Instagram Hesap Pazarlama İçin 5 Altın Kural

| Ocak 02, 2017 | Genel, Instagram Destek

instagramda-pazarlama-icin

Instagram hesapları farklı amaçlar doğrultusunda açılabilir. Bunlar arasında tabi ki değişik görüşler söz konusudur. Örneğin bireysel hesaplar çoğunlukla sosyal statüyü arttırarak çevrenizi genişletmeyi amaçlar. Bir gruba hitap eden daha geniş hesaplar ise çoğunlukla eğlence ve ortam amacı güder. Bir tık üstü ise pazarlama ve ticaret amaçlı kurumsal hesaplar olarak nitelendirilebilir. Ürün ya da hizmet güdümünde olan bu hesapların her zaman reklam ve sponsor arayışı dikkat çeker.

Instagram’da pazarlama noktasında dikkat edilmesi gereken hususlar ise her yıl değil, her ay değişebilmektedir. Her gelen güvenlik ve kural güncellemesi biraz daha dikkatli, biraz daha farklı bir yol izlemenizi sağlamayı amaçlar. Çünkü her seferinde daha adil ve daha kullanıcı odaklı bir sosyal ağ yaratılmaya çalışılır. Bazı şeyler sabit gibi görünse de aslında üzerine ekstradan eklemeler bulunmaktadır.

 1. Açıklayıcı kısa metinler ve mevcut ürün ya da hizmetin tanımı

Birçok Instagram sayfası pazarlama açısından yanlış yol izleyebiliyor. Bilhassa olmayan bir ürün ya da hizmet için paylaşımlar yapılabiliyor. Bu başta tüketiciyi kandırmak olarak görülüyorken sonrasında daha büyük sorunlara ve ismin kötülenmesine yol açabilmektedir.

 1. Aşırı Hashtag Kullanımı Ticareti Öldürüyor

Eğer bir ürün paylaşımı yaptıysanız yalnızca ürüne, ürünle ilgilenen gruba ya da ürünün fonksiyonlarına yönelik bir hashtag kullanmalısınız. Kullanılacak etiket sayısının ise 10’u geçmemesi en önemli noktadır. Bir ürün için paylaşılan 30 etiket itici bir e-ticaret görünümünün kaynağıdır.

 1. Orijinal Ürünler ve Hizmet Açıklamaları

Bir ürün satıyorsanız temsili fotoğraf kullanmak, sunacağınız hizmete dahil olmayan bir durumu sentezlemek size müşteri kazandırmayacaktır. Kısa vadede çekeceğiniz dikkat kadar kısa vadede kaybedeceğiniz büyük kitleler gözünüzden kaçmayacak boyutlara ulaşabilir.

 1. Instagram Bio Kısmında Mutlaka Resmi Bir Adres Olmalı
Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram Hikayelerine Müzik Ekleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Tabi ki dijital bir ajans ya da dijital satış yapan bir butik hesapsanız resmi bir adres sunamayabilirsiniz. Ancak en azından kurumsal bir kimliğe bürünerek kendinize, ürününüze ya da hizmetinize ait bir web sitesi linki paylaşmanız gerekir. Bu kullanıcıların güven algoritmasında önemli bir yer etmektedir.

 1. Güvenilirliğinizi Arttırın

E-ticaret ve Instagram pazarlama konusunda hesabınızın güvenilirliğini daha üst seviyeye çekmenin birkaç farklı alternatifi vardır.

 • Whatsapp ya da telefon numarasıyla destek hizmeti
 • DM dönüşlerinde hız ve ilgi
 • Yapılan yorumlara yanıt
 • Farklı sosyal ağlarla aynı etkileşimleri sağlama
 • Kullanıcı deneyimlerini geliştirme ve her zaman bir üst kaliteye ulaşma gayreti
 • Ürün ve hizmet kalitesini kullanıcı tabanlı yayımlama
 • Görüş, öneri ve şikâyetlere aynı hassasiyette dönüş

 

Instagram Hesap Pazarlama İçin 5 Altın Kural
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +