Instagram Sahte Hesap Bildirimi İçin Yapılması Gerekenler

Instagram destek

Instagram’ın yükselişi tartışmasız bir şekilde gözler önünde. Hem uygulama bazında hem de arka plan güvenlik açısından Instagram’ın sürekli güncelleştirilmesi de bu durumun temel nedenlerinden biri. Sürekli kullanıcıları yeni özelliklerle buluşturan Instagram, bir konuda ise nedense bir türlü yüzde yüz başarı sağlamadı. Instagram’ın nadir eksik yönlerinden biri olan bu nokta ise sahte kullanıcılar. Her ne kadar sahte hesap temizliği yapılsa da sürekli aktif kullanıcılar kadar yeni sahte kullanıcılarında uygulamaya üye olduğunu biliyoruz.

Instagram’ın bu konuda ise kullanıcılardan yardım istemeyi tercih ediyor. Instagram hesabının çalındığını ya da kendi adıyla başka bir hesap açıldığını belirleyen kullanıcılardan durumu hemen Instagram bildirmesi isteniyor. Bu bağlamda kullanıcının yapması gereken ilk şey ise Instagram destek bölümüne giriş yapmak. Ardından bir şeyi şikâyet edin sekmesi altında sahte hesapları bildir kısmına girmeniz gerekiyor. Ardından Instagram sizden bir form doldurmanızı isteyecek. Formu doldurduktan sonra ise sizden kişisel bilgiler istenecek. Bir kimlik resmi bir fotoğraf gibi belirleyici bilgileri girdikten sonra şikâyetiniz talebe alınıyor. İşlemler başladıktan sonra kısa süre içerisinde Instagram verdiğiniz mail adresi üzerinden size ulaşıyor. Eğer Instagram kullanıcısıysanız o zaman bilgilerinizi yenilemek içinde bir link gönderiliyor. Ardından hesap kapatıldığında ise size yine mail yoluyla bir bildirim ve teşekkür mesajı gönderiliyor. Böylelikle sahte hesabın kapatılmasını sağlıyorsunuz.

 

Modern yaşamda herkesin bildiği gibi en çok kullanılan internet hizmeti sosyal medyadır. Artık sosyal medya sayesinde tüm kullanıcılar nerdeyse her anlarını takipçileri ile paylaşabiliyor ve yeni arkadaşlıklar kurabiliyor. Instagram’da 200 milyon kullanıcı sayısı ile en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında bulunuyor. Instagram’ı bu kadar çok kişinin kullanması ve bunlar içerisinde dünyaca ünlü isimlerinde yer alması birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu sorunların başında ise sahte hesap kullanıcıları geliyor. Sahte hesap, kullanıcıları kendi ismi ve kişisel bilgilerini kullanmadan başka birisi adına hesap açan ve o kişinin ağızından paylaşım yapan kullanıcılara verilen isim.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Özel Harekatçının Paylaşımı Sosyal Medyayı Salladı

Böyle bir durumla karşılaştığınızda ise yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunlar arasında en güncel olanı ve en iyi sonuç vereni ise Instagram’a “kötü amaçlı kullanım” bildirimi yapmak. Bu sayede sahte hesaplarda kısa süre içerisinde kapatılabiliyor. Bunun için ilk yapmanız gereken sağ köşede bulunan ayarlar kısmına girmek. 3 nokta şeklinde belirtilen alana girdikten sonra ise yapacaklarınız oldukça basit. Karşınıza gelen seçeneklerden “Sorun bildir” sekmesini seçiyorsunuz. Ardından “kötü amaçlı kullanım bildir” sekmesine tıklayarak sahte hesap kullandığını bildiğiniz kişiyi şikayet edebilirsiniz. Tabi bunun için bazı kanıtlar sunmanız isteniyor. Kanıt sunmak içinde bu alanda yapılan paylaşımları örnek gösterebilirsiniz. Zaten Instagram bu kişiyi sorgulayacak ve profil bilgilerini kanıtlayamaz ise kullanıcıyı uzaklaştıracaktır. Bu kadar basit yöntemler ile sahte hesapları Instagram’a bildirebilir ve gerekli işlemlerin yapılmasını isteyebilirsiniz.

Instagram Sahte Hesap Bildirimi İçin Yapılması Gerekenler
4.4 (88.31%) 65 votes

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +