Instagram Hikayeleri Nasıl Kullanılır? İşletmeler İçin Tam Kılavuz

Instagram Hikayeleri, kullanıcıların fotoğraf ve videoları slayt gösterisi biçiminde paylaşmalarına olanak veren, fotoğraf ve video paylaşım uygulamasının 24 saat sonra kaybolan içerik sunumudur.

Kullanıcıların dikkatle seçilmiş küratörlüğünden ayrı olarak gerçek zamanlı paylaşım için bir alan olarak tasarlanmıştır. Hikayeler, her zamanki filtre seçeneklerinin ötesine de geçebiliyor, bu şekilde yaratıcılık için metin, çizim, çıkartmalar ve diğer özellikler sunuyor.

Snapchat Rakibi

24 saat sonra kaybolan ve kalıcı bir profilde görünmeyen içeriğe sahip Instagram Hikayeler, platformun Snapchat’e verdiği yanıttır. İkisinin arasındaki benzerlik sorulduğunda, Instagram CEO’su Kevin Systrom TechCrunch’a “Tüm övgüyü hak ediyor” dedi. Şunları da ekledi: “Yenilikçi olduğunuz zaman, bu harika bir duygu. Instagram gibi filtreleri ön plana getirmek için tüm övgüyü hak ediyor. Bu tek bir kişinin ya da platformun özel icat ettiği bir şey değil. Bu bir format ve bir ağa nasıl götürdüğünüzü ve kendi dönüşünüzü nasıl yapacağınızı anlatıyor.”

Uygulamada takip ettiğiniz hesapların yayınladığı Hikayeleri izlemek basittir. Ve yeni hesaplar bulmak mevcut arama araçlarıyla basitleştirilmiştir. Dahası, Instagram, Hikayeleri algoritmik olarak ele alarak takip ettiğiniz hesapların en iyileriyle etkileşime geçmeyi kolaylaştırır.

Uygulamanın algoritması, içeriğin kullanıcıların hem Instagram’da hem de Facebook’ta etkileşimde bulunduğu, kullanıcıların ana beslemesinin üstündeki çubukta Hikayelerin göründüğü sıraya karar verir. Ek olarak Instagram Hikayeler, keşfet sekmesinde görünür ve kullanıcıların yeni hikayeler ve buna bağlı olarak da profiller bulmasını kolaylaştırır.

Neden İş Profilleri İçin Instagram Hikayeleri Kullanmalısınız?

Hikayeler Ağustos 2016’da tanıtıldı, ancak şimdiden Instagrammerler üzerinde önemli bir etki yarattı. Bu kadar kısa sürede, bu özellik günlük 150 milyon aktif kullanıcıya sahipti. Aynı numaraya ulaşmak için Snapchat altı yılını vermişti. Ve insanlar arkadaşlarıyla bağlantı kurmak için sadece Instagram Hikayeleri kullanmıyor. En çok görüntülenen Hikayelerin üçte biri işletmelerden geliyor. Platform ayrıca etkileyici bazı etkileşim rakamlarına da sahiptir. Beş Instagram Hikayesinden biri görüntüleyenlerden doğrudan bir mesaj alır ve yaklaşık yüzde 70’i sesli izlenir – Facebook gibi platformlarda sessiz videoların yaygınlığından sonra daha başarılı bir atılım oldu diyebiliriz. Elbette, bu etkileyici sayılar, Instagram’ın ezici popülerliğinden dolayı küçük bir rakam değildir. Uygulamada, her gün ortalama 95 milyon fotoğraf ve video paylaşan ve 4,2 milyar yayın paylaşan 600 milyon kullanıcı var.

 

 

Instagram Hikayeleri Nasıl Kullanılır? İşletmeler İçin Tam Kılavuz
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.