Instagram Konum Bulmuyor Sorunu ve Çözümü

| Temmuz 21, 2018 | Genel

Instagram kullanıcıları, resim ya da videolarına konum eklemek istediklerinde bazen hata alabilirler. Instagram konum bulmuyor şeklinde ifadelerle yaşadıkları sorunu anlatmaya çalışan kullanıcılar, bu sorunun çözümü için farklı yolları denerler.

Instagram Konum Bulmuyor Sorunu Hakkında

Gelişen teknolojinin en önemli hediyelerinden bir tanesi olarak gösterilen akıllı telefonlar, sahip olduğu özellikler ile adeta insanları kendisine hayran bırakmaktadır. Söz konusu özelliklerden bir tanesi de konum bulma özelliğidir. Bu özellik, adından da anlaşılacağı gibi telefonun tam olarak nerede olduğu gösterir. Kullanıcılar bu sayede tam olarak nerede olduklarının paylaşımını yapabilirler.

Akıllı telefonlarda yer alan konum özelliğini birçok uygulama gibi Instagram da kullanmaktadır. Bu özellik sayesinde uygulama içinde yapılan paylaşımlara konumlar eklenmekte ve bu sayede diğer kullanıcıların görmesi sağlanmaktadır.

Instagram konum sorununda ise bu özellik devre dışı kalmakta ve kullanıcılar bir türlü konumlar fotoğraf ya da videolara ekleyememektedir.

Instagram Konum Bulmuyor Sorununun Çözüm Yolları

Instragram konum bulmuyor sorunu yaşayan kullanıcılar, bu sorunu farklı işlemler sonunda çözebilirler. Fakat burada bilinmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Söz konusu sorun, tek bir nedenden kaynaklanmadığı için öncelikle sorunun nedeninin tespit edilmesi gerekir. Daha sonra ise buna uygun çözüm yolları denenmelidir. Bu sorunun nedenleri ve çözüm yolları şunlardır:

İnternet Bağlantısının Olmaması: Bu özelliğin hatta uygulamanın kullanılabilmesi için internet bağlantısının olması gerekmektedir. Eğer internet yok ise böyle bir hata alınması muhtemeldir. Bunun için farklı uygulamalar üzerinden internetin olup olmadığı kontrol edilebilir.

Konum Özelliğinin Kapalı Olması: Akıllı telefonlarda yer alan konum özelliği açılıp devre dışı bırakılabiliyor. Eğer telefonlarda yer alan bu özellik kapalı ise kullanıcılar konum bulmuyor sorunu yaşayabiliyorlar. Bunun için konum özelliğinin açılması gerekiyor. Kullanıcılar, ana ekranda parmaklarını yukarıdan aşağıya doğru kaydırırsa farklı özelliklerin kontrol edilebildiği bir bölümün açıldığını görecekler. Bu bölümde yer alan konum simgesine basılarak konum özelliği aktif hale getirilebilir. Böylece yaşanan sorun çözülmüş olacaktır.

Konum Özelliğinin Uzun Süre Kapalı Kalmış Olması: Konum özelliği uzun süre kapalı kaldıktan sonra aktif hale gelmiş ise konumu tam olarak bulması biraz zaman alabilir. Bundan dolayı da kullanıcıların bir süre beklemeleri gerekmektedir. Bu süre sonunda konum bulunacak ve sorun kendiliğinden düzelecektir. Yani ekstra bir şey yapılmasına gerek yoktur.

Konum İzin İsteğinin Reddedilmiş Olması: Yaşanan sorunun bir başka sebebi ise konum izin isteği ile ilgilidir. Bilindiği gibi uygulamalar yüklenirken ya da yüklendikten sonraki kullanımlarda farklı izinler istemektedir. Bu izinlerin verilmemesi bazı özellikleri çalışamaz duruma getirebilir. Instagram konum bulmuyor şeklinde ifade edilen sorunun nedeni de bu durum olabilir. Eğer kullanıcılar izin vermemiş ise uygulamanın konumlara erişmesi mümkün olmayacaktır. Kullanıcıların konum kullanımına izin vermesi için aşağıda yer alan adımları izlemesi gerekiyor. Bu adımlar:

  • Telefonun ayarla kısmına giriş yapılmalıdır.
  • Ayarlarda “İzinler” bölümünün bulunması gerekiyor. Bazı telefonlarda “Uygulama ayarları” bazılarında ise “Güvenlik” bölümü içerisinde yer alıyor.
  • İzinler kısmına ulaştıktan sonra “Konum” izninin Instagram’a da verilmesi gerekiyor.

Yukarıdaki adımlar sonrasında sorun çözülecektir.

Instagram Uygulamasından Kaynaklanan Sorunlar

Yukarıda konum sorunun nedenleri ve bunların nasıl çözüleceğine dair farklı maddeler yer almaktadır. Söz konusu maddelere rağmen sorun devam ediyor ise ya telefonun konum özelliğinde bir problem vardır ya da bu sorun uygulamadan kaynaklanıyordur.

Telefonun konum özelliğinde sorun olup olmadığını anlamak için kullanıcıların farklı bir uygulama üzerinde bu özelliği denemesi gerekiyor. Eğer farklı bir uygulamada, konum özelliği sorunsuz bir şekilde çalışıyor ise telefonda sorun yoktur demektedir. Dolayısıyla da sorun uygulamayla ilgilidir.

Instagram konum bulmuyor sorununun çözümü için kullanıcıların Instagram uygulamasının güncellemesi gerekmektedir. Bunun için ise App Store ya da Google Play Store içerisinde yer uygulamaya giderek güncelleme olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer güncelleme var ise yapılmalıdır. Güncelleme yok ise bu defa kullanıcıların programı tamamen silmesi ve telefonlarından kaldırması gerekir. Bu işlemin ardından telefonların yeniden başlatılması da çözüm için etkili olacaktır. Bu aşamadan sonra ise Instagram uygulaması yeniden telefonlara yüklenmelidir. Böylece sorunun tamamen ortadan kalktığı görülecektir.

Sorun çözüldükten sonra kullanıcılar, Instagram üzerinden yaptıkları paylaşımlara rahatlıkla konum ekleyebildiklerini göreceklerdir. Bu da uygulamanın tamamen sorunsuz olarak kullanılması açısından son derece önemlidir.

Instagram konum bulmuyor sorunu ve çözümü konusunda sizleri bilgilendirmeye çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Konu hakkındaki ve tüm sosyal medya platformlarında yaşadığınız sorunları yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ekibimiz tarafından incelenen sorularınız en kısa sürede yanıtlanmaktadır. Instagram’ın yeni özelliklerinden haberdar olmak ve merak ettiklerinizi öğrenmek için sitemizi takipte kalın. Ayrıca Instagram Türk gerçek takipçi satın alma ve Instagram Türk gerçek beğeni satın alma konularında yardıma ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilir ve tüm sosyal medya uygulamalarındaki ihtiyaçlarınızı sitemizden karşılayabilirsiniz.

Instagram konum bulmuyor sorunu ve çözümü konusundaki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Instagram Konum Bulmuyor Sorunu ve Çözümü
5 (100%) 1 vote

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.