Instagram Hikayeler Özelliğini Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

Instagram stories yani hikayeler özelliğini kullanıcılara sunduktan sonra aldığı güncellemelerle geliştirmeye devam ediyor. Son yayınlanan Instagram güncellemesiyle birlikte hikayeler özelliğine mention, link ve boomerang gibi özellikler getirilmişti. Bu özelliklerin gelmesiyle birlikte hikayelere olan ilgi daha da arttı.

Bildiğiniz gibi hikayeler özelliği tıpkı Snapchat’deki gibi 24 saat içerisinde otomatik silinen paylaşımlar yapmanıza olanak tanıyor. Stories kısmı Instagram uygulamasının en üstünde yer alır. Burada hikayesini paylaşmış arkadaşlarınızı ve kendi yaptığınız paylaşımları görebilirsiniz.

Hikayeler özelliği sürekli gelişirken özellikle daha hikayeleri deneyim etmemiş kullanıcıların işine yarayacak bilgileri sizlere sunuyoruz.

Instagram Hikaye Ekleme

instagram-hikaye-ekleme

Instagram’da hikaye ekleme çok kolay. Hikaye çekmek için hemen ekranın sol üst köşesinde yer alan “+” işaretine basmanız yeterli. Bastıktan sonra karşınıza çekim ekranı gelecek. Artık hikayenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Instagram Hikayeler İçerisindeki Fotoğrafı Silmek

instagram-hikaye-silme

Hikayenizde yer alan bir fotoğraftan memnun kalmadınız ve silmek istiyorsunuz. Şimdi nasıl fotoğraf sileceğinize bir bakalım.
Instagram hikayeler içerisine koyduğunuz bir fotoğrafı silmek için ilk önce hikayenizi açıyorsunuz. Daha sonra paylaşımın köşesindeki “…” işaretine tıklıyorsunuz. Ardından çıkan ekranda sil deyip, silme işlemini onaylıyorsunuz.

Hikayelerinizi Kimler İzliyor?

instagram-hikaye-lerinizi-gizleme

Paylaştığınız hikayelerinizi kimlerin izlediğini görmek isteyebilirsiniz. Snapchat’de bulunan bu özellik Instagram’da da mevcut.

Paylaştığınız hikayeleri kimlerin gördüğünü merak ediyorsanız hikayeye tıklayıp daha sonra ekranı yukarı doğru kaydırmanız yeterli. Karşınıza hikayelerinize kimlerin baktığı çıkacak. Özellikle Instagram ve diğer sosyal medyalarda profiline kimlerin baktığını çeşitli yollarla öğrenmeye çalışan ama öğrenemeyen kullanıcılar için çok büyük bir kolaylık olmuş. Unutulmaması gereken bir diğer önemli konu da paylaştığınız hikayelerin süresi 24 saat olduğundan dolayı kimlerin izlediğini görmek için paylaşım silinmeden bakmanız lazım.

Hikayeler Paylaşımınızı Telefonunuza Kaydetme

instagram-hikaye-kaydetme

Hikayeler özelliğinde 24 saat içerisinde kaybolan paylaşımlar yaptığınız için bu paylaşımları geri getirme şansınız olmuyor. Ancak yaptığınız bu paylaşımların kaybolmamasını sağlamanın bir yolu var. Bunun için yapmanız gereken paylaşımınızı yayınlamadan önce aşağı ok tuşuna basıp oluşturduğunuz paylaşımınızı telefonunuza kaydedebilirsiniz. Bu sayede Instagram’da kaybolsa bile telefonunuzda saklamış olacaksınız.

Hikayelere Nasıl Mesaj Atabiliriz?

instagram-hikayeler-mesaj-gonderme

Hikayeler kısmında paylaşım yapmış bir kullanıcının hikayesine mesaj atmak için hikayeyi açıp sol alttan “mesaj gönder” demeniz yeterli olacaktır. Bu sayede hikayesini beğendiğiniz kişilere mesaj atabilirsiniz.

Hikayelerinize Mesaj Gönderecek Kişileri Siz Belirleyin

instagram-hikayeler-mesaj-gonderecek-kisiyi-belirleme

Hikayelerinizde her kullanıcının size mesaj göndermesini istemiyor olabilirsiniz. Normal şartlarda tüm kullanıcılar sizin hikayelerinize mesaj gönderebiliyor. Fakat bunu kısıtlama şansına da sahipsiniz. Bunun için yapmanız gereken profil ayarlarından hesap ayarları kısmına gelmek ve hikaye ayarlarına girmek. Sonrasında ise buradan size kimlerin mesaj gönderebileceğini seçebilirsiniz. Böylece artık her kullanıcı hikayelerinize mesaj atamayacak.

Instagram’ın şuan en popüler özelliklerinden biri olan hikayeler özelliğini denemediyseniz eğer bir bakmanızda yarar var. Hikayeler özelliği her güncellemeden sonra gelişmeye devam edeceğe benziyor.

Instagram Hikayeler Özelliğini Kullanırken Bilmeniz Gerekenler
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.