagram-silinebilir-direct-mesaj

Bu özellik de güncellemeyle kullanıcılara sunulan diğer yeniliklerden biri. Herkesin canlı yayın özelliğine odaklanmasıyla gözden kaçırdığı güzel bir özellik.

Instagram silinebilir mesaj özelliği ile daha güvenli bir platform yaratmayı amaçlıyor. Kullanıcılar birbirlerine videolu, fotoğraflı veya yazarak mesaj gönderebilecekler ve gönderdikleri bu mesajlar saniyeler içerisinde silinecek. Bu özelliği yalnızca sizleri takip eden kişiler için kullanabileceksiniz. Eğer mesajlaşma sırasında karşınızdaki screenshot alırsa bu durum size bildirilecek.

Özellikle birçok ünlü isim hesaplarının hacklenmesi ve özel mesajlaşmalarının ortaya çıkmasıyla gündeme gelmişti. Bu tarz durumların önüne geçebilmek adına yapılmış güzel bir hamle diyebiliriz. Yaptığınız özel yazışmalar artık kimse tarafından kontrol edilemeyecek. Silinebilir yerine güvenilir mesajlaşma sistemi de denilebilir.

Canlı Yayın Özelliği Yeni Bir Takipçi Arttırma Seçeneği Mi?

Canlı yayın özelliğinin gelmesiyle Instagram’da takipçi arttırmak için farklı bir seçenek de ortaya çıkmış oldu. Bu özelliği aktif ve verimli bir biçimde kullanan kullanıcılar takipçi sayılarında belirli bir artış görebilirler.

Yeni Güncelleme ile Instagram Kullanıcı Kitlesini Arttırmayı Hedefliyor

instagram-yeni-ozellikler

Her yeni güncellemeyle farklı özelliklerle karşımıza çıkan Instagram getirdiği yenilikler ile kullanıcı kitlesinde de artışı hedefliyor. Hikayeler özelliğini şuan için günlük 100 milyon kullanıcı, Direct özelliğini ise 300 milyondan fazla kullanıcı kullanıyor. Bu gelen yeniliklerle bu sayı bir hayli artacak.

Instagram mevcut kitleyi en iyi şekilde değerlendiriyor ve kullanıcı etkileşimini her gelen güncellemeyle arttırıyor. Instagram bakalım ilerleyen günlerde ne gibi yeniliklerle karşımıza çıkıp bizleri şaşırtacak merakla bekliyoruz.

Instagram Canlı Yayın ve Silinebilir Direct Mesaj Özelliği
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.