Popüler paylaşım uygulaması Instagram her ne kadar bizi memnun etse de zaman zaman istemediğimiz durumlarla da karşılaşabiliyoruz. Bunun için bazen bir hesabı şikâyet etmek veya herhangi başka bir sorun için Instagram’a ulaşmamız ve şikâyetimizi dile getirmemiz gerekiyor. Bunun için hangi yollara başvurmamız gerektiğini bu yazımızda sizlere aktaracağız.

Ne Tarz Durumlarda Şikâyet Bildirimi Yapmam Gerekli?

instagram-sikayet

Instagram en çok kullandığımız sosyal medyalardan bir tanesidir. Genel anlamda çoğu kullanıcı uygulamadan ve her güncellemeyle gelen yeniliklerden oldukça memnundur. Fakat her alanda olabileceği gibi Instagram’da da belli başlı sıkıntılarla karşılaşabiliyoruz. Bunun içinde Instagram’a ulaşıp şikâyetinizi bildirmeniz gerekiyor. Peki, ne tarz durumlarda Instagram’a ulaşmamız gerek?

Instagram’a şikâyet bildirmeniz gereken durumlar arasında neler var bir bakalım. Öncelikle herhangi bir hesap çalınmasında Instagram yönetimi ile direk vakit kaybetmeden iletişime geçmeniz gerekiyor.

Instagram’da profilinizi taklit etmiş fake hesaplar olabilir. Hemen şikâyet bildirimi yapıp bu fake hesabı kapattırabilme imkânınız bulunuyor.

Herhangi biri sizi rahatsız ediyor ve hoşlanmayacağınız tarzda mesajlar atıyorsa yine bu kişiyi Instagram’a bildirmeniz gerekiyor. Bildirim yaparken size atmış olduğu mesajlardan veya yorumlardan ekran görüntüsü alıp öyle şikâyet etmeniz sizin açınızdan daha yararlı olacaktır.

Yine Instagram’da uygunsuz bir fotoğrafla karşılaştığınızda bunun için de Instagram’a şikâyette bulunabilirsiniz. (cinsellik,ırkçı vb. tarz fotoğraflar)

Herhangi bir nedenden ötürü hesabınıza ulaşamıyorsanız da Instagram’ bildirmeniz gerekiyor. Bu nedenlere örnek verecek olursak, kullanıcı adı veya şifre hatası gibi.

Bu saydığımız durumlarda veya herhangi başka bir sorununuzda Instagram’a ulaşmanız gerekir.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Instagram İşletme Hesapları Yakında Yayına Geçirilecek

Instagram’a Şikâyetimizi Nasıl İletebiliriz?

instagram-fake-hesap

Instagram’a şikâyetimizi bildirmenin pek çok farklı yolu vardır. Gelin şimdi o yollara bir bakalım.

– Mail İle Şikâyet Bildirimi

Instagram’da şikâyet bildirimi yapabileceğiniz 2 adet mail adresi bulunmaktadır. Bunlar;

1. [email protected]
2. [email protected]

Bu mail adreslerine şikâyette bulunacağınız konu ile ilgili mail gönderebilirsiniz. Göndereceğiniz mailler İngilizce olarak yazılmış olmalı.

– Instagram Yardım Merkezi

instagram-yardim-merkezi

Instagram yardım merkezine giderek de şikâyetinizi iletebilirsiniz. Bunun için gitmeniz gereken internet adresi: help.instagram.com

Bu adrese giderek şikâyetinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

– Instagram Uygulaması Üzerinden Şikâyet Bildirimi

Bazı durumlarda şikâyetlerinizi direk Instagram uygulaması üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin; uygunsuz fotoğraf bildirimi gibi.

Şikâyet Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Instagram’da şikâyet sıralaması otomatik olarak gerçekleşiyor. Yani hangi profil daha çok şikayet almışsa öncelik ona tanınıyor. Ne kadar çok şikâyet olursa profilin kapanma ihtimali de o kadar artıyor. Bir kişinin şikayet ettiği profille 10 kişinin ettiği profilin kapanması arasında zaman farkı oluyor.

Bunlar dışında gereksiz yere profilleri şikâyet etmek de kesinlikle yasaktır. Şikâyeti yapan kişinin profili incelenerek ceza verilebilir. O yüzden gereksiz şikâyetlerden uzak durmanız gerekir.

Kısacası Instagram’da şikâyet bildirimi yapmanız için birçok seçenek bulunuyor. Sizleri rahatsız eden herhangi bir profil veya fotoğraf varsa bunu Instagram yönetimine iletebilme şansınız var. Ancak gereksiz yere şikâyet bildirimi yapmamanız gerekiyor.

Instagram Şikâyet Bildirimi
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +