Instagram’a Yeni Gelen Özellikler ve Bilmeniz Gerekenler

Instagram’a son zamanlarda sürekli yeni güncelleme geliyor ve bu güncellemelerle de yeni yeni özellikler ekleniyor. Şimdi size bu yeni gelen özellikleri ve Instagram’da bilmeniz gereken bazı özellikleri anlatacağım.

ınstagram save draft

Instagram Save Draft Özelliği

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncellemeyle Save Draft özelliği tüm Instagram kullanıcılarına sunulmuştu.

Peki, Save Draft özelliği ne işe yarar?

Ağustos ayında duyurulan ve şuan kullanımda olan özellik, Instagram kullanıcılarının kendilerine gelen mesajları taslak olarak kaydetmelerine yarıyor. Kullanıcılar taslak olarak kaydettikleri içeriği artık geri getirebilecek. Taslağı kaydetme özelliğini kullanmak çok basit.

Instagram kullanıcıları yeni içerik oluşturmalarının ardından, içeriği yayınlamayıp geri tuşuna basıp içeriği taslak olarak kaydedebilir. Daha sonra kaydettikleri bu içeriğe “Kütüphane” bölümüne giderek rahatça ulaşabilirler.

İçerikler yalnızca filtreye sahip olması, bir başlık/konum/kişi ya da kullanıcı etiketine sahip olması halinde taslak olarak kaydedilebilecekler.

Ayrıca kullanıcılar değişiklik yaptıkları fotoğraf veya videoları yayınlamayıp taslak olarak kaydedebilecek. Daha sonra bu içerikleri kaydettikleri şekilde yayınlayabilecekler.

stories

Instagram Stories Özelliği

Stories özelliği ile birlikte Instagram daha fazla içerik oluşturmayı ve paylaşımları arttırmayı amaçlıyor. Aslında bu özelliğe pek de yabancı değiliz. 2013 yılında tanıtılan Snapchat’in bu özelliği çok tutulmuş ve Instagram’da bu tarz bir özelliği kullanıcılarına sunmayı uygun görmüştür.  Stories özelliği hem Android hem de İOS kullanıcılarının kullanımına sunuldu. Peki, bu özellik nasıl kullanılır?

Instagram Stories ekranınızın hemen üst köşesinde yer alıyor. Sol üst kısımdaki “Yeni” açıklaması ile görülen Instagram simgesinin hemen sağ kısmında, Stories özelliğini kullanan arkadaşlarınızın paylaşımlarını görebiliyorsunuz.

Eğer Instagram Stories ile paylaşım da bulunmak isterseniz sol üst kısımdaki “+” ya basarak veya ekranınızı sol tarafa kaydırarak paylaşımda bulunabilirsiniz. Dilerseniz bu paylaşımlarınız kişi veya kişilere özel olabilir.

Bu Yazımızıda Hemen Okuyun:  Fake beğeni ve takipçi uygulaması Instlike 100.000 Instagram Hesabını Ele Geçirdi

Stories üzerinden dilediğiniz kadar fotoğraf ve video paylaşımında bulunabilirsiniz. Paylaşım yaptığınız fotoğraf veya videolar bir klasör üzerinden yayınlanıyor ve akışınızda gözükmüyor.

Genel olarak baktığımızda Stories özelliğinin Instagram’a hem bireyler hem de markalar açısından çok şey katacağını söyleyebiliriz.

zoom

Zoom Özelliği

Fotoğraf ve videolarda yakınlaştırma özelliği olan Zoom geçtiğimiz aylarda Instagram kullanıcılarına sunulmuştu.

Bu özellik sayesinde kullanıcılar akış ekranı, keşfet bölümü ve profil sayfalarındaki fotoğraf ve videolara zoom yapabilme imkanına kavuşuyor.

Zoom özelliği aynı mobil cihazlardaki standart büyütme hareketi ile kullanılabiliyor. Yani içten dışa doğru yaptığınız parmak hareketi ile bu özelliği kullanabileceksiniz.

Instagram’da Konumunuzun Gözükmemesini Sağlama

Popüler uygulama Instagram’da paylaşım yaparken konumunuzun gözükmesini istemiyor musunuz?

Sosyal medya ortamlarında birçok kişi paylaşımlarında konumunun gözükmesini istemez. Nerede olduğunun bilinmesini istemez. İşte bu gibi durumlarda en çok kullanılan sosyal medya ortamlarından biri olan Instagram’da nasıl konumunuzu kapatacağınızı anlatacağım.

Instagram’da konum bildirimi varsayılan modda gönderilerinize ekleyemediğiniz bir platform. Eski versiyonu ise siz farkında olmadan konum bilgilerinizi paylaşımlarınıza otomatik olarak ekliyordu. Kısacası konumunuz paylaşımlarınıza siz farkında olmadan eklenebilir.

Bunu kontrol etmek için Photo Map özelliğine bakmamız gerekir. Photo Map sayesinde fotoğraflarınızın nerelerde çekildiğini görebileceksiniz. Silmek istiyorsanız eğer “düzenle” sekmesine gelip”geotag’ı kaldır” demeniz yeterli.

Instagram’a Yeni Gelen Özellikler ve Bilmeniz Gerekenler
Bu yazıyı oylayarak destek çıkabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

+ +